Spor Yapmak Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

tarafından
369
Spor Yapmak Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Spor ve diğer fiziksel aktiviteler birçok fiziki sağlık yararına sahiptir. Spor yapan bireylerde dolaşım hızlanır ve vücut atık maddeleri daha hızlı şekilde vücuttan atabilir. Ayrıca spor yapmak mutluluk hormonun salgılanmasını sağlar. Aşağıda bu konuda bazı detaylar verilecek.

Spor Yapmak Vücudumuzu Nasıl Etkiler? 1

Kilo verme

Spor, uzun süreli kilo vermeyi teşvik etmeye yardımcı olur ve kilo alımından kaçınılmasını sağlar. Spor yapılınca metabolik hız artar ve vücudun yağ oranı azalır. Gerekli fiziksel aktivite miktarı vücut türüne ve kalori alımına göre değişmekle birlikte, spor kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur. Özellikle uzun süreli kilo verimi için spor yapmak çok önemlidir.

Solunum ve Dolaşım Sistemi

Spor, her yaştan insanın kalp, akciğerler ve kan damarlarının sağlığının korumasına ve gelişmesine yardımcı olur. Fiziksel aktivite koroner hastalık ve inme riskini önemli ölçüde azaltır.

[reklam id=1]

İngiliz Bilim ve Teknoloji Dairesine göre, koroner kalp hastalığına bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ı yetersiz fiziksel aktivite, obezite, stres ve kan basıncının yükselmesi ile ilgilidir. Spor, bu fiziki konuların tümünde yardımcı olur ve koroner hastalık riskini yaklaşık yüzde 50 azaltır.

Kas ve Kemik Sağlığı

Yaş ilerledikçe fiziksel aktivite, kemiklerin, kasların ve eklemlerin sağlığı için giderek önem kazanmaktadır. Genç yaşlarda yapılan spor aktiviteleri aşamalı olarak kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Kanser

İngiliz Parlamento Bilim ve Teknoloji Dairesine göre, spor, kolon kanseri riskini yüzde 30 azaltabilir. Ayrıca meme ve akciğer kanseri riskini azaltmaktadır. Bu durum spor yaparken vücut dolaşımının artması ile ilgilidir.

Spor Yapmak Vücudumuzu Nasıl Etkiler? 2

Psikolojik Sağlık

Spor, psikolojik rahatsızlıkları ve depresyonu olan insanlar için bir zihinsel terapi şeklidir. Özellikle, başkaları ile birlikte spor yapmak psikolojik sağlığı geliştirmek için olumlu sosyal ortamları oluşturabilir. Fiziksel aktivite aynı zamanda yaşlanmaya bağlı bilişsel gerileme riskini de azaltır.