Sucuklu Yumurta Kaç Kalori

tarafından
846
Sucuklu Yumurta Kaç Kalori

Özellikle hafta sonlarında yapılan uzun ve keyifli kahvaltıların onur konuğu olan sucuklu yumurta, çok lezzetli olmasına rağmen, içerdiği yüksek kalori sebebiyle mesafeli yaklaşılması gereken bir yemektir.

Sucuklu yumurta demir, potasyum, protein açısından zengin olmasının yanında; kolesterol, yağ ve sodyum açısından da zengindir. Kolesterolü ve tansiyonu yüksek olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Yağ oranı fazla olan sucuklar, içeriğindeki kolesterol ve sodyum sebebiyle de diyet yaparken yahut kilo kontrolü esnasında dikkatli tüketilmelidir.

Sağlık problemi olan yahut diyette olan kişilere önerilmeyen sucuklu yumurta, fazla miktarda hayvansal yağ içerdiğinden sağlıklı kişilerin de dikkatli yaklaşması gereken bir yemektir. Hele bir de sucuklu yumurta tereyağı ile yapılıyorsa kolesterol oranının ne kadar yüksek olduğunu tahmin edemezsiniz.

[reklam id=1]

Haftada en fazla 1 kez ve küçük bir porsiyon şeklinde tüketildiğinde sorun oluşturmayacak olan sucuklu yumurta, haftada 3-4 kez ve büyük porsiyonlarla yenildiğinde bir müddet sonra kilo artışı, tansiyon ve kolesterol problemleri, kalp damar hastalıkları gibi problemlere sebebiyet verebilir.

Bu sebeple sucuklu yumurtayı kararında ve seyrek olarak tüketmekte fayda vardır. Kilo vermek isteyen kişiler ise sucuklu yumurta yemeyi ne yazık ki bir başka bahara ertelemek zorundalar demektir.

Sucuk; dana kıyma, kuzu kıyma, bol sarımsak, kimyon, kırmızı acı biber, karabiber ve tuzun iyice yoğrularak kuru bağırsağın içine doldurulup dinlendirilmesiyle hazırlanan bir et çeşididir. Baharatı ve sarımsağı bol olan sucuk, ağır bir şarküteri etidir.

Sucuklu Yumurta Kaç Kalori 1

Mide rahatsızlığı, kolesterolü, yüksek tansiyonu, damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları olan kişilerin çok dikkatli tüketmesi gereken bir içeriği vardır. İşin içine kolesterol oranı yüksek olan yumurta da girince, hele bir de sucukları tereyağında çevrilirse, kalori ve kolesterol oranı hayli yüksek bir yemek çıkar karşımıza.

Lezzeti paha biçilmez olan sucuklu yumurta, diyette olanların ve kalp damar rahatsızlıkları ile boğuşanların uzaktan bakmakla yetindiği bir mesafededir ne yazık ki. Sağlıklı kişilerin bile haftada 1 kereden fazla tüketmemesi gereken sucuklu yumurta yine de kahvaltıların, hele ki pazar kahvaltılarının baş misafiri olmaktan alıkonamaz. Proteinin şahikası olan sucuklu yumurta usulüne uygun pişirildiğinde parmakları yedirten bir mertebeye ulaşır.

Sucuklu Yumurta Yapmanın Püf Noktaları

Sucuklu yumurta yapımı basit gibi görünen ama ince hesapları olan bir nimet. Sucuğu tavada çok tutmak, fazla pişirmek, etin suyunu kaybederek kurumasına sebep olacaktır. Bu yüzden sucuğu fazla pişirmemek gerekir.

Sucuklu Yumurta Yapmanın Püf Noktaları

Yumurtaları kırdıktan sonra ocağın altını kısıp tavanın üzerine bir kapak kapatmak yumurtaların aklarının iyi pişmesini sağlayacaktır. Yumurtanın akıyla sarısını ayırıp tavaya önce aklarını akıtıp pişirmek, daha sonra sarıları ilave etmek, daha nizami pişmesini sağlar. Sucuğun kendi yağı zaten hayli fazladır ama arzu edilirse sucukları az bir miktar tereyağında çevirmek de aroma vermesi açısından iyi olacaktır.

Yumurta sarılarını dağıtmadan bütün halinde pişirmek görsel açıdan da son derece güzel bir netice verir. Pişme aşamasında sucuklu yumurtanın üzerinde gezdirilecek tatlı kırmızı toz biber de bu görselliğe iştah açıcı bir renk verir.

Sucuklu Yumurta Yapmanın Püf Noktaları 1

Yerken ekmeği yarı pişmiş yumurta sarılarına batırıp patlamasını ve içinden tıpkı bir volkan lavı gibi sapsarı yumurtanın akışını izlemek, en az onları yemek kadar keyiflidir. Çok susatan ve çok hararet yapan sucuklu yumurta yaz aylarında ve özellikle ramazan sofralarında yenildiğinde biraz sıkıntı verebilir. Ama ne olursa olsun sucuklu yumurtanın yeri asla dolmaz.

Gelelim sucuklu yumurtanın kalori karnesine…

[ebKacKaloriYedim id=”4042″]

100 gram sucuklu yumurta yaklaşık 250 kalori içerir.

2 adet yumurtayla yapılmış 1 porsiyon yumurta yaklaşık 370 kalori içerir. İçine ilave edilen yağ ve tuz kalori oranını arttırır.