Sürekli Baş Ağrısı

tarafından
265
Sürekli Baş Ağrısı

Sürekli baş ağrısı, adından da anlaşılacağı üzere kronik hale gelmiş; kronik yorgunluk sendromu ve su kaybı ile ortaya çıkabilen baş ağrısı tipidir. Bir hafta içinde iki ya da daha fazla gün baş ağrısı yaşanıyorsa ve sebepsiz yere yorgunluk hissediliyorsa sürekli ya da geçmeyen baş ağrısından söz etmek olasıdır ve sebepleri muhakkak araştırılmalıdır.

Migren ve gerilim baş ağrısı çekenlerin bir kısmı sürekli baş ağrısı yaşar. Bunlar genellikle iç içe geçmiştir. Migren ataklar halinde gelir. Eğer ayın en az 15 günü migrenli geçiyorsa bu kronik migren olarak adlandırılır. Migren nöbeti en fazla 72 saat sürer. Atakların aralıksız olarak gelmesine migren statusu denilir.

Migren çoğunlukla adolesan denilen ergenlik dönemde yahut yirmili yaşlarda başlar. Gittikçe sıklaşır. Aylık ilaç kullanımı fazlalaşır. Ağrılar kırklı yaşlarda ise günaşırı hatta her gün hissedilir olur. Bu aşama kronik migren yahut sürekli baş ağrısı olarak isimlendirilir.

[reklam id=1]

Kırklı yaşlarda yaşanan sürekli baş ağrıları kronik migren, süreğen günlük baş ağrısı, sürekli baş ağrısı olarak kategorilere ayrılabilir. Kronik migrende ataklar sıklaşır. Sürekli ve aşırı baş ağrısında migren nöbetleri hissedilse de gerilim baş ağrısı tipi ağrı temelde hissedilen ağrı tipidir. Süreğen günlük baş ağrısı tipinde ise her gün ilaç kullanımı ve ilaca bağımlılık söz konusudur.

Bu ağrılar genellikle içi içe yaşanır. Gerilim baş ağrısı sürekli hissedilirken, migren zaman zaman oluşur.

Sürekli Baş Ağrısı Nedenleri

Sürekli baş ağrısı ve halsizlik yaşayan bir kişi doğal olarak bunun sebebini de sorgular. Eğer altında yatan başka bir sebep yoksa bu ağrılar geçiştirilip tolere edilebilir; ama ağrının kökeninde farklı meseleler yatıyorsa işte o zaman sıkıntı doğabilir. Sürekli baş ağrısı neyin belirtisi olabilir, geçmeyen baş ağrısı sebepleri  nelerdir göz atmakta fayda var.

Sürekli Baş Ağrısı 1

  • Baş ağrıları temelde, birincil ve ikincil ağrılar olmak üzere iki gruba ayrılır.
  • Birincil baş ağrıları, belli bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın başlı başına kendisi bir hastalık olan baş ağrılarıdır.
  • İkincil baş ağrıları ise belli bir hastalığa bağlı olarak gelişen baş ağrılarıdır.

Birincil baş ağrıları migren, gerilim ve küme tipi baş ağrıları olarak gruplandırılabilir. Sebeplerine bakacak olursak; migren, beyin damarlarının genişleyip daralmasıyla ortaya çıkan baş ağrısı tipidir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, açlık, alkol ve hormonal iniş çıkışlar migren sebebi olarak gösterilebilir.

Gerilim tipi baş ağrıları ise boyun ve kafa derisini etkiler. Depresyon, stres, kafada zedelenmeler ve uzun müddet bilgisayar başında ve aynı noktaya bakarak çalışmak gibi durumlar gerilim tip baş ağrılarına sebep olabiliyor.

Geceleri uykudan sıçratacak kadar şiddetli ve yoğun hissedilen ağrılar ise küme tipi baş ağrılarıdır. Gün içerisinde birkaç kez yoklayabilir. Kısa süreli de olabilir, aylarca da sürebilir. Küme tip baş ağrılarının sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Sıcak ortamlar, parlak ışıklar, fiziksel yorgunluklar, küme tipi baş ağrılarını tetikler.

Sürekli Baş Ağrısı

İkincil baş ağrıları ise, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Ense bölgesinden başlar, aniden gelişir ve devam eder. Baş ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, zihinde bulanıklık ve görme bozuklukları görülebilir.  İkincil baş ağrılarına sebep olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Baş ve boyun yaralanmaları, beyin ve damar hastalıkları,  beyin tümörleri ve beyin hastalıkları, beyin ve sinir hastalıkları, beyin enfeksiyonları, sinüzit, beyin basıncının artması ve benzerleri…

Sürekli baş ağrısı neden olur sorusunun yanıtı içinde ikincil baş ağrılarına sebep olan rahatsızlıklar varsa, durumun acilen bir hekimle paylaşılması ve gereken tetkiklerin yapılması yönünde adım atılması gerekir. Zira geçmeyen baş ağrısı eğer ikincil baş ağrıları kategorisinde yer alıyorsa acilen tıbbi müdahale, takip ve tedavi gerekecektir.

Ama sürekli baş ağrısının sebepleri migren tarzı birincil ağrılarla açıklanıyorsa durum ciddi değildir, yalnızca ağrı nöbetleri geldiğinde o ağrılarla baş edebilme ve ağrıları kontrol altında tutabilme yöntemleri öğrenilmiş olur.