Süt Marineli Izgara Tavuk

tarafından
1717
Süt Marineli Izgara Tavuk

Çok sık tüketilen tavuk etleri, pişirilmeden önce çeşitli uygulamalar yapılarak daha leziz bir hale getirilebilir. Çoğu zaman evimizde yaptığımız ızgara tavuk yöntemleri sabittir. Oysaki büyülü dokunuşlar yapabilirsiniz.

Süt marineli ızgara tavuk normal bir şekilde ızgara yapılan tavuğa göre çok daha lezzetlidir. Tavuk etinin lezzeti kadar yumuşaklığını da korur.

Süt Marineli Izgara Tavuk 2

Tavuk Eti Nasıl Marine Edilir?

Tavuğu pişirme işin en kolay kısmıdır. Marine kısmı ise en zevkli yanı. Izgara tavuğumuzu birçok yöntem ile marine edebiliriz. Biz size süt marineli izgara tavuk nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyoruz.

Izgara için genelde tavukgöğsü kullanılır. Fakat bunu kanat veya jülyen doğranmış şekilde de uygulayabilirsiniz. Tavuklarınızı doğradıktan sonra bir kap içerisine alın ve üzerine sadece süt doldurun. Tavuklar sütün içerisinde tamamen kalmalı. Bu işlemi yaptıktan sonra en az 3 saat beklemenizi öneririz! Geçen sürede süt içerisinde bekleyen tavuğun tadı artacaktır.

[reklam id=1]

Nasıl bir tavuğu ızgara yaparken üzerine çizik atıyorsak pişmesi için, sütte de uzun süre bekletiyoruz ulaşması zor olan yerlere kadar ulaşsın diye. 2.aşama ise ızgara tavuğumuzun sosu. Kişisel zevkler ve beceriler farklılık gösterebilir. Bir kap içerisine yaptığımız sos ile tavuklarımızı bulamaç yapalım. Ve ızgara işlemini gerçekleştirelim.

Süt Marineli Izgara Tavuk İçin Sos Önerileri

Ölçüleri damak zevkinize göre şekillendirebilirsiniz. 6-7 tavuk eti parçası için size öneri malzemelerimiz.

  • 2-3 tatlı kaşığı kadar soğanın suyu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt olmazsa olmazımız
  • 1 yemek kaşığı domates salçası kızarmasında yardımcı olur
  • 1 yemek kaşığı biber salçası lezzetinde hafif ekşilik katar
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber veya acı sevmiyorsanız kırmızı tatlı biber
  • 1 çay kaşığı karabiber, kekik
  • Biraz zencefil, sarımsak tozu ve varla yok arası köri sosu size eşsiz bir lezzet çıkartacaktır.