Sütlü Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

tarafından
1085
Sütlü Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sütlü tatlılar menümüzü süsleyen, yemeklerden sonra mideye ağır gelmeyen hafif tatlılardır. Aslında sütlü tatlı çeşitlerini Balkanlardan kültürümüze ekledik. Peki, sütlü tatlı yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Sütlü Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 2

Öncelikle taze, günlük süt kullanırsak tatlımızın lezzeti artacaktır. Doğal, yeni sağılmış süt yaşadığımız şehirde bulamayabiliriz. Bu nedenle marketlerde satılan günlük sütü alıp taze kullanabiliriz. Hem sağlığımız açısından hem de tatlımızın daha güzel olması için sütün kulanım tarihinin geçmemesine, dolapta çok bekletilmiş olmamasına dikkat etmeliyiz.

Sütlü tatlılarda önemli bir püf nokta da şekerin sütün içinde iyice eriyip yok olmasıdır. Bunu önlemek için süt ısındıktan sonra şekeri atıp iyice karıştırarak şekerin erimesini kolaylaştırmalıyız. Böylece homojen karışmış bir sütlü tatlı elde etmiş oluruz.

[reklam id=1]

  • Sütlü tatlılardan tavukgöğsü yaparken de dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntılardan biri de vanilyayı tatlı piştikten sonra eklemektir. Böylece vanilyanın kokusu ve işlevi kaybolmadan tatlımıza eklenmiş olur.
  • Tatlımız olduğunda dökeceğimiz kap da önemlidir. Tatlı sıcak olacağı için naylon tercih etmemeliyiz. Borcam, cam kapları kullanmalıyız. Aksi takdirde naylonu eriterek tatlımızın bozulmasına neden olur. Aynı zamanda sağlığımızı da tehlikeye atmış oluruz.
  • Yine sütlü tatlı yaptığımızda sıcak haldeyken üzerine hindistan cevizi gibi süs malzemelerini hemen eklememeliyiz. Yoksa tatlı sıcak halde bu süs malzemesini emerek içine çekebilir.

Sütlü Tatlı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 1

  • Biraz soğuduktan sonra üzerine hindistan cevizi eklemeliyiz. Ve sıcak halde hemen buzdolabına atmamalıyız. Bir anda sıcaktan soğuğa geçerek bozulabilir. Önce dışarda bekletmeliyiz. Sonra dolaba koymalıyız.
  • Tatlımızı dolaba koyarken de bir püf nokta bulunmaktadır. Üzerini streçlemeliyiz. Yoksa dolaptaki diğer erzakların kokusu tatlımızın üzerine sinebilir ya da kuruyabilir.
  • Servis ederken tatlımızın kolay kesilmesini sağlamamız için bıçağı ıslatmalıyız. Böylece daha net kesilmiş sütlü tatlımız olacaktır. Biz de dağılmasını önlerken kolaylıkla kesmiş olacağız.