Topuk Ağrısı

tarafından
1359
Topuk Ağrısı

İnsan sağlığında iç hastalıklar kadar fiziki hastalıklarda çok fazla yaşanmaktadır. Sağlıklı bir şekilde yürümemizi ve hareket etmemizi engelleyen bu tür rahatsızlıklar insanlar için önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Fiziki rahatsızlıklardan biride topukta ağrı problemidir. Pek çok eklem, tendom, kas ve bağdan oluşan topuk kemiği vücudumuzdaki en büyük kemiklerden biridir. Yürüme işlevimizde yere temas eden ve sürekli olarak üzerinde belli bir kütle taşıyan kemiktir. Bu nedenle topuk ağırısı gibi şikayetler çok fazla yaşanmaktadır.

Topuk ağrısı daha çok topuğun arka tarafında ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Bunun yanında topuğun ön ve alt kısmında da çıktığı bilinmektedir. Topuk ağrısı kişilerde daha çok tek ayakta görülmektedir. Ancak, bazı durumlarda iki ayakta da görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu anlamda yaşanan topukta ağrı problemi daha fazla sabah saatlerinde hissedilmektedir.

Yataktan ilk kalkış sırasında topuk ağrısının şiddetli olduğu gözlenmektedir. Belli bir süre yürüdükten sonra ağrının hafiflediği görülür. Ancak, çok uzun süreli veya uzun mesafeli yürüme durumlarında ağrı yeniden şiddetlenecektir. Bu nedenle hafif spor yürüyüşü yapmak ve daha çok topuğu dinlendirmek gerekmektedir.

[reklam id=1]

Topuk Ağrısı Neden Olur?

Son zamanlarda sık karşılaşılan sağlık problemlerinden olan topuk ağrısının farklı pek çok nedeni olabilmektedir. Yürüme veya yere basma bozuklukları yaşayan kişilerde bu sorunun çok daha fazla yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bu problemlerden dolayı topuğun bazı dokularına aşırı yük binmekte ve bununla birlikte uygulanan yüksek basınç ile birlikte ayak topuğunda ağrı sorunları yaşanabilmektedir.

Bu tür doku problemleri ve ağrının ortaya çıkmasında ters basma, sert zemine dengesiz basma gibi durumlar neden olabilmektedir. Dikkatsiz yürüme, koşma ve atlama gibi durumlarda topuk doku zedelenmesi çok fazla gözlenmektedir. Bu nedenle özellikle tempolu yürüyüşlerde çok dikkatli olmak ve topuk gibi hassas bölgeleri korumak gerekmektedir.

Topuk Ağrısı Neden Olur?

Topuk ağrısı için bir diğer önemli neden olarak aşırı kiloları belirtebiliriz. Vücut dengesi yerinde olmayan ve aşırı kiloya sahip kişilerde topuğa aşırı yük binmesinden dolayı topuk ağrısı problemi çok sık yaşanmaktadır. Ayrıca, ucuz ve kalitesiz terlik veya ayakkabı seçimlerinizde topuk ağrısı için bir neden teşkil edebilmektedir.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer?

Uzun süren topuk ağrısı, topukta kızarıklık ve şişme gibi durumlarda uzman bir hekime başvurmanız şarttır. Bu anlamda topuk ağrısı tedavisi için uzman hekim belli tedavi yöntemleri uygulamalıdır. Bu tür sağlık problemlerinde en çok spor egzersizleri önerilmektedir. Topuk germe egzersizi bunlardan biridir. Bunun yanında tıbbi olarak ağrı kesici ilaçlar hasta için verilmektedir.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer? 1

Hem belli ve dengeli egzersizler, hem de ağrı kesiciler ağrının hafiflemesini ve de tedavinin hızını olumlu yönde etkilemektedir. Tedavi sürecinde en önemli detay dinlenmektir. Sürekli ayakta duran veya durmak zorunda kalan hastalarda tedavi süreci çok daha uzun olmaktadır.

Tedavi boyunca topuğu mükün olan en uzun süre dinlendirmek şarttır. Çok uzun süreli veya uzun mesafeli yürüyüşler yapmamak, ayakta çok fazla beklememek tedavinin olumlu sonuçlanması için önemli gereksinimler arasında yer almaktadır.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu süreçte topuk üzerine aşırı yüklenilmemeli ve egzersizler aksatılmadan yapılmalıdır. Egzersizlerin nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiği ile ilgili doktorunuzdan bilgi isteyebilirsiniz. Yazımızın ilk başında da belirtmiştik. İç hastalıklar kadar fiziki rahatsızlıklarda büyük sorun teşkil etmektedir.

Özellikle kemik, doku, kas ve bağların yoğun olduğu topuk kemiği gibi bölgelerimizi titizlikle korumalıyız. Olası sorunlarda zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalı ve hemen tedavi için harekete geçilmelidir.