Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

tarafından
1491
Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk ağrısının nedeni plantar fasiit denilen topuk zarı hastalığıdır. Ayak tabanında plantar fasya topuğu ayağın ön tarafına bağlayan esnek dokunun iltihaplanması ve zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Düz tabanlı olanlarda bu durum çok görülmektedir. Kötü ayakkabı seçimleri de bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Topuk ağrısının diğer nedenleri de bulunmaktadır. İltihaplı eklem romatizması, gut hastalığı. Eklemlerde kesecik iltihaplanması. Yaralanmalar da topuk ağrısının nedenlerindendir. Çoğu hastalarda topuk ağrısı hastalığı bir yıl içinde geçmektedir. Ameliyat gerekiyorsa yapılmasında fayda vardır. Topuk ağrılarında ayakları dinlendirmek çok önemlidir.

Çok yürümek, uzun süre ayakta kalmak topuk ağrılarına neden olduğundan dinlenerek yürümek daha faydalıdır. Doktorunuz danışarak çeşitli egzersizler yaparak topuk ağrısını engellemiş olursunuz. Doktorunuz sizin ayakkabı seçimini de göz önünde alır. Ayak tabanına destekli olan topuğunuzu rahatlatacak ayakkabılar giymelisiniz. Topuklu ayakkabılar topuk ağrınızı azaltabilir fakat uzun sürede ağrınızın artmasına neden olur. Topuklu ayakkabıları devamlı giymeyiniz. Topuk ağrınızın durumuna göre doktorunuz size ayakkabı seçeneği sunar.

[reklam id=1]

Günde 20-25 dakika ile topuğunuza gün içinde 3-4 kez buz torbası koyarak ağrınızı giderebilirsiniz. Dinlenmeler ve benzeri tedaviler olumsuz olduğu vakit doktorunuz kortizonlu iğne tedavisi uygulayabilir. Bu iğneler güçlü iltihap kurutucudur. Bu iğne dikkatli kullanılmaz ise kilo ve yüksek tansiyon gibi yan etkileri olmaktadır. Bir hastaya yılda 3 defa kortizonlu iğne yapılmaktadır.

Diğer bir tedavi yöntemi de şok dalga tedavisi yani ESWT’dir. Özellikle topuk dikeni tedavisinde iyi neticeler veren bir tedavi yöntemidir. Tedavi sırasında hasta ağrı ve acı duymaz. Topuk ağrısı, topuk kemiğinin çok kullanılmasından meydana gelmektedir. Ayakkabıların iyi olmaması topukta gerilme ve kasılmalara neden olmaktadır.

Topuğu çevreleyen kemik ve adalelerin gergin olması topuk çıkıntılarını ortaya çıkarır. Aşırı yürüyen ve koşanlarda Aşil tendonun iltihaplanması olmaktadır. Ağrılar topuktan parmağa kadar olan adalede ortaya çıkar. Fazla koşmak ve yürümek sonucun da ağrı topuğunuzun altında meydana gelir.

Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Topuk Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Ayak topuğunun tedavileri genellikle ağrı kesici ilaçlardır. Özel tabanlık kullanmanız gerekebilir. Özel germe egzersizleri yapabilirsiniz. Çok ilerlemiş olan durumlarda fiziki tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Ağrı ve şişlik gibi durumlarda ilaç kullanma devreye girebilir. Bu tedavi yöntemlerinden bir sonuç elde edilememiş ise özel tedavi uygulanır.

Bu tedavide hastadan alınan kandan ayrıştırılan Pıhtılaşma hücresi ağrılı olan yere enjekte edilerek tedavi edilir. Topuk ağrısı tedavileri araştırmalar yapılarak ağrının nedeni ortaya çıkarılır. Ağrının durumuna göre Eksersiz, ESWET tedavisi, fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar ve en son cerrahi yani ameliyat uygulanır. Topuk enjeksiyonları yani iğneleri ultrason ile ilaç doğru noktaya ulaşmış oluyor. Topuk ağrılarını hissetmeye başladıysanız hemen doktora başvurmalısınız.

Ağrılarınız 2-3 hafta içinde azalmadıysa, ağrı çok şiddetli ise, topuğunuzda kırmızılık var ise, topuğunuz da şişlik oluşmuş ise ve topuğunuzdaki ağrıdan yürüyemiyorsanız acilen bir doktora gitmenizde fayda vardır.

Topuk Ağrısı için Şifalı Bitkiler

Topuk ağrısı sizleri yürüme zorluğu çekmenizden dolayı yatalak olabilirsiniz. Yürüme yaparken yürüyüş bozukluklarına neden olabilir. Bu belirtiler başka hastalıkların çıkmasına neden olur. Topuk ağrısından kurtulmak için yürüme esnasında ayaklarınızı dinlendirin. Ağrı var ise buz tedavisi uygulayarak ağrıyı kesebilirsiniz. Ayakkabı seçiminde ayağınıza uygun ayakkabılar seçmelisiniz.

Ağrıyı azaltmak için topukluk kullanınız. Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalısınız. Gece splinti kullanınız. Splinti uyuma sırasında ayağınızı eneten bir cihazdır. Gece bu cihazı kullanabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Yorgun olduğunuz vakit kendinizi dinlendirin. Sağlıklı kilo almaya bakın. Fazla kilolu olmamalısınız.