Topuk Dikeni Belirtileri

tarafından
555
Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni belli nedenlerden dolayı plantar denilen tendonun zedelenmesi ile kalsiyum birikmesi veya tendom bölgesinde iltihap oluşması ile kemik çıkıntısı oluşmasına denir. Plantar denilen tendom ayak parmaklarından topuk bölgesine kadar uzanan bir bağdır. Belli fiziki nedenlerden dolayı zedelenebilmektedir. Zedelenme sonucu ilgili bölgede aşırı kalsiyum birikmesi oluşmaktadır.

Bu birikme zamanla sertleşmekte ve kemiğe dönüşmektedir. Aynı şekilde iltihap durumlarında da sertleşme ve kemik çıkıntısı durumu olabilmektedir. Oluşan kemik çıkıntısı ağrıya, sızıya ve hatta yürüyememe gibi ciddi durumlara neden olabilmektedir. Bu durumun ortaya çıkması sonucu iyi topuk dikeni belirtileri gözlenmektedir. Topuk dikeni belirtilerinden en önemlisi ağrılardır.

Zamanla oluşan bu problem özellikle sabah saatlerinde çok aşırı ağrı ve sızı gibi durumlara neden olacaktır. Gece uyurken hareketsiz ve kan dolaşımsız kalan topuk bölgesi ağrıyacaktır. Hafif ve dengeli bir yürüyüş ağrıyı azaltacaktır.

[reklam id=1]

Yürüyüşün hızlı, uzun ve dikkatsiz olması durumunda ağrı yeniden şiddetlenecektir. Topuk dikeni kişiyi çok fazla rahatsız eden ve zor durumda bırakan bir problemdir. Bu anlamda topuk dikeni belirtileri nelerdir diye merak edenlere diğer detayları yazımızın devamında veriyor olacağız. Ancak, özellikle topuk dikenin oluştuğu ilk evrelerde ciddi belirtilerin olmadığını bilmenizi istiyoruz.

Devam eden evrelerde daha çok sabah yataktan kalkma ile birlikte ağrılar görülebilmektedir. Kısa sürede geçen bir ağrı değildir. Topuk bir süre dinlendirildikten sonra bile geçmeyen bir ağrı ile karşı karşıya kaldıysanız muhakkak bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni ile ilgili en sık görülen belirtileri anlatmaya devam ediyoruz. Dediğimiz gibi en önemli belirtileri ayak ve topuk bölgesinde zaman zaman ortaya çıkan ağrılardır. Bu ağrılar sürekli ve şiddetli oluyorsa topuk dikeninden şüphelenmeniz yanlış olmayacaktır. Bu durumda ilk işiniz uzman bir hekime başvurmak olmalıdır. Uzman hekim ayağınızı ve topuğunuzu muayene edecektir. Doktorunuzun topuk dikeninden şüphelenmesi durumunda sizden rontgen istemesi şarttır. Rontgen çekimi ile topuk dikeni teşhisi kolayca yapılmaktadır.

İsteyen hastalar için topuk dikeni resmi gösterilmektedir. Topuk dikeni teşhisi konulan hastalar için bazı antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesiciler genel olarak verilmektedir. Öncelikli olarak ilaç tedavisinin düzenli olarak uygulanmasını öneriyoruz. Bunun dışında tüm doktorlar bu tür hastalıklarda bazı egzersiz ve fizik tedavi önermektedir.

Topuk Dikeni Belirtileri 2

Bunlarında yine hasta tarafından eksiksiz bir şekilde yapılmaları gerekmektedir. Bu hastalığa neden olan yanlış ayakkabı kullanımından aşırı kilolu olmaya, yanlış spor hareketlerinden dengesiz basmaya kadar pek çok nedeni belirtebiliriz.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisinde temel olarak uygulanan yöntemler ilaç, egzersiz hareketler, ortopedik tabanlık ve fizik tedavi ile yüzde 85-90 oranında iyileşme elde edilir. Çok nadir durumlarda bu tedaviler olumlu cevap vermeyebilmektedir. Bunun nedeni olarak ta önerilen tedavilerin yanlış veya eksik yapılmasıdır. Basit ve kolay yöntemler ile tedavisi olumsuz sonuçlanan kişilerde en son olarak ameliyat seçeneği değerlendirilir. Pek çok hekim ameliyatı hastaları için en son durumda önermektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Ayak kemik ve tendom ameliyatlarının iyileşme ve tedavi süreçleri oldukça zordur. Hem yapılması gerekenler açısından, hem de süre bakımından zorlu bir süreçtir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıktan şüphe duyanlar ilk olarak topuk dikeni nasıl anlaşılır diye araştırma yapması, ağrı durumlarında doktora başvurması ve aynı zamanda doktorun vermiş olduğu tedavi yöntemlerini eksiksiz olarak uygulaması gerekmektedir. Bunun aksatılmadan eksiksiz bir şekilde yapılması ile yaşanan sorunun giderilmesi kolay olacaktır. Aksi halde büyük sorunlar yaşanacak ve ameliyat dışında bir başka tedavi seçeneği kalmayacaktır.