Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

tarafından
1231
Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Fiziki olarak en önemli bölgelerimizden biri ayak ve topuk bölgemizdir. Tüm yükü çeken ve bizlerin yürümesini sağlayan önemli bir organdır. Topuk dikeni kas, doku ve bağlardan oluşmaktadır. Topuk kemiği üzerinde belli kasların aktif çalışmamasından dolayı kemik ağrısı ve topuk dikeni gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Kemik ucunda diken şeklinde çıkan bir çıkıntıdır.

Bu nedenle adına topuk dikeni denilmiştir. Topuk üzerine sürekli ve aşırı baskı oluşması ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Aniden çıkan bir problem değildir. Aylarca ve hatta yıllar boyu devam eden bir süreçtir. Topuk zarının yırtılması veya açılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın belirtilerinde topuğa doğru sürekli olarak ağrı ve sızı oluşmasıdır. Fiziki olarak kontrollerde tanı konulması pek mümkün olmamaktadır. Bunun için rontgen çekilmesi gerekmektedir.

Özellikle sabah saatlerinde ağrıların çok yoğun olduğu görülür. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bunda da önemlidir. Bu durumda ameliyat gerektirmez ve topuk dikeni bitkisel tedavi gibi yöntemlerle hastalık atlatılabilir. Bitkisel tedavinin yanında hafif yürüyüş egzersizleri, kas egzersizleri ve dinlenme ilk etapta uygulanabilecek tedavi yöntemleridir.

[reklam id=1]

Topuk dikeninin nasıl geçebileceğinden önce nedenlerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Topuk dikenine neden olan sebeplerin başında ortopedik özelliği olmayan ayakkabıların sürekli olarak giyiliyor olmasıdır. Bunun yanında yorucu egzersiz ve spor yapmak yine bu hastalık için risk oluşturmaktadır. Aşırı kilolu olmak topuk dikeni için başlıca risklerden biridir. Genç yaşlarda daha az görünen bir sorundur.

Orta yaşlı ve yaşlılarda bu sorun daha fazla görülmektedir. Uzun adımlı ve uzun mesafeli yürüşler yapmak hastalık için etkenlerden biridir. Yüksek seviyelerden sert zeminlere atlamak, diyabet hastası olmak ve ısınma hareketleri olmaksızın eforlu spor yapmak bu hastalık için bazı nedenler arasındadır. Topuk dikeni rahatsızlığı için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu kapsamda topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemi etkili ve faydalı olanlardan biridir.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer? 1

Bunun yanında bol dinlenmek ve istirahat etmek gereklidir. Antibiyotik tedavisi bu problemde pek çok hekim tarafından sunulmaktadır. Hastanın bu ilaçları düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ayak kemeri için destekleyici kullanmak, ağrı olan topuğa buz koymak yine uygulanabilir tedavi yöntemlerinden biridir. Tabanlık kullanmak yine bu hastalar için önerilen yöntemlerden biridir.

Aşırı olmadan ve kendinizi yormadan egzersiz işlemleri yapmak önemlidir. Bazı durumlarda iğne tedavisi, rehabilitasyon ve en son olarak ameliyat bu hastalık için önemli tedavi yöntemlerindendir.

Topuk Dikenine Kesin Çözüm

Topuk dikeni problemlerinde en son çare ameliyattır. Ameliyat nadiren tercih edilen ve en son çare olarak düşünülen bir tedavidir. Pek çok hekim topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemleri ve yukarıda sıraladığımız diğer seçenekleri önermektedir. Tüm bu seçeneklerin çözüm vermemesi durumunda topuk dikeni için kesin çözüm olarak ameliyat devreye girmektedir. Kemiksel bu tür problemlerin en iyi ilacı dinlenmektedir.

Topuk Dikenine Kesin Çözüm

Topuk kemik bölgesine uygulanan ağırlık kütlesi ne kadar azaltılırsa o kadar iyi olacaktır. Kemiklerin ve kasların dinlendirilmesi ile ağrı hafifleyecek ve bir süre sizi idare edecektir. Şunu düşünebilirsiniz. Sürekli dinlenerek ne kadar yaşayabiliriz! Evet, son derece haklısınız. Bu nedenle diğer seçeneklerinde uygulanması şarttır. Ameliyat başvurmanız gereken en son çare olmalıdır.

Ameliyatın iyileşme süreci riskli ve uzundur. Ancak, ameliyat sonunda doktorunuzun tavsiyelerine tam olarak uymanız durumunda tedavi olumlu olarak sonuçlanacaktır. Bu tür sağlık sorunlarında önemli olan tedavi süreçlerini sırasıyla uygulamak ve doktorun önerilerini aksatmadan uygulamak çok önemlidir.