Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

tarafından
1716
Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk kemiğinin altında veya herhangi bir bölgesinde çıkıntı şeklinde oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kalsiyum veya iltihap birikintisinin oluşması ile topuk dikeni oluşabilmektedir. Fiziki olarak pek çok işlevin yapılmasını engelleyen bir rahatsızlıktır. Topuk üzerine basma ve yürüme dahil önemli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda topuk dikeni hakkında bilinmesi gerekenleri ve topuk dikeni nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarına yer veriyor olacağız.

Topuk dikenine neden olan tek etkenin iltihaplanma olduğunu söylersek eksik söylemiş oluruz. Aşırı yürüme, dengesiz koşma, ayak bozuklukları, yeteri kadar dinlenememe, sert zemine basınçlı bir şekilde atlama gibi nedenler topuk dikeni hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bütün yaş grupları için bir risk teşkil ediyor olsada, daha çok orta ve yaşlı gruplarda daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

İlgili bölümde iltihap oluşması, oluşan iltihabın giderilmemesinden dolayı sertleşmesi ile topuk dikeni ortaya çıkabilmektedir. Ağır beden gücü meslek gruplarında, yüksek tempoda spor yapanlarda ve buna benzer kişilerde topuk dikeni riski daha fazladır.

[reklam id=1]

 

Hastalığın belirtilerinde ilk olarak ağrı ve sızıların ortaya çıkması olacaktır. Sabah saatlerinde yataktan ilk kalkış sırasında ağrı ve sızılar çok daha şiddetli olabilmektedir. Bu tür belirtilerin ortaya çıkması durumunda kesinlikle uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

İlgili hastalıkla ilgili teşhisi elle muayene ve rontgen çekimi sonucu doktorunuzun koyması gerekmektedir. Bu anlamda topuk dikeni nasıl tedavi edilir sorusuna en iyi cevap doktorunuz tarafından verilmiş olacaktır. Doktorunuzun gerekli olan muayene ve tetkikleri yapmasından sonra tanı konur ve de gerekli olan tedaviye başlanır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni tedavisinde uzmanların genel olarak önerdiklerini sizinle paylaşalım istiyoruz. Topuk dikeni teşhisi konulması sonunda basit ama tedavi açısından faydalı olabilecek bazı egzersizler sunulacaktır. İlk olarak şunu belirtelim. Topuk dikeni probleminde en son çözüm ameliyattır. Bu evreye geçmeden önce bütün tıbbi yöntemler uygulanmalıdır. Bu anlamda da ilk olarak bazı egzersizler düzenli ve aksatılmadan yapılmalıdır. Egzersizlere ilave olarak fizik tedavi uygulaması büyük önem arz etmektedir.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bu tür tedavilere ek olarak doktorunuz topuk dikeni ilaçları yazabilir. Bunlar antibiyotik ve ağrı kesicilerden oluşmaktadır. Tedavi süresince ilaçların da düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca istirahat etmek ve sorunlu olan ayağı dinlendirmek çok önemlidir. Alışagelmiş ağır fiziki hareketleri yapmaktan her zaman kaçınmalısınız.

Günlük düzenli olarak topuk dikeni olan ayağınız için buz tedavisi uygulaması yapmanız faydalı olacaktır. Egzersizler bu tedavide çok önemlidir.

Hem hastalığın iyileşme süresini kısaltır, hem de ileride tekrar ortaya çıkmasını engeller. Tedavi süresi boyunca dengesiz hareketlerden uzak durmanız gerekir. Bu anlamda koşma, zıplama ve sert zeminlere basma gibi durumlar kesinlikle yaşanmamalıdır. Bu nedenle çok dikkatli olmanız şarttır. Ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz hem hastalığa yakalanmamak, hem de tedavi için büyük önem arz etmektedir. Kilo sorunu olanların bu hastalığa yakalanma riski çok fazladır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir? 1

 

Tedavi süresi boyuncada kilo almaktan kaçınmak ve fazla kiloları vermek gerekir. İltihap kaynaklı topuk dikeni sorunlarda ilaçların düzenli kullanılması önemlidir. Fiziki her türlü riskten uzak durmanız tedavinin hızlı olması için gereklidir. Tedavi için bazı bitkisel yöntem ve ilaçlarda kullanılabilir. Bu yöntemler iyileşme sürecinize katkı amaçlı olmalıdır. Kekik suyu ve yağının bu tedavide faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, zeytin yağı, biber, bal ve kür gibi bitkisel yöntemler deneyebilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı bir tedavi almış olursunuz.