Vertigo Hastalığı Nedir?

tarafından
177
Vertigo Hastalığı Nedir?

Vertigo, Latince’de “dönmek” fiiline karşılık gelen bir kelimedir. Tıpta farklı hastalıklar sonucu ortaya çıkan baş dönmesi ataklarına verilen isim olan vertigo, genelde hastalık olarak bilinir.

Tek başına bir hastalık olarak sayılmayan bu durum, çoğu zaman farklı hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizler için vertigo nedir belirtileri ve tedavisi, konusunda kısa ve genel bilgileri aktaracağız.

Vertigo, tek başına bir hastalık olmamasına karşılık, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Normal bir baş dönmesine göre daha detaylı bir şekilde incelenmesi gereken bu durum, farklı türlerde çok sayıda hastalığın belirtileri arasında yer alıyor.

Kadın ve erkeklerde yaygın şekilde görülen vertigo, genelde 20-60 yaş arasında daha sık görülüyor. Kişide ani ve etkili denge kaybına neden olan bu sağlık sorunu, bağlı olduğu hastalığa göre farklı şikayetler ile birlikte görülebiliyor.

[reklam id=1]

Vertigo nedeni ile yaşanan baş dönmesi, normal baş dönmesinden farklı olarak beraberinde başka belirtiler de getirir. Bu belirtiler hastalığa göre dğeişse de genelde kulak çınlaması, mide bulantısı, kusma, terleme, ateş basması, duyma ve görme bozukları olarak sıralanabilir.

Vertigo sonucu ortaya çıkan baş dönmelerinin süresi genelde 1-2 dakikadan 24 saate kadar çıkabilir. Bazı durumlarda hafif olarak seyir eden vertigo, bazı hastalarda son derece ağırdır.

Kişinin kriz sırasında yataktan kalkamayacak kadar denge bozukluğu yaşamasına neden olan ağır vertigo durumlarında mutlak yatak istirahati gereklidir.

Vertigo Hastalığı Nedir? 1

Vertigo hastalığının tedavisinde, özel egzersiz hareketleri önemli bir yer tutar. Vücudun durur pozisyonda, yürürken ve otururken dengede kalmasına yardımcı olur nitelikte olan bu egzersizler ilk olarak hafif olarak uygulanmaya başlanır.

Olumlu etkilerinin görülmesi ve vücudun dengede durmaya alışması ile egzersizlerin süresi ve hareket sayısını kademe kademe arttırabilirsiniz. Bu sayede aniden ortaya çıkan vertigo atakları ile baş etmeyi öğrenip zor durumda kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Vertigonun asıl tedavisi ise neden olduğu hastalığın tedavisi ile gerçekleşir. Vertigoya sebep olan hastalığın belirlenmesinde ise baş dönmesi ve denge kaybı ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtilerin iyi analiz edilmesi gerekir.
Vertigoya ne iyi gelir, diye soracak olursanız, bol miktarda dinlenme ve yatak istirahati diyebiliriz.

Vertigo Hastalığı Nedir? 2

Vücudun daha dinç ve dinlenmiş olduğu zamanlarda vertigo atakları diğer zaman aralıklarına göre hafif geçer. Vertigo ataklarına neden olan faktörleri gözlemleyerek belirleyin. Ve bu etkenleri ortadan kaldırmak için çalışmalar yapın.

Örneğin ani eğilip kalmada vertigo atakları tetiklenebilir. Bunun önüne geçmek için her zaman dikkatli eğilip kalkmayı deneyebilirsiniz.

Vertigoya iyi gelen etkenler, vertigonun neden olduğu hastalığın iyileşmesi için faydalı olan etkenlerdir. Hastalığın ilermesinin önüne geçilmesi ve tedavisi için yapılan her türlü uygulama, vertigoya iyi gelen faktörler arasında sayılabilir.

Vertigo Hastalığı Nedir? 3

Vertigo başlı başına bir hastalık olarak değerlendirmez. Hastalıkların neden olduğu bir tür ataklar yumağı olan vertigo, mutlaka önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Şiddeti bağlı olduğu hastalık ve ne zamandır bulunduğuna göre değişen vertigo, ilk anlaşıldığnda nedenlerinin belirtlenmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Aksi halde hem vertigonun derecesinin, hem de neden olduğu hastalığın derecesinin yükselmesi söz konusu olabilir. Bu da hastanın günlük hayatına devam edememesi hatta yatağa bağımlı olmasına neden olabilir. Bunun için uzun süre ve belirli aralıklar ile seyir eden baş dönmelerinde vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olun.