Vertigo için Şifalı Bitkiler

tarafından
188
Vertigo için Şifalı Bitkiler

Vücut denge sistemini bozarak ortaya çıkan denge sorunlarının çözümünde şifalı bitkilerden de yararlanılabilir. Değişik hastalık kaynaklı vertigo ataklarının daha hafif geçmesi ve tedavi edilmesinde bazı şifalı bitkilerden yararlanılabilir. Vertigo için şifalı bitkiler ve bu bitkilerin etkileri hakkında detayları sizler için bu yazımızda topladık.

Sadece baş dönmesi şikayeti ile ortaya çıkan vertigo sorunlarının çözümünde aşağıdaki şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Zencefil: Zencefilin hem tazesi, hem toz olarak kullanılanı pek çok sağlık sorunu için olumlu etkilere sahiptir. Baş dönmesi tedavisi içinse özellikle taze zencefil önemli bir yer tutar. Vertigo rahatsızlığından şikayetçi olanlar, taze zencefil açyı tüketerek bu sorunun çözümünü sağlayabilir.

[reklam id=1]

Bilinen hiç bir yan etkisi olmayan zencefil çayı, uzun süreli kullanılabilir. Zencefil çayını 3 su bardağı kaynar suyun içine bir kaç parça taze zencefil atarak hazırlayabilirsiniz. Kısa süre bu şekilde kaynattığınız çaydan günde 3 defa 1 bardak tüketebilirsiniz.

Zencefil

Papatya: Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunan papatya, vertigoya bağlı baş dönmesi ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısı için son derece etkilidir. Bunun için günde 1 fincan papatya çayı tüketebilirsiniz. Strese bağlı yaşanan baş dönmelerinde de etkili şekilde kullanılan papatya çayı için 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar papatya koyun.

Bu şekilde demlenmesini sağlayın. Günde 1 bardak tüketmeniz yeterli. Papatya çayının yanında nane, kereviz, yeşil çay, ökse otu, kabak gibi bitkilerde baş dönmesine iyi gelir.

Papatya

Alman Papatyası: Özellikle migren kaynaklı vertigoların etkilerinin azaltılmasında alman papatyası bitkisi kullanılabilir. Pek çok hastalığı tedavisinde de kullanılabilen bu bitki, çay olarak tüketilebileceği gibi hap olarak hazırlanan çeşitleri de mevcuttur. Her iki şekilde de tüketilip etkili şekilde kullanılabilir.

Alman Papatyası

Ginkgo Biloba: Pek çok hastalığın tedavisinde etkili şekilde kullanılabilen bu bitki, hamile bayanlar ve emziren kadınlara önerilmez. Vertigo dışında çok sayıda rahatsızlık için de kullanılabilen bu doğal bitkinin hap şeklinde hazırlanan çeşitleri de vardır. Antioksidan özelliği yüksek olan ginkgo biloba bitkisi, kulak basıncının dengesini sağlayarak baş dönmesini giderir.

Ginkgo Biloba

Elma Sirkesi: Pek çok rahatsızlık ve hastalığın tedavi edilmesinde alternatif olarak kullanılabilen elma sirkesi, kan şekeri ya da kan basıncı düşmesi nedeni ile ortaya çıkan baş dönmelerinin çözümünde de etkilidir. İçeriğindeki yararlı vitaminler, çok sayıda rahatsızlık ve hastalığın olumsuz etkilerini hafifletir.

Vertigo etkilerinin giderilmesi için 2 tatlı kaşığı bal ile az miktarda elma sirkesini karıştırın. İçine biraz ılık su ekleyerek günde 2 defa bu şekilde tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi

İbrahim Saraçoğlu Vertigo Kürü

Vertigonun neden olduğu etkilerin hafifletilmesi için pek çok uzman da araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen bitkisel karışım ve kürlerden en etkilileri arasında sayılan soğan kürünü sizler için ele aldık. İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen ve vertigo kaynaklı baş dönmeleri için önerilen bu kürün hazırlanmasında 1,5 su bardağı klorsuz su ve 1 adet kuru soğan kullanılır.

Kür için ilk olarak bir cezve içinde suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine soyup 4 parçaya böldüğünüz soğanı koyun. Bu şekilde 5 dakika kaynatın ve kaynayan soğanları daha soğanlı karışımı ılıması için bir kenarda bekletin. Ilıyan karışımı süzüp tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Vertigo Kürü

Vertigo için soğan kürünü 15 gün boyunca öğlen yemeklerinden önce ve sonra olmak üzere 2 bardak tüketebilirsiniz. Eğer öğlen vaktiniz olmazsa aynı şekilde akşam yemeklerinden önce ve sonra da tüketebilirsiniz. Evde her zaman bulunan malzemeler ile hazırlanan bu kürü kısa sürede ve pratik şekilde hazırlanmasından dolayı, vertigo rahatsızlığı bulunan çok sayıda insan kullanmaktadır.