Vertigo İlaçları

tarafından
746
Vertigo İlaçları

Vertigo başka hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan baş dönmesi belirtileridir. Tedavisi için en önemli nokta, vertigoya neden olan hastalığın belirlenmesidir. Bu hastalığın belirlenmesinin ardından tedavisine başlanması ve uygun ilaçların kullanılması, aynı zamanda vertigo için de tedaviye başlanması anlamı taşır.

Bu yazımızda sizler için vertigo tedavisinde kullanılan ilaçlar, vertigo ilaçları isimleri ve etkileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Vertigo ilaçları genel olarak rahatsızlığın tedavisi için değil, şikayetçi olunan belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılır. Aksi belirtilmedikçe genelde uzun süre kullanılmasında sakınca olmayan bu ilaçlar, özel olarak vertigo için üretilen ilaçlar değildir. Genelde başka rahatsızlıklar için üretilen ilaçlar, vertigo belirtilerinin azaltılmasında kullanılır.

[reklam id=1]

Vertigonun ilaç ile tedavisinde ilk aşama, bağlı olduğu hastalık için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde alınmalı ve düzenli olarak yeterli dozlarda kullanılmalıdır. Eğer ilk defa bu tür ilaçlar kullanılıyorsa kişi mutlaka içeriğindeki maddelere göz atmalı, alerjik bir durum oluşturabilecek özellikte maddeler varsa ilk olarak doktoruna danışmalıdır.

İçeriğindeki maddelerin dışında ilacon yan etkileri de mutlaka okunmalı ve eğer kullanım sonrası bu durumlar ortaya çıkarsa, hasta bununla ilgili de doktoruna uyarıda bulunmalı.

İkinci aşama olarak vertigo sonucu ortaya çıkan ve hastaları rahatsız eden şikayetlere yönelik ilaç kullanımı yapılmalıdır. Bunun için ilk olarak hastaların durumları göz önüne alınmalı. Eğer hastada yüksek derecede baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma varsa, mutlaka kas içine enjeksiyon veya damar yoluyla verilen ilaçlar kullanılmalı.

Vertigo İlaçları 2

Bu ilaçların kullanılması içinse hastanın mutlaka yatarak tedavi edilmesi gerekir. Yatarak tedavi edilen ve damardan direkt verilen ilaçları kullanan kişiler kısa sürede kendilerine gelmektedir.

Vertigo tedavisinde kullanılan ilaçlar, hastanın 2-3 gün içinde kendine gelmesini sağlar. Vertigo tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar, antihistaminikler, antiemetikler ve benzodiazepinlerdir. Baş dönmesi için uzun süre kullanılması gereken vazodilatatörler ve diüretik ilaçlar, zamanla baş dönmesi geçtiğinde yavaş yavaş bırakılmalıdır. Damar ya da kulak yolu ile verilen streptomisin ve gentamisin ilaçları da zamanla baş dönmesini engelleyerek iyileşme sağlar.

Vertigo rahatsızlığı için ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı. Şikayetlerin tam olarak bildirilmesi, yapılan bazı testler ve doktorun aldığı verileri doğru analiz etmesi sonucu tavsiye ettiği tedavi yöntemleri aynı şekilde uygulanmalıdır. Çoklu ilaç kullanımında mutlaka doktor kontrolüne dikkat edilmeli. Bazı ilaçlar birlikte kullanıldıklarında birbirlerinin etkilerini yok eder.

Vertigo İlaçları 3

Bu tür bir durumla karşılaşmamak için ilaç kullanımından önce mutlaka doktorunuza danışın. İlaçlar üzerinde yazan yan etkileri kullanmadan önce güzelce okuyun. İlaç alımından sonra bu etkiler ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Vertigo hastalığı için kullanılan ilaçlar bazı durumlarda işe yaramayabilir. Her ne kadar yüksek oranda baş dönmesini engellese de bazı özel vakalarda hasta da hiç bir değişiklik olmaz. Bu durumda doktorun vereceği karar ile hastanın ameliyat edilmesi gerekir. Genelde iç kulak sıvısı nedeni ile ortaya çıkan vertigolarda bu durum söz konusudur.

Uzun süreli baş dönmesi, baş dönmesine eşlik eden mide bulantısı, kusma, terleme, ateş basması ve zaman zaman yaşanan şuur kayıpları vertigo belirtileridir. Bu belirtilerin biri ya da bir kaçı sizde varsa mutlaka bir doktora başvurun.

Vertigo İlaçları 4

Vertigo genelde kulak, burun, boğaz doktorları tarafından teşhis edili tedavi edilir. Ancak bazen başka hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabildiği için sevk ile başka bölümlerde de ele alınabilir. Sizde ortaya çıkan hastalığın hangi bölümde tedavi edilebileceğini en iyi muayene eden doktorunuz bilecektir.