Vertigo Tedavisi

tarafından
217
Vertigo Tedavisi

Vertigo rahatsızlığı tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Pek çok hastalık ve sağlık sorununun tedavisinde geçerli olan nedenlere bağlı tedavi yöntemleri, vertigo hastalığı tedavisi için de geçerlidir.

Farklı etkileri bulunan hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan vertigonun tedavisinde ilk olarak neden olduğu hastalığın belirlenmesi gerekir. Bu hastalıkların belirlenmesinin ardından uygun yöntemler ile tedaviye başlanabilir.

Vertigo tedavisinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, rahatsızlığa neden olan hastalıklardır. Genelde kulak, burun, boğaz bölgesi hastalıklarına bağlı olarak gibi görülen bu sağlık sorunu beyin tümörü gibi daha tehlikeli sağlık sorunlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Vertigoya neden olan hastalığın teşhis edilmesinde, baş dönmesi ile birlikte görülen diğer şikayetler de etkilidir. Bu şikayetlerin hasta tarafından iyi gözlemlenmesi ve doktora belirtmesi, tedavi için de çok önemlidir.

[reklam id=1]

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo tedavisinde rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olan faktörler mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bu faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan tedaviler, nedene bağlı olarak değişebilir. Vertigonun en yaygın görülen çeşidi olan pozisyona bağlı vertigo rahatsızlığı için epley manevrası ya da semont manevrası yöntemleri uygulanabilir.

Başın pozisyonunu değiştirerek uygulanan epley manevrası yöntemi ile vertigoya neden olan kristaller iç kulak içine ulaştırılır ve burada sabitlenir. Mutlaka doktor kontrolünde yapılması gereken bu uygulama yaklaşık 10-15 dakika sürer. Uygulanan bu yöntemler pozisyonel vertigo tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemlerdir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo etkileri zaman zaman hastaların günlük hayatlarını olumsuz etkiler. Bu etkilerin önüne geçmek için vertigo tedavisi ilaçları kullanılabilir. Her ne kadar rahatsızlığın tedavisi için kullanılmasa da olumsuz etkilerini bu ilaçlar ile önleyebilirsiniz. Bu ilaçların yanı sıra vertigo bitkisel tedavisi için önerilen bitkisel kürler ya da şifalı bitkileri de kullanabilirsiniz.

Vertigo Tedavisi Egzersizleri

Vertigo tedavisi için uygulanabilecek egzersiz hareketlerini aşağıda açıklamaları ile birlikte sizlerle paylaşıyoruz.
Renberg Hareketi: Bu hareket için durur pozisyonda ayak ve kollar yana açılır. Bu pozisyonda 30 saniye kadar beklenir. Dengede kalmayı sağlayan bu hareketi günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Vertigo Tedavisi Egzersizleri

Yerinde Yürüme: Yerinde yürüme hareketi, hemen hemen hepimizin bildiği bir harekettir. Bacak kaslarını çalıştırmak için de kullanılan bu hareket için ayakta durur pozisyonda dizler sıra ile yukarı çekilir, bırakılır. Bu hareket günde 20 kere tekrarlanabilir.

Ayakta Sallanma Hareketi: Ayakta durur pozisyonda kollar ve ayaklar iki yana doğru açılır. Vücudun belden yukarısı, bir öne bir arkaya yavaş yavaş eğilir. Bu hareketi 20’li setler halinde günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Ayakta Baş Hareketleri: Ayakta durur pozisyonda ve ayaklar birbirine bitişik şekilde baş ilk olarak yukarı sonra aşağı daha sonra önce aşağı sonra yukarı hareket ettirilir. Bu hareketin günde 10’ar defa tekrar edilmesi uygundur.

Vertigo Tedavisi Egzersizleri 1

Yerinde Dönme: Bu hareket için ayakta durur pozisyonda, ayaklar birbirinden hafifçe açılır. Eller vücuda yapışık şekilde durur ve kişi yarım daire şeklinde kendi etrafında dönmeye başlar. Yerinde dönme hareketi, günde 5 defa tekrarlanır.

Hangi yöne daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğinin belirlenmesi için baş sıra ile önce sağa daha sonra ise sola çevrilir. Hangi tarafta daha çok dönerse yoğunluk o yöne verilerek dönme hareketi yapılır.

Yürüme Hareketleri: Yerinde yürüme hareketine ek olarak bu hareket uygulanabilir. Bunun için ilk olarak 5 adım yürünür ve oluşan baş dönmesinin geçmesi için 5-6 saniye beklenir. Baş dönmesi geçtikten sonra yeniden 5 adım yürünür ve baş dönmesi için beklenir. Bu şekilde günde 2 defa 15 metre yürümek yeterlidir.

Vertigo Tedavisi Egzersizleri 2

Bu yazımızda sizlere kısaca vertigo nasıl geçer sorusunun cevabını verdik. Bu önerilere dikkat ederek siz de önemli ölçüde vertigo rahatsızlığının önüne geçebilirsiniz.