Yumurta Kaç Kalori

tarafından
677
Yumurta Kaç Kalori

Sabah kahvaltılarının en önemli üyelerinden biri olan yumurta; folik asit, protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir besindir. Ağırlığının yarısı sudan oluşan yumurta bir miktar yağ da içerir.

Yumurta sarısında hem doymuş, hem de doymamış yağ asitlerinden oluşan toplam 6 gram yağ bulunur. Yumurtada şeker ve karbonhidrat bulunmaz. Yumurtayı değerli kılan en önemli unsur, içerdiği yoğun proteindir.

Yumurta Kaç Kalori 1

Yaklaşık 65 gram gelen büyükçe bir tavuk yumurtasında ortalama 8 gram protein vardır. Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların, hamile anne adaylarının, emziren annelerin protein ihtiyacı biraz daha fazladır.

Yumurtadaki protein tam proteindir. Yani yumurtada bulunan protein, protein kalitesi açısından en üst düzeyde değerlendirilir.

Yumurta sarısında bol miktarda vitamin bulunur. Yumurtadaki en baskın vitamin A vitaminidir.  Bunun dışında B2, B5, B6, B12, D vitaminlerini de ihtiva eden yumurta; selenyum, çinko, fosfor, demir, kalsiyum, kolin gibi mineraller açısından da hayli zengindir.

[reklam id=1]

Miktarı abartılmadığı müddetçe yumurta her gün yenmesi gereken mükemmel bir besindir.

Yumurtanın Faydaları

A, B2, B5, B6, B12, D, E, K, folat, selenyum, kalsiyum, çinko, sağlıklı yağlar, ve fosfor içeren yumurta aynı zamanda son derece kaliteli bir protein kaynağıdır.

Yumurtada göz için faydalı ve gerekli olan antioksidanlar da bulunur. Düzenli olarak taze yumurta tüketmek katarakt ve ilerleyen yaşlardaki görme kayıplarını önler. Özellikle A vitamininin bu konuda hatırı sayılır bir desteği vardır. Yumurta sarısında bulunan A vitamini, görme kayıpları önleyerek göz sağlığının korunmasına destek verir.

Yumurtanın Faydaları

Yumurta zayıflatır. Evet özellikle kahvaltıda yenilen yumurtanın zayıflamadaki etkisi büyüktür; zira yumurta “tok tutucu” özelliği ile daha az kalori alınmasını sağlar. Güne yalnızca 2 adet yumurtayla başlamak bile tok tutucu etki yaparak gün içinde daha az kalori alınmasını sağlar.

  • B vitaminiyle birlikte gruplandırılan ve hayli önemli bir madde olan “Kolin” beyin sağlığı üzerinde çok önemli pozitif bir etkiye sahip.
  • Yumurta iyi kolesterolü arttırır, kötü kolesterolü etkisiz hale getirir.
  • Özgür gezen ve yemini kendisi bulan tavukların yumurtasındaki Omega 3 yağ asitleri daha fazla
  • Yumurta saçlara da çok iyi gelir. Saçları güçlendirerek, besler ve parlatır. Çiğ yumurtayı saçlara sürmek ve bekletmek dökülmelerini bile engelleyebilir.
  • Yumurta cilt için de son derece faydalı bir besindir. Yumurta akı ile yapılan yüz maskeleri cilde elastikiyet verir, genişlemiş gözeneklerin küçülmesini sağlar.
  • Yumurta son derece faydalı bir gıda. Günde 2 hatta 3 adete kadar yenebilir. Yüksek kolesterol problemi olmayan kişiler bu adeti rahatlıkla tüketebilir.

Yumurtanın Faydaları 1

Yumurtadan o kadar çok yerde istifade ediyoruz ki, bir an yumurta olmasa ne yapardık sorusu gelince akla yanıt bulmak zorlaşıyor, hatta imkansız hale geliyor. Yumurta ana yemek yerine geçebildiği gibi, yemeklerin, sosların, terbiyeleri içine ekleniyor; hamur işlerinin üzerine sürülerek onlara muhteşem bir canlılık ve renk katıyor.

Mayonezler, beşamel başta olmak üzere çeşitli soslar, çorba ve zeytinyağlı yemek terbiyeleri, kekler, poğaçalar, kurabiyeler, Ramazan pideleri, etli pideler yumurta sayesinde kıvam alıyor; sucuklu yumurta, sahanda yumurta, menemen, ıspanak, çılbır şeklinde sofraya geldiğinde de başrolde olduğu için tüm alkışı topluyor yumurta.

İçine sebze, peynir gibi malzemeleri de alarak nefis omletlere dönüşüyor, üçer beşer haşlanarak piknik sepetlerine doluyor, kahvaltılarda rafadanlıkların içini dolduruyor, tokuşturuluyor ve keyifle yeniliyor.

Yumurtanın Faydaları 2

Bu yaptıkları yetmezmiş gibi cilt ve saç maskelerine giriyor, güzellik mevzularına da el atıyor. Yumurta beslenmemizde ve hayatımızda o kadar büyük bir yeri dolduruyor ki, marifetleri boyundan büyük desek yeridir.

Peki kalori değeri nedir yumurtanın bir de o kısmına bakalım. Orta boy bir yumurtada ortalama 80 kalori var ve bu kalorinin dörtte üçü yumurta sarısında bulunuyor