Yumurta Maskesi

tarafından
824
Yumurta Maskesi

Yumurta maskesi, hem saç hem de cilt için uygulanabilen doğal maske tariflerinden biridir. Farklı çok sayıda malzemenin birleşmesi ile elde edilen bu maskeler, elde edilmek istenen etki ve uygulama bölgesine göre değişiklik gösterir. Bu yazımızda sizlerle yumurta maskesi uygulaması ile ilgili genel bilgileri paylaşacağız.

Yumurta maskeleri, yumurtanın sadece akı ya da sadece sarısı kullanılarak yapılabilen maskelerdir. Cilt ve saç için özel uygulanabilen bu doğal maskeler, uygulama alanının hasarlarını onarmak, daha parlak ve daha canlı olması için özel malzemeler ile birleştirilerek uygulanır.

Yumurtanın yanına ek olarak, yoğurt, limon, bal, farklı meyvelerin püreleri ve doğal yağların kullanıldığı yumurta maskelerinin her biri farklı şekillerde ve farklı zaman aralıklarında uygulanır. Kimisi sadece haftada 1 kere uygulanırken, kimisi gün aşırı ya da her gün uygulanabilen bu maskelerin öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere mutlaka uyulması gerekir.

[reklam id=1]

Saç ve cilt için uygulanan yumurta maskelerinde uygulama bölgesi ve etkisine göre değişiklikler söz konusudur. Yumurtanın içinde yer alan doğal vitamin ve mineraller ile hem saçların hem cildin beslenmesini sağlaması, uygulama alanlarının daha sağlıklı ve tazelenmiş olmasını sağlar.

Yumurta Maskesi Tarifi

Yumurta akı ve yumurta sarısı ile hazırlanan doğal saç ve cilt maskelerinden bazılarını aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Sivilceler için Yumurta Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 yemek kaşığı kadar doğal bal

Yumurta Maskesi 1

Hazırlanış ve Uygulanışı:

Sivilceler için yumurta maskesi için gereken malzemeleri bir kase içinde karıştırın. Karışan malzemeleri göz çevresi hariç yüze uygulayın. 15 dakika kadar maskenin ciltte kurumasını bekleyin ve süre sonunda ılık su ile yüzün tamamını yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak her gün uygulayabilirsiniz.

Kırışıklıklar için Yumurta Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı
 • 1 adet olgun muzun püresi

Hazırlanış ve Uygulanışı:

Maske için gereken malzemeleri uygun bir kase içinde karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı yüz bölgesine sürüp 10-15 dakika bekletin. Sonrasında cildi tamamen maskeden arındırmak için ılık su ile yıkayın. Haftada bir ya da ihtiyaca göre iki kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yumurta Maskesi 2

Gözenek Sıkılaştırıcı Yumurta Maskesi

Malzemeler:

 • 2 adet yumurtanın akı
 • Yarım limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı sirke

Hazırlanış ve Uygulanışı:

Gözenek sıkılaştırıcı maske için ilk olarak yumurtaların akı ile sarısını ayırın. Daha sonra diğer malzemeler ile birleştirip karıştırın. Karışan malzemeler ile elde edilen maskeyi yüz bölgesine sürün ve 15 dakika kurumasını bekleyin. Maskeyi arındırmak için soğuk su ile cildi yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın

Kuru Ciltler için Yumurta Maskesi

Malzemeler:

 • 2 adet yumurtanın sadece sarısı
 • 4 damla E vitamini yağı
 • 1 çay kaşığı organik bal
 • 1 çay kaşığı sızma zeytin yağı

Yumurta Maskesi 3

Hazırlanış ve Uygulanışı:

Maske için gereken malzemeleri bir kase içinde karıştırın ve ısıtın. Isınan maske karışımının biraz soğumasını bekleyin ve sonrasında göz-dudak çevresi hariç tüm yüze uygulayın. 20 dakika kadar bekleyin, ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Yumurta Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet yumurtanın sadece sarısı
 • 1 yemek kaşığı susuz yoğurt
 • Yarım çay kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı organik bal

Hazırlanış ve Uygulanışı:

Yağlı ciltlerin cilt yağ dengesini sağlamak için gereken bütün malzemeleri bir kasede karıştırın. Karışan maske malzemelerini yüze masaj yaparak uygulayın. Kuruması için bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Yumurta Maskesi 4

Yumurta Maskesi Ne İşe Yarar?

Yumurta maskesi ne işe yarar sorusunu, yumurta akı ve yumurta sarısı olarak ikiye ayırabiliriz. Yumurta akı ile hazırlanıp cilde uygulanan yumurta maskeleri genel olarak cilt kırışıklıkları, gözenek sıkılaştırılması ya da ciltte yer alan fazla yağın alınması için uygulanabilir.

Yumurta sarısı ile hazırlanıp cilde uygulanan maskeler ise cildin beslenmesi, canlanması, cilt hücrelerinin yenilenmesi, cildin daha pürüzsüz olması gibi etkilere sahiptir. Yumurta sarısının saçlara uygulanmasında ise saçlara parlaklık vermesi, saç kırıklarını önlemesi, daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşma etkisi beklenir.