Yumurtalı Ekmek Kaç Kalori

tarafından
783
Yumurtalı Ekmek Kaç Kalori

Kahvaltılık lezzetlerin ve ikindi sofralarının en sevilen çeşitlerinden olan yumurtalı ekmek, protein ve karbonhidratın güçlü bir sentezidir adeta. Karbonhidrat oranı yüksek olan yumurtalı ekmek, kilo almaktan kaçınanlar tarafından dikkatli tüketilmesi gereken bir yiyecektir aynı zamanda.

Çırpılmış yumurtaya bulanan bayat ekmek dilimlerinin kızgın yağda kızartılması ile elde edilen yumurtalı ekmek, ekmeğin ve içinde kızardığı yağın kalori değeri hasebiyle pek de masum bir yiyecek değil.

Yumurtanın içerdiği tüm vitamin ve minerallerle, ekmeğin içeriğindeki vitamin değerlerinin tümüne sahip olan yumurtalı ekmek, pişirme şeklinden dolayı fazla kalori içerdiğinden, daha çok gelişme çağındaki çocuklar, bedensel güç gerektiren işlerde çalışan kişiler ve sürekli hareket halindeki kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Yumurtalı ekmek yapmak için bayat ekmek dilimleri, yeterince yumurta, kızartmak için sıvı yağ ve biraz da tuz, kekik ve nane gibi baharat yeterlidir.

[reklam id=1]

 • 8-10 dilim bayat ekmeğiniz varsa 5-6 adet orta boy yumurta yeterlidir. Buna biraz da sizin damak zevkiniz karar verir. Bol yumurtalı ekmek kızartması istiyorsanız, yumurtanın bir manto gibi ekmek dilimini sarması gerekir.
 • Yumurtaları derin ve genişçe bir kaseye kırın ve çatalla çırpın. Çırpma işlemini yaparken birkaç çimdik tuz, arzu ettiğiniz kadar da nane ve kekik ekleyin. İsterseniz karabiber yahut pul biber de ekleyebilirsiniz.
 • Tavaya yağı alarak kızdırın.
 • Bayat ekmek dilimlerini çırpılmış yumurtaya batırıp her tarafının iyice yumurtaya bulanmasını sağlayın.
 • Kızgın yağa dilimleri tek tek ve yavaşça bırakın ve her iki yüzü de nar gibi kızarana kadar kızartın.
 • Kızarttığınız ekmek dilimlerini kağıt havlu serdiğiniz bir servis tabağına alın ve servis edin.

Yumurtalı ekmek en çok sabah kahvaltılarında, ikindi vakti çayı yanına, ani misafir baskınlarında, yemek pişirilmeye üşenilen zamanlarda, ramazan sahurlarında, piknik için hazırlanan sepetlerde, uzun yol için hazırlanan yolluklarda gözlerin en çok aradığı yiyeceklerdendir.

Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Yumurtanın birleştirici, bitiştirici, bağlayıcı özelliği ile daha da toparlanan ekmek, bambaşka bir havaya bürünür, lezzete keser, hayatının en güzel deneyimlerinden birini yaşar.

Peki siz bu lezzeti hiç tatlı olarak denediniz mi? Fransız usulü yumurtalı ekmeğe de bir bakalım ne dersiniz?

Malzemeler:

 • 1 baget ekmek (bayat olacak)
 • 1 su bardağı süt
 • 6 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 2 çay kaşığı vanilya
 • Kızartmak için sıvı yağ

Yapılışı:

Bir kasenin içinde sütü, tarçını ve vanilyayı karıştırın. Başka bir kasede de yumurtaları iyice çırpın. Bayat ekmeği dilimleyin ve önce sütlü karışımda 40-45 saniye kadar bekletin, ardından çırpılmış yumurtaya bulayın ve tavada bol kızgın yağın içinde her iki tarafını da eşit şekilde kızartın. Ekmekleri reçel yahut balla servis edebilirsiniz.

Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır? 1

Aslında yumurtalı ekmek hususunda hayal gücünüzü kullanarak değişik yardımcı soslarla tatlı, tuzlu pek çok değişik tür ve lezzette yumurtalı ekmek yapabilirsiniz.

Selenyum, kolin ve protein deposu olan yumurta, Türk sofralarının vazgeçilmesi ekmekle hallenirse işte böyle besleyici, leziz ve göze hitap eden, gönlü fetheden tarifler ortaya çıkar.

Yumurtalı ekmek, yumurta katkısından dolayı protein de içerir ve bu onu doyurucu kılar. Evet yumurtalı ekmekle doyarsınız ama kalorisi epey yüksektir. Kolesterol, kalp, şeker, tansiyon, kilo gibi problemleri olan kişilerin tüketmemesi, ya da sınırlı miktarda tüketmesi gereken bir yiyecek olan yumurtalı ekmeğin 1 orta kalınlıktaki dilimi yaklaşık 174 kalori içerir.

[ebKacKaloriYedim id=”1924″]

100 gram yumurtalı ekmek ise ortalama 230 kalori içerir.