14 Yaş Diyet Listesi

tarafından
1993
14 Yaş Diyet Listesi

14 yaşına giren kişiler genel olarak gıdaları oldukça fazla tüketmektedirler. Bu tüketilen gıdaların başında hazır gıdalar gelmektedir. Genel olarak patates kızartmaları ve benze değerde olan paket gıdalar oldukça fazla tüketilmektedir. Bu yaşta olanlar bu gıdalardan çok sakınmaları gerekir.

14 Yaş Diyet Listesi

Fazla kilolar bugün yediden yetmişe her bireyin en büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir. Yüksek kalorili ve hatalı beslenme şekilleri, kadınların ya da erkeklerin çok kilo sorunları yaşamaları kadar ufak yaş grubundakilerin de bundan nasibini almasına sebebiyet vermektedir.

Geçmiş senelerde yiyeceklerin daha natürel olması sayesinde, çok kilo sorunları daha az görülmekteyken, bugünümüzde bilhassa işlenmiş ve rafine besinlerin da tesiri ile ufak çocuklar eskiye nazaran daha sıhhatsiz beslenmektedir. Bu da direkt olarak çok kilolar üstünde tesirli olmaktadır.

[reklam id=1]

Çocukların kilo almasındaki en büyük etken; ailelerinin onlara uyguladıkları beslenme düzenleri ve gün ortamında tükettikleri yüksek kalorili besinlerdir. Çocuğunun aç kalacağını ya da doymayacağını düşünerek ona sık sık yüksek karbonhidrat sahibi olan ekmek, pilav ve makarna gibi yiyecekler veren anneler, farkında olmadan evlatlarının sıhhatleriyle oynamaktadırlar.

14 Yaş Diyet Listesi 1

Gelişim çağındaki çocukların her besin türünden, dengeli olacak şekilde tüketmesi gerekirken, anne ve babalarının da tesiri ile unlu, tuzlu ve şekerli besinlere yöneltilmektedirler. Bu tür besinlerde bir vakit sonra alışkanlık ya da alışkanlık gerçekleştireceği amacıyla ufak çocukları geri dönülmesi zor olan bir kilo alma evresine sokmaktadır.

Ailelerinin ya da çevrelerinin de tesiriyle kilo alan ufak çocukların çok kilolarını en çok dert ettikleri dönemlerin başında, buluğ çağına girmeye başladıkları 14 yaş ve seviyesi dönemler gelmektedir. Bu dönemlerde sosyalleşme gereksinimi hisseden çocuklar, çok kiloları çekinmekte, utanmakta ve çevrelerinden ister istemez uzaklaşmaya başlamaktadırlar.

Bu yaş grubunda çocukların arasında çok kilolar genelde alay hususu edilmekte ve bu da kilolu çocukların psikolojileri ve ruh sıhhatleri üstünde belki onarım dahi edilemeyecek ve yaşam boyu tesirini sürdürebilecek hasarlar vermektedir. Küçük çocukların hem bedensel hem de ruhsal yönden sıhhatli bir çocukluk geçirebilmeleri adına çok kilo almalarının önüne geçilmelidir. Bu aşamada bilhassa anne ve babalara büyük görevler düşmektedir.

14 Yaş Diyet Listesi 3

14 Yaş İçin Diyeti Kahvaltı

 • 1 bardak ılık ballı süt
 • 1 dilim yağsız peynir
 • 1 dilim tam buğday ekmeği
 • Bol limonlu 1 avuç maydanoz
 • 2 kuru incir

14 Yaş İçin Diyeti Öğle Öğünü

 • 1 porsiyon sebze çorbası
 • 1 dilim tam buğday ekmeği
 • 250 gram haşlanmış tavukgöğsü
 • 1 orta boy haşlanmış patates
 • 1 haşlanmış havuç ve 1 haşlanmış mısır
 • 1 bardak ayran

14 Yaş İçin Diyeti Akşam Öğünü

 • 1 dilim tam buğday ekmeği
 • 2 yumurtalı peynirli omlet ya da menemen
 • 1 kâse yoğurt

14 Yaş Diyet Listesi 4

Beslenme düzeninde yapılacak olan değişiklikler, çocuklar üstünde tesir edebilmektedir fakat kısa vakitte daha çok kilo vermesi gereken çocuklarda aktif spor ve aktiviteler ile günlük kilo kaybı daha da arttırılabilmektedir. Küçük çocuklar bir spor salonuna ya da dövüş sporlarına yazdırılarak bir yandan kalori yakmaları sağlanırken bir yandan da eğlenmeleri ve kendilerini korumayı öğrenmelerine imkân verilebilmektedir.

Spor salonuna gitme imkânları yoksa ya da ailenin parasal hali buna izin vermiyorsa, ufak çocukla beraber günlük olarak çıkılacak uzun yürüyüşlerin de kilo verimi üstündeki tesiri gerektiğince çok olmaktadır.

Bu yaştaki kişilerin gelişim çağını tamamlamadan diyete başlamaları beden gelişimleri yönünden son derece sorunlu neticeler doğurabilir. Diyetisyen eksperler bu yaştaki kişilerin yapmış oldukları şok diyet uygulamalarının çok ciddi neticeleri ve sıhhat sorunlarını tetikleyeceğini bilmeleri gerekiyor.

14 Yaş Diyet Listesi 5

Bu yaşlardaki diyet uygulamalarının kesinlikle diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekiyor. Burada yapılacak olan uygulama bir diyet uygulaması değil sıhhatli beslenme uygulaması olacaktır. Aynı vakitte uygulanacak olan egzersiz uygulamalarıyla da bu tesirli olması amaçlanmaktadır.