20’li 25’li 30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

tarafından
17423
20’li 25’li 30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

20’li 25’li 30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı
Cildimiz, vücudumuzu bir kılıf gibi sararak hem kas dokuyu gizler; hem de vücudu  rüzgar, yüksek ısı, soğuk gibi dış etkenlerden bir kalkan gibi korur. Bunu yaparken pek çok darbe alır, yıpranır ve yorgun düşer. Cildi yıpratan koşullardan birisi de zamandır. Pek çok kedere ve acıya ilaç olduğu söylenen zaman,  ne yazık ki cildimiz için aynı şefkati göstermez. Yaş ilerledikçe, sağlık ve güzelliğin aleyhine işleyen zamana karşı koymak elbette mümkün değil; fakat alınacak tedbirlerle sıhhatli, mutlu ve güzel bir fizikle geçirilecek anları uzatmak olasıdır.

20'li-25'li-30'lu-Yaşlarda-Cilt-Bakımı1

Yüz cildimiz, mimiklere, makyaja, dış koşullara daha açık olduğu için, daha erken yıpranır. Cilt ömrünü uzatmak için erken yaşlardan itibaren özenli bir bakım periyoduna girmek gerekir. Genç yaşlarda zaten gergin, sıkı ve sorunsuz olan cildimizin bu formunu muhafaza etmesi için ona yardımcı olmalıyız. Tam da bu yüzden cilt bakımı ve korumasına 20’li yaşlardan itibaren başlamak gerekir ki, zaman, olabildiğince az hasar verebilsin bize…

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı
20’li yaşlarda cilt zaten diri, sıkı ve gergindir. Bu çıtayı korumak için bilinçli beslenmeye ve doğru gıda tüketimine ağırlık vermek gerekir. Fast- food türü beslenmeye rağbet etmemek, taze sebze ve meyve tüketimine önem vermek, yeterli sıvı tüketmek, sigara ve alkolden uzak durmak, mevcut olan cilt sağlığını ve güzelliğini muhafaza etmeye yardımcı olacaktır. Yeterli oranda protein, kalsiyum ve demir almak, yine cilt bakımıserüveninizde size yardımcı olacak hususlardır. Süt ve süt ürünlerini tüketmek,  özellikle ileriki yaşlar için kalsiyum depolamak adına çok mühimdir.

20'li-25'li-30'lu-Yaşlarda-Cilt-Bakımı2

Demir içerikli gıdalar olan ıspanak, kuru üzüm, et ve balık, bolca tüketilmelidir. Bu yaşlarda zaten duru ve genç olan cilde, ağır ve kapatıcı özellikli makyajlar yapmaya gerek yoktur. Yapılan hafif makyaj, gün sonunda muhakkak derinlemesine temizlenmeli; cilt yaşına uygun nemlendirici ve losyonlarla desteklenmelidir.  Bu yaşlarda cilde uygulanacak en doğal maskeler, sebze ve meyvelerin kendisi olacaktır. Meyve asitlerinin pozitif gücünden alabildiğine istifade etmek gerekir. Bunun için şeftali, kayısı, kivi, elma, portakal, limon, avokado, üzüm gibi meyvelerin olgun ve yumuşak olanları çatalla ezerek yahut rondodan geçirilerek yüze sürülebilir; salatalık, domates gibi sebzelerin kabukları ve püreleri cilde yedirilerek, cilt elastikiyetinin muhafazası sağlanabilir. İş işten geçmeden, yıllar silahını göstermeden, yerçekimi kapıyı çalmadan evvel cilt güzelliğinin kıymetini bilmek ve onu ihtimamla korumak; ilerleyen yıllar için, güzelliğinize  çok mühim bir miras bırakmak olacaktır.

[reklam id=1]

25’li Yaşlarda Cilt Bakımı
25 yaş dolaylarında cilt hala genç ve sağlıklıdır; ancak bünyesel ve kişiye göre değişim gösteren tepkimeler de meydana gelmiş olabilir. Göz altı torbaları, yağlı ve abur cubur beslenmeye bağlı sivilce ve akneler, çok ince belli belirsiz kırışıklıklar görülebilir. Kuru ciltler, kırışıklık ve çizgilenmeye müsait olduğu için bu tip problemler yaşanabilir. Ama bu yaşlarda cildin kendi kendini tazelemesi ve hücre yenilenmesi had safhada olduğu için, biraz dikkat ve bakımla, bu ufak tefek ve geçici sorunların üstesinden gelinebilir. Yavaş yavaş göz çevresi kırışıklıkları için önlem alınmaya başlanabilir. Özellikle sabahları, bir poşete doldurulmuş buz parçacıkları ile göz altlarına, göz çevresine ve aslında tüm yüze şok uygulamak, hem ciltteki kan dolaşımını uyaracak, hem de cildi canlandırıp tazeleyecektir. Eğer bu yaşlarda hasıl olan sivilcelenme problemi ve devamında, ciltte kalmış sivilce izleri için en etkili çözümlerden biri patatestir. Halka halka doğradığınız patatesi sivilce izlerinin ve lekelerin üzerinde bir müddet bekletebilir, yahut rendeleyerek de yüzünüze maske olarak tatbik  edebilirsiniz. Patatesin cilt rengini açan ve lekeleri bloke eden özelliği işinize yarayacaktır. Eğer göz çevresinde kılcal kırışıklıklar başlamışsa, kozmetik marketlerde satışa sunulan 25 yaş için uygun nemlendirici krem, göz çevresi kremi ve tonik gibi ürünlerden edinerek, kırışıklıkları henüz derinleşmeden durdurabilirsiniz.

20'li-25'li-30'lu-Yaşlarda-Cilt-Bakımı3

Göz çevresi bakımı için doğal ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Aktarlarda satılan at kestanesi kremi kırışıklıklara çok iyi gelir.

Bir yumurta akı ve bir çay kaşığı kahveyi karıştırarak göz çevresine sürebilirsiniz. 20 dakika bekletip yıkadığınızda, nemlenme etkisi ve yumuşaklığı hissedeceksiniz.

Ciltte ufak tefek sorunlar oluşsa da, bunlar biraz bakım ve özenle halledilebilecek dozda oldukları için, 25 yaş civarı, cilt güzelliğinin muhafaza edilmesini gerektiren yaşlardır. 

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı
30’lu yaşlar, ciltte bazı değişimlerin görülmeye başlandığı dönüm noktası yaşlarıdır. Ciltte incelme ve ve dış etkenlere karşı daha fazla hassaslaşma görülen bu yaşlarda alınacak en büyük önlem, güneş kremi kullanımı olacaktır. Yaz kış süreceğiniz güneş kremi, yavaş yavaş elastikiyetini kaybetmeye başlayan cildinizden güneşin olumsuz etkilerini bertaraf edecektir. Bu yaşlarda içilen sigara, diriliğini ve elastikiyetini yavaş yavaş kaybeden ciltte hasar verici çalışmalarına başlayacaktır. 30’lu yaşlarda her gece muhakkak göz çevresi kremi kullanılmalıdır.

20'li-25'li-30'lu-Yaşlarda-Cilt-Bakımı4

Cilt bakımı sadece dışardan olmaz. Cildinizi içerden de beslemelisiniz.

 • Yaşlanmayı geciktirici C vitamini, A vitamini, koenzim Q, likopen vb. ihtiva eden  antiaging ürünlerin ve kremlerin kullanımına ağırlık verin.
 • Daha fazla balık yiyin, omega3 ve omega 6 alın, üzüm çekirdeği ekstresi kullanın ve tüm meyveleri kabuklarıyla ve çekirdekleriyle tüketin.
 • Bol su içmeye dikkat edin.
 • Taze ve meyvelerin kabuklarını cildinize yapıştırın. Doğal gıdaların maskelerini her hafta mutlaka yüzünüze uygulayın.
 • Sigara içiyorsanız bırakmaya çalışın yahut azaltın. Ve sigaranın etkilerini azaltmak için her gün yeterli miktarda C vitamini alın, alamıyorsanız destek vitamin kullanın.
 • Gevşemeye başlayan cilt dokusunda gözenekler de belirginleşmeye başlayacaktır. 2-3 adet limonu sıkıp maden suyuyla karıştırın ve buz kalıplarında dondurun. Her sabah yüzünüzde gezdirdiğiniz bu kalıplar hem yüzünüzdeki sabah ödemini alır hem de içeriği sayesinde gözenekleri sıkıştırarak canlı ve taze bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 • Her ay olmasa da 2 ayda bir düzenli olarak profesyonel cilt bakımı yaptırın.

Yüz Jimnastiği

 • Boyun bölgesinde belirmeye başlayan Venüs halkalarına çözümse, düzenli olarak boyun gölgenize yapacağınız masaj olmalı.  Uzun vadede faydası görülecektir.
 • Her gün düzenli olarak yapacağınız yüz jimnastiği ile, yumuşamaya başlayan yanaklarınızın toparlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Her iki, elinizin işaret ve orta parmaklarıyla şakaklarınızı geriye doğru çekerek gözlerinizi düz bir çizgi haline getirin ve göz kapaklarınızı kapayıp açın.
 • U ve X harflerini yüksek sesle tekrarlayın, boynunuzu ileri doğru uzatarak alt dişlerinizi üst dudağınıza değdirip çekin ve tekrarlayın.
 • Dudaklarınızı O harfini söyler gibi yuvarlaklaştırın ve yüz kaslarınızı gerin, hemen ardından tüm dişleriniz görünecek şekilde gülün ve hareketleri ardışık olarak tekrarlayın.

Cilt güzelliğiniz henüz bozulmadan önlem almak, ileriki yaşlarınızda bile genç ve diri bir cilt yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır.

En iyi savaş, savunmadır.