A Vitamini Faydaları Nelerdir

tarafından
1395
A Vitamini Faydaları Nelerdir

Tüm vitaminler, genel olarak sistem üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Ancak elbette hepsinin spesifik fonksiyonları vardır. Kısa vadeli etkileri çok dikkate değer değildir. Ancak, uzun sürekli eksiklikleri durumunda, etki alanlar başta olmak üzere tüm sistemi etkilerler. A vitamini de, diğer tüm vitaminler gibi, doğal olarak meyve ve sebzelerden alınabildiği gibi, ilaç desteği olarak da alınmaktadır. Eksikliği çok sık görülmemekle birlikte, kimi vakalarda ortaya çıkabilir. Bu sayfamızda sizlere A vitamini faydaları hakkında bilgiler verecek, eksikliğinin yol açtığı problemlere genel olarak değineceğiz.

A vitamini görme bakımından doğrudan etkilidir. Üreme için ve de kemik gelişimi için yüksek oranda yararı vardır. Bunların yanı sıra deri sağlığınızı ve göz sağlığınızı da korur. A vitamini faydaları körlüğü ve göz problemlerinin önüne geçer. A vitaminin içeriğinde yer alan vitaminler ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip, cilt sorunu yaşıyorsanız eğer cilt sıkıntınızı önler. Bir anlamda A vitamini cilde faydaları olarak da denilebilir. Sindirim siteminizde ortaya çıkmış olan ülseri doğal yollarla tedavi eder. A vitamini insan vücudunda sentezlenmediğinden dolayı bu vitamini dışarıda ki besinler ile alınır. A vitaminin fazla alınması durumunda bazen zehirlenmeler yaşanır. Öteki vitamin çeşitlerinden farklı olarak A vitamini de suda değil yağda çözülür.

[reklam id=1]

A Vitamini Zararları

A vitamini eksikliği ile çok yoğun olarak görülmese de nadir olarak deri de pullanma görülebilir. Bunun yanı sıra akne gibi cilt sorunları da ortaya çıkabilir. İskeletin gelişmesinde duraklamaya sebep olan büyümenin eksikliği ve kornea gibi sağlık sıkıntıları ve körlük ortaya çıkabilen durumlar arasında yer almaktadır. A vitamini kapsül şeklinde olan ilaçlardan da temin edilebilir. Ancak bu dozların fazla kullanılması halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. Bunların başında baş ağrıları, kusma, bulantı, karaciğer sorunları, eklem ağrıları gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bunların dozunda ve doğru oranda alınması son derece önemlidir.

A Vitamini Zararları 1

A Vitamini Ne İşe Yarar

A vitamini hayvansal gıdalarda ve bitkisel ürünlerde bulunabilir. Hayvansal gıdalarda bulunana retinoidler, bitkisel gıdalarda bulunana karotenoidler ismi verilir. Her iki grupta yer alan ürünler kimyasal olarak değil vücuda vermiş oldukları yarar bakımından birbirinden çok ayrıdır. Bitkisel ve hayvansal besinlerden alınan A vitamini arasında ki ayrımı bilmek ve beslenme şeklini bu periyoda göre ayarlamak gerekir. A vitamini ne işe yarar ek bir grup üzerinde bulunduğu düşülse de bu algı doğru bir algı değildir. Bu vitamin geniş bir grubun genel ismidir. Ve bu yelpazede yer alan tüm ürünlerin vücut için ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır.

A Vitamini Ne İşe Yarar

A Vitaminli Besinler Nasıl Korunmalı?

A vitamini ısıya ve asitli maddelere karşı duyarlıdır. A vitaminin görevleri arasında karaciğerde toplanmak gelir. Yağlı besinler karanlık ve de serin ortamdan ve metalden uzak durarak saklanmalıdır. Bu vitamin çeşidi yağda eriyen vitaminlerdendir. Karaciğerde, yağda, tereyağda, peynirde, yumurta sarısında bulunur. A vitamini karaciğerde depolanır. Isıya karşı sabit ve ısıya karşı dayanıklıdır. Yüksek oranda alınması toksik zehirlenmelere sebep olabilir. Bunların tüketimi sağlığınız için oldukça önemlidir. Ancak bunda da bir dengeyi tutturmak gerek. Vücutta bulunan fazla A vitaminin de zararı vardır. Bulantı, kusma, karaciğer sorunları, eklem ağrıları gibi sıkıntılara sebep olur. Bundan dolayı doğru ve dengeli olarak beslenmek gerek.