A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

tarafından
925
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitaminler, vücudumuzun temel yapıtaşlarındandır. Günlük olarak diğer besinlerin içerisinde alınabilmekle birlikte, nitelikli bir beslenme alışkanlığınız yoksa, bazı vitaminlerin eksikliğini hissetme ihtimaliniz oldukça fazladır. A vitamini, eksikliği sık görülmese, c vitamini kadar yoğun talep görmese bile, esasında pek çok bireyin ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür. Beslenme alışkanlıkları yolu ile tamamlanamıyorsa muhakkak hekim kontrolünde ilaçlı biçimde tedavisi gereklidir.

A vitamini hangi besinlerde bulunur sorusuna verilecek birçok yanıt bulunmaktadır. A vitamini insan vücudunda sentez yapamadığından dışarıdan alınan besinler ile direk olarak alınır. A vitamini kaynakları arasında; süt, yumurta, balık yağı, balık, hazır olan karaciğer gibi besinlerde yüksek oranda bulunur. Pro vitamin şekli ile havuç da, brokoli de, biber de, kabak da, sarı ve yeşil renge sahip olan sebzelerde ve aynı zamanda rengi sarı olan meyvelerde de bulunur. Isıya, ışına ve de pişirmeye dayanaklıdır. Ultra viyole ışıklarına karşı ise oldukça dayanıksız olduğundan rengini muhafaza edebilmek için renkli şişelerde muhafaza edilmelidir. Bunların yanı sıra tüm kırmızı et grubunda, karaciğerde, tereyağında, yoğurt, portakal, karpuz, kavun ve şeftali de yüksek oranda bulunur.

[reklam id=1]

A Vitaminin Yararları Nelerdir?

A vitamini görme olayında doğrudan etkili olan bir olgudur. Aynı zamanda üreme ve kemik gelişimi için de gereklidir. Deri sağlığınızı ve göz sağlığınızı korur. Vücutta kendiliğinden oluşmadığı için dışarıdan alınan besinler ile gerekli olan vitamin depolanır. A vitamini hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtını yukarıda belirttik. Bunların tüketimi sağlığınız için oldukça önemlidir. Ancak bunda da bir dengeyi tutturmak gerek. Vücutta bulunan fazla A vitaminin de zararı vardır. Bulantı, kusma, karaciğer sorunları, eklem ağrıları gibi sıkıntılara sebep olur.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 1

A Vitaminin Vücut İçin Faydası

A vitaminin en büyük faydası göz organınadır. Körlüğü ve göz problemlerini önler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip cilt sorunlarının oluşmasını engeller. Sindirim sisteminde ortaya çıkan ülser hastalığını doğal olarak tedavi eder, soğuk algınlığını böbreklerde ortaya enfeksiyonu, mesanede ve de akciğerde ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı vücudu daha dirençli bir hale getirir. A vitaminin eksikliğinde diş yapısında ve kemik yapısında bozukluk, gece kötülüğü, iştahsızlık, gözde ve deride doku bozukluğu gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı dengeli olarak A vitamini alınmalıdır. Vitamin A hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtını üst bilgilerde bulabilirsiniz.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 2

A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

A vitamini karaciğerde toplanan bir vitamindir. Vücutta retinol ve karoten alımı düşük olduğu için ihtiyaç olduğu zaman vücut onu karaciğerden temin eder. Bundan dolayı bir eksiklik olduğunda kısa süre içerisinde ortaya çıkmaz. Ancak bu maddenin emilme durumu yağa bağlı olduğundan bir yağ emilim eksikliğine de sebep olabilir. A vitamininin eksikliği gözde korneanın hasarı sonucunda gece körlüğü gibi bazı göz bozukluğuna sebep olabilir. Gözaltında lekelenmeler ortaya çıkabilir. Eksiklik halinde bağışıklık sistemi zayıfladığı için vücudun enfeksiyonlara karşı olan mücadelesi de azalır. Hastalığa çok daha uygun bir hale gelir vücut. Çok sık görülmese de A vitamini eksikliğinde derinin pullanması da görülebilir. A vitamini nelerde bulunur yazı da bahsedildiğinden bunların doğal yoldan alımına dikkat edilmeli.