A Vitamini

tarafından
2293
A Vitamini

 Vitaminler, yaşamın sağlıklı biçimde sürmesi için her organizmada gerekli unsurların başında gelmektedir. Yetersiz protein almanın veya yağ almanın etkileri kilo kaybı olarak ortaya çıkarken yetersiz vitamin almanın karşılığında ortaya çıkacak olumsuzluklar çok uzun bir listeye dönüşebilmektedir. Bu nedenle, sağlığımızı korumak için tüm vitaminler gibi, A vitamini alımını da yeterince yapmalıyız. Size bu sayfamızda bununla ilgili genel bilgiler verecek ve istifade etmenizi tesis etmeye gayret edeceğiz.

A vitamini ek bir grup üzerinde bulunduğu düşülse de bu algı doğru bir algı değildir. Bu vitamin geniş bir grubun genel ismidir. Ve bu yelpazede yer alan tüm ürünlerin vücut için ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. A vitamini hayvansal gıdalarda ve bitkisel ürünlerde bulunabilir. Hayvansal gıdalarda bulunana retinoidler, bitkisel gıdalarda bulunana karotenoidler ismi verilir. Her iki grupta yer alan ürünler kimyasal olarak değil vücuda vermiş oldukları yarar bakımından birbirinden çok ayrıdır. Bitkisel ve hayvansal besinlerden alınan A vitamini arasında ki ayrımı bilmek ve beslenme şeklini bu periyoda göre ayarlamak gerekir.

[reklam id=1]

A Vitamini Çeşitleri

Hayvansal besinlerde bulunan a vitamini retinoid ismi ile adlandırılır. A vitamini yararları arasında olan bağışıklık sistemi hastalıklardan korunabilmek için son derece önemlidir. Retinoid yiyecekler doğum, gebelik, gece görüşünün gelişmesi, sağlıklı büyüme, bulaşıcı hastalıklara karşı koruma, kırmızı kan hücresi üretimini sağlar. Bu durumlar ile birebir karşı karşıya kalınmasa da a vitaminin bu formuna herkesin ihtiyacı vardır. Bitkisel kaynaklardan temin edilen a vitamini karotenoid ismi ile bilinir. Ve bu grupta yer alan besinlerin vücut için inanılmaz faydaları vardır. Bitkisel kaynaklı A vitaminler daha çok iltihap ve antioksidan özelliği bulunur. A vitamininde özellikle göz ile ilgili bir sıkıntıda A vitamini bakımından zengin olan ıspanak, pazı, lahana gibi yiyecekler özellikle tüketilmeli.

A Vitamini Çeşitleri

A Vitamini Nedir?

A vitamini nedir? A vitamini doğal yolla iki farklı şekilde kendiliğinden eriyen bir vitamindir. Biri yalnızca hayvansal gıda çeşitlerinde bulunan bir hazır besin vitaminidir. Yumurta, karaciğer, balık, süt, balık yağı, ve de tereyağında yoğun olarak bulunan vitamindir. Temel anlamda bitkilerde bulunmaz. Ancak bazı bitkilerin renk pigmentleri insan vücudunda A vitaminine dönüşebilir. A vitamini ışıklı alanlarda ve sıcak alanlarda çok çabuk bozulur. Vücutta A vitamini eksikliği gözde korneanın hasar görmesi sonucu gece körlüğü gibi bazı göz bozukluklarına sebep olabilir. Gözaltında lekelenmeler ortaya çıkabilir. A vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflattığından dolayı vücudun enfeksiyonlara karşı bağışıklığı da düşer.

A vitamini nedir?

A Vitamini Ne İşe Yarar?

A vitamini ne işe yarar sorusunun cevabı için oldukça fazla yanıt verilebilir. A vitamini görme fonksiyonun da direk olarak etkilidir. Ayrıca deri ve göz sağlığını koruyan önemli bir vitamindir. Göz problemlerini ve de körlüğün önüne geçer. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip cilt sorunlarının yaşanmasını engeller. Ayrıca sindirim sisteminde ortaya çıkan ülserin tedavi edilmesini sağlar. Soğuk algınlığına karşı çok etkili bir vitamin olduğu gibi; akciğerde, mesanede, böbreklerde oluşan enfeksiyona karşı vücudu korur.  A vitamini vücudumuzda oluşmadığından onu direk olarak dışarıda ki besinlerden alırız. A vitaminin eksikliğinde diş yapısında bozukluk, gece körlüğü, iştahsızlık, gözde ve deride doku bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca A vitamini suda değil yağda çözülür.

A vitamini ne işe yarar?