Açlık Otu Nasıl Hazırlanır?

tarafından
682
Açlık Otu Nasıl Hazırlanır?

Doğal ürünlerden bahsedilince ilk akla gelen zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmaktır. Çünkü günümüzde bir çok kişi bu sorunu yaşamakta ve fazla yağlardan kurtulmak için bir çok alternatifi değerlendirmektedir. İdeal kiloya ulaşmak için dengeli ve sağlıklı beslenme, diyet programları ve egzersizlerin yanında kullanılan doğal ürünler arasında yer alan açlık otu da on zamanların en çok adı duyulan bitkisidir.

Ülkemizde yetişmeyen ve insanlarımızın yabancı olduğu bir bitki olması nedeni ile açlık otu nasıl hazırlanır çokta bilinmemektedir.

Açlık Otu Nasıl Hazırlanır? 1

Afrika bölgesinde yetişen açlık otu bir çok faydayı bünyesinde bulundurmakla birlikte doğru ve bilinçli tüketilmesi halinde pek bir zararı olduğu tespit edilmemiş bir bitkidir. Özellikle kilo problemi olanların tercih ettiği açlık otu halk arasında deve gözü veya aşrık otu olarak da bilinmektedir. Makalemizin devamında açlık otu nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir gibi bilgileri bulabileceksiniz.

Açlık otu hazırlama normal çay demlenir gibi demlenmesi ile gerçekleşmektedir. Demlenme şekli ise iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Birinci seçenekte açlık otunu demlemek için 10 adet açlık otu yaprağı 1 bardak suyun içerisine atılır ve bir cezvede 1 – 2 dakika kaynatıldıktan sonra içilir.

[reklam id=1]

İkinci seçenekte ise yine 10 adet açlık otu yaprağı 1 bardak kaynamış suyun içerisine atılır ve 5 – 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra tüketilir.

Açlık otu nasıl kullanılır diye baktığımızda yukarıdaki şekilde demlenen açlık otu akşam yatmadan önce içilmelidir. Sık sık tuvalet ihtiyacı oluşmasına sebep olması nedeni ile gündüz içilmesi durumunda sorunlar yaşanabileceği için en ideali akşam ve yatmadan önce 1 bardak tüketilmesidir. Açlık otunu ayrıca aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Bazı yörelerde deve gözü veya aşrık otu olarak bilindiğini unutmayınız.

Açlık Otu Nasıl Hazırlanır? 2

Açlık otu bir çok konuda vücuda fayda sağlamaktadır. Açlık otunun en belirgin ve en çok tercih edilmesini sağlayan özelliği yağların yakılmasını sağlaması ve yağ oluşumunu engellemesidir. Bunu dışında açlık otu acıktırmayı geciktirir ve tokluk hissi sağlar. Bu sayede fazla yeme sorunu ortadan kalkarak zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca mide hastalıklarına karşı etkilidir ve bağırsaklardaki gazın atılmasına yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kabızlık sorununun ortadan kalkmasını sağlar. Bu özelliği ile doğal müshil olarak da bilinir. Tansiyonu dengeleyici etkisi nedeni ile yüksek tansiyon hastalarına önerilir. Bağırsak parazitlerinin yok edilmesine yardımcı olur ve toksinleri atılmasını sağlar. En önemli faydalarından biride doğum sancılarına eş olarak kabul edilen böbrek kumu ve taşlarının atılmasına yardımcı olur.

Açlık otunun belirlenmiş her hangi bir zararı bulunmaktadır. Ancak fazla kullanılması ve biyolojik nedenlerle bazı yan etkileri olabilmektedir. Doğal müshil olarak bilinen açlık otu fazla kullanılması durumunda veya kişilere bağlı olarak ishal yapabilmektedir.

Açlık Otu Nasıl Hazırlanır? 3

Bunun dışında her hangi bir yan etkisi tespit edilmeyen açlık otunun bu nedenle ishal sorunu olanların kullanmaması önerilmektedir.  Aynı zamanda çocuklarda ve yaşlılarda daha az miktarda kullanılması, özel bir sağlık sorunu olanların ve alerjik sorun oluşanların da kullanmaması önerilmektedir. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi açlık otu kullanımının da doktor gözetiminde yapılması daha faydalı olacaktır.