Açlık Otu Zararları

tarafından
1879
Açlık Otu Zararları

Çağımızın hastalığı olan fazla kilolar bir çok kişinin başına bela, alması kolay ama vermesi zor olan bir sorundur. Bu konuda tıbbın yanında alternatif tıp olarak da bilinen bitkilerden faydalanmak özellikle son zamanlarda bir trend olmuş durumdadır.

Açlık Otu Zararları

Gün geçmiyor ki yeni bir bitki ismi ile karşılaşmayalım. Açlık otu da bu bitkilerden bir tanesi. Açlık otu zayıflatmasının yanında bir çok faydası ile bilinmektedir. Buna karşın çok belirgin ve etkili bir zararı olduğu tespit edilmemiştir. Ancak fazla ve bilinçsiz kullanılması durumunda açlık otu zararları da olabilecek bir bitkidir.

Açlık otu Afrika topraklarında yetişen, halk arasında deve gözü veya aşrık otu olarak da adlandırılan ve eskilerden beri doğal müshil olarak kullanılan bir bitkidir. Çay şeklinde demlenerek tüketilen açlık otunun demlenmesi için 10 – 12 yaprak açlık otuna ve 1 – 1,5 bardak suya ihtiyaç vardır.

[reklam id=1]

Açlık otu yan etkileri ve açlık otunu kimler kullanamaz hakkındaki bilgilere geçmeden açlık otunun nasıl demleneceği ve faydaları hakkında kısa bir bilgi paylaşalım. Açlık otunu demlemek için 10 – 12 yaprak açlık otu 1 – 1,5 su bardağı kaynamış suyun içerisine konur ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir.

Hazırlanan açlık otu çayı 24 saat arayla günde bir kez ve tercihen yatmadan önce içilir. Gündüz içilmesi halinde sık sık tuvalet ihtiyacı olacağı için sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Açlık Otu Zararları 2

Açlık otu mide ağrıları ve mide kramplarına faydalıdır ve mide kasılmalarını giderici etkisi vardır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ve dışkıyı sıvılaştırma özelliği sayesinde kabızlığı önler. Tansiyon dengeleyici özelliği sayesinde özellikle yüksek tansiyon hastalarına önerilir.

Yağ oluşumunu önler ve aynı zamanda yağ yakıcı özelliği vardır. Bağırsak parazitlerini yok etmede etkilidir ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Faydalarına karşın açlık otu zararı olduğuna karşın net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak:

  1. Çok sık tuvalet ihtiyacı oluşmasına sebep olmaktadır.
  2. İshal sorunu olanların kullanmaması önerilir.
  3. İshal edici etkisi bulunması nedeniyle fazla kullanılması durumunda aşırı ishal oluşabileceği için vücudun susuz kalmasına sebep olabilir. Bu durumda da vücutta sağlık sorunları oluşabilir.
  4. Sık tuvalete çıkma ihtiyacı nedeni ile anal bölgede yaraların oluşmasına sebep olabilir.

Açlık Otu Zararları 3

Açlık otu dikkatli kullanılması halinde faydaları olan bir bitkidir. Ancak söz konusu sağlık olunca ve ishal etme gibi bir özelliği olduğu için açlık otu kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Ayrıca kronik ishal rahatsızlıkları olanların kullanmaması önerilmektedir. Aynı zamanda çocuklarda ve yaşlılarda daha az kullanılmalı, özel sağlık sorunu olan ve alerji riski olan kişilerde kullanmamalıdır.