Açlık Otunun Faydaları

tarafından
1001
Açlık Otunun Faydaları

Açlık otunun faydaları her geçen gün alternatif tıp ve doğal ürünler ile zayıflamak isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin ilgi odağı olmuştur. Asıl ismi kara sinameki olan açlık otu, özellikle zayıflamak isteyen bir çok kişinin araştırmaları sonucunda yolunun kesiştiği bitkilerden biridir. Vatanı Afrika toprakları olan açlık otu halk arasında doğal müshil olarak da bilinmektedir.

Açlık Otunun Faydaları

18. yüzyıllarda müshil olarak kullanıldığı bilinen açlık otunun 15 – 20 gr kadar kahveyle karıştırılıp içildiğinde mideye faydalı olacağı ve bu sayede tuvalete çıkışın gerçekleşeceği belirtilmektedir. Günümüzde özellikle kilo problemi yaşayan kişilerin, ideal kilolarına ulaşmak için sıklıkla tükettiği bir bitki halini almıştır.

Müshil görev görmesi nedeni ile sıklıkla tuvalet ihtiyacı oluşturmakta ve bu şekilde kişileri zayıflattığı ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğu belirtilen açlık otu, bu faydası dışında bir çok faydayı da bünyesinde barındırmaktadır. Şimdi açlık otu ne işe yarar  faydaları nelerdir inceleyelim.

[reklam id=1]

  • Açlık otu tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olur. Eğer fazla yemek yeme sorunu nedeni ile kilo aldığınızı düşünüyorsanız ve buna engel olamıyorsanız açlık otu kullanarak tokluk hissi oluşmasını ve iştahınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kabızlık sorununun giderilmesinde etkilidir. Bağırsakların boşaltılması için kullanılabilecek en önemli yardımcılardan biridir ve aynı zamanda toksinlerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur. İçerisindeki maddeler sayesinde dışkının sıvı hale gelmesini sağlayan açlık otu bu sayede kabızlığa yardımcı olur.
  • Açlık otu yağ oluşumunu engelleyici etkisi yanında yağ yakımına da faydalıdır.
  • Gaz problemi için yardımcı olur. Gaz vücudun ciddi bir şekilde huzursuz olduğu bir sorundur. Açlık otu sayesinde bağırsaklardaki gaz birikmelerinden kurtulabilirsiniz.
  • Bağırsak parazitlerinin engellenmesini sağlar.

Açlık Otunun Faydaları 1

  • Tansiyonu dengeleyici özelliği olan açlık otu yüksek tansiyon hastalarına da önerilmektedir.
  • Açlık otunun en önemli faydalarından biri de böbrek kumu ve taşlarının aha kısa sürede dökülmesini sağlamasıdır.
  • Sindirim sistemi üzerindeki etkisi sayesinde yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca sindirim sisteminin sağlıklı çalışmaması nedeni ile oluşabilecek rahatsızlıkları, sindirim sistemini aktif etme özelliği sayesinde engeller.

Açlık otu faydaları göz önüne alındığında tüketilmesi gereken bir bitki olduğu kanısı oluşmaktadır. Ancak her şeyin olduğu gibi açlık otunun da fazla tüketilmesi veya bilinçsiz tüketilmesi gibi nedenlerle zararları ortaya çıkabilmektedir. Açlık otu nun faydaları için kullanılması sırasında eğer fazla tüketilmesi durumunda sürekli tuvalet ihtiyacı olması nedeni ile anal bölgede yaralar oluşabilir.

Açlık Otunun Faydaları 2

Bunun yanı sıra sürekli ishal durumunun oluşması vücudun su kaybına sebebiyet verebilir. Vücudun susuz kalması bir çok sorunu beraberinde getirebileceği gibi metabolizmanın da tam olarak çalışmamasına sebep olur.

İshal etkisi olması nedeni ile açlık otu mutlaka doktor gözetiminde tüketilmelidir. Sağlığa faydası olmakla birlikte zararlarının da bulunabilecek olması nedeni ile sağlıkla ilgili her konuda doktorunuza danışmadan bu tür ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir.