Adaçayı Yağı

tarafından
953
Adaçayı Yağı

Adaçayı yağı ülkemizde bulunan ve çok kullanılan bitkilerden birisidir. Bazı bölgelerde acı elma yağı olarak bilinmektedir. Marketlerde acı elma yağı veya Acı elma adaçayı yağı ismiyle bulabilirsiniz. Bunun sebebi adaçayı yağının elde edildiği Salvia Triloba bitkisi meyvelerinin elmaya benzemesidir. Ayrıca, maalesef ülkemizde yetişmeyen bir adaçayı türü olan Salvia Officinalis bitkisi de adaçayı yağı üretiminde kullanılmaktadır.

Adaçayının yaprakları ilkbahar döneminde çiçek açmadan önce toplanır. Peki, adaçayı yağı nasıl yapılır. Bu yaprakların öğütülmesi ile Adaçayı yağı yapılır. Bu hoş kokulu aromatik yağ, bu bitkinin dallarındaki yaprak ve çiçeklerden elde edilen uçucu aromatik bir yağdır.

Adaçayı yağı aynı zamanda Acı elma yağı olarakta bilinir.

[reklam id=1]

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır

Aromaterapi yağlarından birisi olan Adaçayı yağı, kullanım şeklinin daha iyi anlaşılması ve özelliklerinden maksimum şekilde fayda sağlanabilmesi için kullanım talimatlarına uyulması gerekir.

Adaçayı yağını 4 farklı yöntem şeklinde: 1-masaj, 2-banyo, 3-kompress, 4-ağız yoluyla kullanım olmak üzere tam dört farklı şekilde uygulayabilirsiniz:

Masaj: Bu uygulama profesyonellerce yapılmalıdır.Vücudumuzun kemik, kas ve sinir sistemi iyi bilen profesyonel masör/masözlerce yapılmalıdır. Adaçayı yağı tek başına tahriş edici özelliklere sahip olduğu için bu tarz uçucu yağların masaj için doğrudan kullanılması uygun değildir. Taşıyıcı yağlarla seyreltilmesi gerekir. Seçtiğiniz aromatik, esansiyel yağları, tavsiye edilen taşıyıcı yağın içine damlatarak harmanlayabilirsiniz. (Her 10 ml taşıyıcı yağ için 5 damla aromatik yağ)

Banyo: Eğer evinizde küvetiniz varsa, içini ılık suyla doldurun. 8-10 damla Adaçayı yağı damlatın ve suyu köpürtür gibi biraz karıştırın. Adaçayı yağının aromatik etkisini görmek için en az 10 dakikanızı suyun içinde geçirin.

Kompress: Gazlı bez, mendil, sıvı tutucu tamponlar veya kuru peçeteye, birkaç damla aromatik Adaçayı yağı damlatın ve tavsiye edilen bölgeye bastırarak uygulayın.

Adaçayı Yağı 1

Ağız yoluyla alma: Çay bardağına 3-4 damla, su bardağına 7-8 damla Adaçayı yağı aroması ilave edilerek içilir.

Hepatit, epilepsi, kanser, parkinson, alerji gibi ciddi ve çok hassas rahatsızlıkları olanların mutlaka doktora danışarak almaları gerekir,

Hamilelik sürecinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Herhangi bir ilaç kullanımı esnasında aromaterapik yağ kesinlikle kullanılmamalıdır. Yan etkilerine maruz kalınabilir.

Bitkisel ve aromatik yağlar, zehirleyici olabilirler. Zehirleyici özellikleri dolayısıyla kullanım süreleri, kullanım şekilleri ve dozajları oldukça önemlidir,

Adaçayı yağı aromaterapisi ve benzeri bitkisel yağlar alerjik bünyelerde dikkatle uygulanmalıdır,

Adaçayı yağı aromaterapisi sonrası araç, iş makineleri vb. aletlerin kullanımı sakıncalıdır.

Gereğinden uzun süre uygulanan aromaterapik tedaviler, baş ağrısı, kusma ve baş dönmesine yol açabilir.

Aromatik kokular migren ataklarını tetikler. Migren atakları sırasında aromaterapik tedavi uygulanması, durumu daha da kötüleştirebilir.

Adaçayı yağı bebeklerde nasıl kullanılır : Yeni doğan veya prematüre bebeklere aromaterapi yağları kesinlikle uygulanmamalıdır.

Adaçayı yağı çok dikkatli kullanılmalıdır. Emziren ve gebe kadınların kullanması sakıncalıdır. Migren ve epilepsi hastalarının da kesinlikle kullanmaması gereken bir yağdır. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bunun yanında, bu yağı mutlaka su veya badem yağı gibi taşıyıcı yağlardan biriyle karıştırarak kullanın. Çünkü adaçayı yağını saf olarak kullanmak cildinizi tahriş edebilir.

Adaçayı Yağı 2

Adaçayı Yağı Fiyatı

Adaçayı yağı, piyasada siyah tüp camlar içinde olmak koşuluyla Sağlık Bakanlığı onaylı markalar tarafından satılmaktadır. Bu yağların fiyatları ise markaya ve amaca göre değişiklik göstersede yaklaşık 20 TL ile 35 TL arasında fiyattan satılmaktadır.