Adet Gecikmesinin Nedenleri

tarafından
3397
Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesi hemen hemen çoğu bayanda görülen problemlerdendir.  Kadın hastalıkları genelde bayanların günlük yaşamdaki stresleri sıkıntıları yüzündendir. Adet gecikmesi öncelikle ergenliğe yeni adım atmış kızlarda görülebilir. Çünkü hormonlar daha yeni oluşmuştur ve değişim süreci olarak kabul edildiği için bu düzensizlik normal karşılanır.

Bunun yanı sıra adet gecikmesi daha ileriki yaşlarda olan bayanlarda d görülebilir. Bu hususta adet gecikmesi nedenleri bilinmelidir.  Eğer ki bu sorun sadece bir defa iki kez tekrar etmişse normal karşılayabiliriz. Bazen mevsim geçişlerinde adet gecikmesi görülebilir.

[reklam id=1]

Fakat bu durum sürekli tekrar eden bir sorun haline gelmiş ise mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına görünmeli adet neden gecikir diye danışarak adet gecikme nedenleri ve çözümleri bulunmalıdır. Kadınların yaşamlarının her döneminde kadınsal hastalıkları ve sorunları dikkate alması gerekir. Doğurganlık özelliğimiz olduğu için yumurtalık ve rahimle ilgili oluşabilecek en küçük problem bile çok mühimdir. Önemsenmeyen ve küçük kabul edilen problemler daha sonrasında büyüyerek karşımıza büyük hastalıklar olarak çıkabilir.

Bu sebeple önlemimizi almalı ve daima kontrollerimizi yaptırmalıyız. Ayrıca bu gibi sorunlar genetik olabilir ve kendi çocuklarımızda tekrardan oluşabilir. Kadınlarda adet düzensizliği neden olur? Genellikle stresli bir yaşantının sonucu olabilir. Ayrıca hormonların yeterince aktif bir şekilde çalışmamasından olabilir. Ve daha ciddi düşünülürse yumurtalıklarda kist veya rahimdeki problemlerden dolayı olabilir.

Adet Gecikmesi Neden Olur

 

Yumurtalıklardaki miyom veya miyomlar adet gecikmesine sebep olabilir. Bu konuda yumurtalık ve rahmin ultrasonda mutlaka incelenmesi ve gerekli kan testlerinin yapılması kaçınılmazdır. Ertelendiği takdirde var olan kist büyüyebilir, kendini üretebilir, şiddetli kanamalara yol açabilir. Daha da kötüsü doğurganlığı engelleyebilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinde bilinmesi gereken husus, kişinin kendi adet düzenini takip etmesidir. Bazı bayanlar yirmi günde bir bazı bayanlar otuz günde bir regl olurlar. Bu yumurtalıkların çatlayarak döllenmesine bağlıdır. Bizler en çok adet gecikmesi ne zaman ciddiye alınmalı konusunu öğrenmek isteriz. Takvimde adet günleri işaretlenir. Bazen de adet günleri bir hafta ileri veya bir hafta geri atabilir.

 

Bu da adet düzeninin normal olduğunu gösterir. Çünkü totalde bakıldığında adet devri aynı gün sayısına işaret eder. Yine aynı şekilde kişi kaç gün adet gördüğünüde takip etmelidir. Bir hafta veya beş gün sürmektedir. Veya da iki gün yoğun olmak üzere diğer dört beş gün daha az kanama olması normal kabul edilir.

Eğer ki bütün günler yoğun kanama varsa, adet hali bir ya da iki gün sürüyorsa veya da adet hali on günden fazla ise ve yoğun olarak kanama varsa bu gibi durumlara çok sık rastlanmadığı için mutlaka doktora görünmeliyiz.

Adet-gecikmesine-ne-iyi-gelir

 

Doktorumuza adet gecikmesi neden olur diye sormalıyız. Zaten kadın doğum uzmanımız bize ilk etapta adet düzenimizi ve ne yoğunlukta olduğunu sorar. Daha sonraki sorusu karnımızda veya karın bölgemizde aşırı genitalimizde ağrı veya başka bir sorunun olup olmadığıdır. Gerekli kan tahlilleri istenir. Bu tahlillerde amaç bireyin hormonlarına bakmaktır. Hormonların yeterince çalışmıyor olması veya fazla çalışması adet düzenini ve kanamayı etkiler.

Ve ultrasonda yumurtalık ve rahime bakıldığında bir sorun yoksa kan tahlilleri daha çok önem kazanır.  Çünkü yumurtalık ve rahimde oluşabilecek kist, miyom, tümörler ultrasonda teşhislenir.  Gelen kan tahlillerinde fsh ve lh hormonlarına bakılır.

Bu test için adetin iki veya üçüncü gününde olmak gerekir. Daha doğru sonuç alabilmek için yumurta hücrelerinin büyüdüğü zaman iki veya üçüncü gündür.  Hormon testi yumurtalıklarda ovulasyon bozukluklarının olup olmadığına bakmak için zorunludur.