Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

tarafından
2559
Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Adet kanaması nasıl durdurulur, tıp dilinde menoraji olarak da bilinen aşırı adet kanaması, adından da anlaşılacağı üzere adet kanı miktarının normalden fazla gelmesi durumudur. Bir adet kanaması döneminde kanama miktarının 60-80 ml’den fazla olması aşırı adet kanaması olarak adlandırılabilir.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Kadınların büyük çoğunluğu 30 ila 40 ml kan kaybederler. Aşırı adet gören kadınların %40 ila 60’ında temelde başka bir olumsuz neden yoktur. Genelde rahim ağzı ve rahim içi polipleri, endometriozis, myomlar, spiral, pıhtılaşma bozuklukları gibi rahatsızlıklar da aşırı adet görmeye sebebiyet verebilir.

Adet kanaması nasıl azaltılır sorusunun yanıtına gelelim şimdi de. Adet kanaması tedavisinde önce altta yatan ciddi bir sebep olup olmadığının araştırılması gerekir. Eğer böyle bir belirti yahut bulgu yoksa ilaç tedavisi yapılır.

Aşırı adet görmede ameliyatla tedavi, progesteron iğneleri, doğum kontrol hapları, traneksamik asit, hormonlu spiraller ve buna benzer yöntemler aşırı adet kanaması nasıl kesilir sorusuna verilecek yanıtlardır.

[reklam id=1]

Adet kanamasını kesen ağrı kesiciler var mıdır ve kullanımı sağlıklı mıdır bir de bu kısmına bakalım.

Kadınların büyük bir kısmı adet dönemlerini hayli sancılı geçirir. Çoğu kez sıcak su torbaları, sıcak içecekler, istirahat de yetersiz kalır. Böyle durumlarda ağrı kesiciler imdada koşar. Ama bazı ağrı kesiciler adet sancısını keserken aynı zamanda adet kanamasını da azaltır hatta keser.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur? 1

Bu da kadınların adet düzeni için son derece zararlıdır. Bu ağrı kesiciler içinde en bilineni Majezik adlı ilaçtır. Sadece baş ve diş ağrılarına değil, eklem ve adet sancılarına da iyi gelen majezik, çok az bir oranda da olsa adet kanamalarını azaltır ama bu ker kadında aynı etkiyi gösterecek diye bir kural yoktur. Zaten kanamanın şiddet ve miktarı azalsa da regl periyodu diğer ay kendini dengeler.

Adet kanaması çok yoğun olan kadınlar, özellikle seyahat, spor ve günlük aktivitelerini etkilememesi için adet kanamasının kesilmesini yahut en azından azalmasını ister. Böyle bir durumda ağrı kesicilerden medet umulur. Gerçekten de Parol, Majezik, Arveles gibi ağrı kesicilerin adet kanamasını bir miktar kestiği bilinmektedir. Ama bu oran kimi kadında fazla, kimi kadında ise azdır.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur? 2

Adet kanamasını henüz başlamadan kesmek isteyenler için Primolut – N isimli ilaç kesin çözüm sağlar. Kutsal toprak ziyaretlerine, tatile, denize, havuza gidecek olan kadınlar bu günlerin adet dönemleriyle kesiştiğini gördüklerinde ama tabii ki hekime danışmak koşuluyla Primolut-N kullanabilir. Ama bu tür ilaçlar hormon içerdiği için kullanımı alışkanlık haline getirilmemeli, çok mecbur kalınırsa yılda en fazla 1 defa kullanılmalıdır.

Kadınlar başlayan adet nasıl durdurulur sorusunu da sıkça sorarlar. Düzensiz adet gören kişilerin; balayı, seyahat, tatil, hac, umre gibi sosyal hayatla ilgili etkinlikleri ve planları suya düşer. Bunun için doğum kontrol hapı kullanılabilir. 21 tablet bittikten sonra ara vermeksizin ikinci kutuya başlamak adeti kesebilir. Ama elbette bu yöntemler hekime danışılmadan ve sürekli hale getirilmeden yapılmalıdır.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur? 3

Aşırı Adet Kanamasına Bitkisel Çözüm

İlaçlar dışında faklı adet durdurma yolları da vardır. Doğal ve bitkisel yöntemlerle adet kanamasını azaltmak mümkündür. Bu doğal ürünleri sayacak olursak; demirhindi, kişniş tohumu, portakal suyu, nane ve Bektaşi üzüm suyu, brokoli suyu-elma suyu karışımı,  turp rendesi ve ayran karışımı, kabak, papaya, rezene, karabuğday, karnın üzerine buz kalıbı koymak, elma sirkesi, tarçın, kekik çayı gibi doğal bitki ve otlar da adet durdurma yolları arasında sayılabilir.

Bunun dışında kırmızı ahududu, kırmızı biber, karakafes yaprakları, yeşil yapraklı sebzeler; magnezyum açısından zengin olan avokado, yulaf, fındık, kabak, karpuz, bitter çikolata tüketmek ve bel bölgesine Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ile masaj yapmak da adet kanaması nasıl durdurulur bitkisel çözümler içinde sayılabilir