Adet Sancısı Neden Olur

tarafından
2894
Adet Sancısı Neden Olur

Adet Sancısı Neden Olur

Kabaca bir anlatımla adet, kadınlarda rahim (uterus) her ay kendini yenilemek üzere mevcut yumurtalarını dışarı atmasıdır. Rahim kasılarak içini boşaltmaya çalışırken, insan bu kasılmaları ağrı olarak hissetmektedir.

Çoğunlukla normal kabul edilmekle birlikte, kimi vakalarda bir enfeksiyon veya tümörün sebep olabileceği, olağan üstü kasılmalar ciddi ağrılara yol açabilmektedir.

Karın alt bölgesinde ortaya çıkan bu ağrılar, kramp şeklinde ortaya çıkmakta ve anlık çakmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bazı kadınlarda adet döneminde rahmin aşırı salgılayabileceği prostaglandin kimyasalı ağrıların daha şiddetli hissedilmesine yol açabilecektir.

Adet sancısı Primer ve Sekonder olarak 2 safhada değerlendirilir. Primer kasılmalar ve ortaya çıkan ağrı primer menstrüel kasılmalardır ki, son derece normal bir segmenttir. Ancak Sekonder dismenore ağrılar ise bir rahatsızlığın işretçisidir ve normal değildir.

Adet döneminde, sadece karın ağrısına baş, boyun ve sırt ağrıları, bulantı, karın şişliği, bağırsak dengesizlikleri ve halsizlik eşlik edebilmektedir. Ancak bu hallerde normal süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Adet-Sancisi-Neden-Olur1

Adet Sancısı Nasıl Geçer

Normal koşullarda adet sancısına sebep olan kasılmalar en fazla 5 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak, sekonder dismenore süresi ortaya çıkarsa çok daha uzun süreler söz konusu olabilecektir. Örneğin Polip ve Miyomlar sekonder döneme sebep olabilmektedir. Ayrıca çeşitli enfeksiyonlar da adet sancısı süresini uzatabilmektedir.

Uterus tamamen boşaldıktan sonra adet ağrısı sona erecektir. Hatta normal koşullarda kanamalar devam ederken, sancılar kesilebilir. Ancak 2-4 gün aralığında ağrılı veya ağrısız kanama süreci normal kabul edilmektedir.

Adet sancıları anne olmamış kadınlarda çoğu zaman biraz daha kuvvetli olabilmekte, gebelik yaşandıktan sonra şiddet azalabilmektedir. Hatta hiç ağrı yaşamayan kadınların olduğu da rapor edilmektedir.

Adet sancısını akut menstrüel dönemde tamamen yok etmeniz söz konusu değildir. Zaten bu ağrıların belli oranda görünmesi normaldir. Bu zaman zarfında ancak ağrının efektini azaltabilmeniz mümkündür ki, bu da Besin takviyeleri, Egzersizler, Koruyucu tedbirler ve ilaçlarla mümkün olacaktır.

[reklam id=1]

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Adet sancısı, normal döngüye sahip her kadının çekmek zorunda olduğu, ne yazık ki engellenemez bir ağrıdır. Pekiyi onu azaltmanın bir yolu yok mudur? Adet ağrısına ne iyi gelir?

Elbette adet ağrılarını azaltmanın pek çok yolu vardır. Fiziksel yöntemler, bitkisel yöntemler ve medikal yöntemler adet ağrılarının ve bu dönemde yaşanan diğer olumsuzlukların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

  • Öncelikle bu dönemde kanama yaşanacağından, kansızlığa bağlı faktörlerin azaltılması için, yeterince ve dengeli beslenmek önemlidir.
  • Ayrıca hareketli bir bedene sahip olmak, diğer pek çok rahatsızlık üzerinde olduğu gibi bunda da büyük ölçüde olumlu sonuçlar yaratacaktır.
  • Omega yağ asitleri içeren gıdalar ve Magnezyum, E vitamini ve B12 vitamini takviyesi yapmak bu dönemde ağrıları azaltmasa da kanamaya ait diğer yan etkileri azaltacak ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Ağrılı dönemlerinizde ayaklarınızı ve karnınızı sıcak tutmanız önemlidir. Hatta karın bölgesine uygulanacak sıcak kompres ağrıyı hatırı sayılır ölçüde azaltacaktır. Bunun yanında Karın bölgesine masaj yapmak da ağrıyı azaltıcı etkenler arasında yer almaktadır.

Adet-Sancisi-Neden-Olur

  • Ağrılı dönemlerinizde bitki çaylarından makul miktarlarda tüketmeniz de, ağrınızı azaltacaktır. Bitkisel yöntemler arasında kimi kaynaklar maydonoz tüketmeyi de önermektedir.
  • Tabii çoğu zaman kolay yolu tercih edip ağrı kesiciler de kullanabiliriz. Hiyosin-N-butilbromür ve Mefenamik Asit etken maddeli ağrı kesiciler spazm ağrıları için etkili olmakla birlikte her ihtimale karşı medikal ilaçların farmokolojik özellikleri gereği hekiminize danışmadan kullanmamanız gerekir. Ağrı kesiciler masum ilaçlar gibi görünse de, kullandığınız diğer ilaçlar ve/veya vücudunuzun herhangi bir noktasındaki olumsuzlukla birleştiğinde ciddi sonuçlar doğurabilirler.  Adet ağrısı nasıl geçer? Sorgusuyla aratacağınız ilaçları lütfen hekimlere danışmadan kullanmayınız