Adet Söktürücü Çaylar

tarafından
1093
Adet Söktürücü Çaylar

Adet döngüsü, bayanlarda çocuk sahibi olmak için önemli bir etkendir. Her 28-34 gün arasında bir adet kanaması olması gerekir. Bu dönemler içinde eğer regl kanaması meydana gelmezse özel olarak adet söktürücü yöntemlerin uygulanması gerekebilir. Bu adet söktürücü yöntemler arasında beslenme ile ilgili olanları ilk sırada yer alır.

Adet Söktürücü Çaylar

Beslenme ile adet sökülmesi arasında önemli bir bağ vardır. Adet döneminin yaklaştığı zamanlarda ne kadar sağlıklı beslenilir ve sıvı tüketimine dikkat edilirse, kanın sulanması ve sökülmesi de o kadar kolay olur. Bu nedenle adet döngünüzün yaklaştığı 1 hafta 10 günde mutlaka bol miktarda sıvı almanız, özellikle de su tüketmeniz gerekir. Su tüketiminin yanında yine kanı sulandıran bitki çayları da adet sökülmesinde etkili olacaktır.

Regl kanının sulanması için tüketilebilen bitki çayları, kanın sulandırılmasının yanında karın ve kasık bölgesindeki ağrıların hafifletilmesinde de etkilidir.

[reklam id=1]

Sakinleştirici özelliği de bulunan bu çayları adet dönemi öncesinde ve regl kanaması başladığı sırada tüketerek daha rahat bir dönem geçirmek mümkündür.

Adet Söktücü Bitki Çayları

Bitki çayları, kanın sulanmasını sağlar. Bu da daha çabuk sökülen adet kanaması ve dolayısı ile daha rahat bir regl dönemi anlamına gelir. Bayanların adet dönemi ile ilgili merak edilen bazı bitkiler ve regl kanamasına faydaları şu şekildedir.

Adet Söktürücü Çaylar 2

Kekik çayı adet söktürür mü: Kekik çayı mide problemleri, sindirim sistemi problemleri ve yorgunluk gibi çok sayıda vücut şikayetini hafifletici özelliktedir. Adet kanamasını söktürmek içinse civan perçemi bitkisi ile birlikte kekik çayı tüketilebilir. Bu kür için bir cezve suyun içine aynı miktarda civan perçemi ve kekik çayı koyun. Kısık ateşte bitkilerin demi çıkana kadar kaynatın. Demlenen bitkilerin içine bir tatlı kaşığı bal ekleyip gün içnde bir kaç defa bu çaydan tüketebilirsiniz.

Atkuyruğu otu adet söktürür mü: Rahat bir regl dönemi için atkuyruğu otu çayı tüketilebilir. Bu çay için bir miktar atkuyruu otunu bir bardak su ile birlikte kaynatın. Kaynayan ve çay haline gelen karışımı süzün. Biraz ılıyınca içine bir tatlı kaşığı bal ekleyip tüketebilirsiniz. Adet dönemlerinde bu çayı düzenli tüketerek daha az ağrılı bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

Papatya çayı adet söktürür mü: Sakinleştirici ve uyku düzenleyici özelliği bilinen papatya çayı, adet söktürücü olarak da tüketilebilir. Biberiye ile birlikte hazırlandığında daha fazla etkisi olan papatya çayı, adet kanının daha çabuk sökülmesini sağlar. İki bardak kaynayan suyun içine aynı miktarlarda papatya ve biberiye ekleyip demlendirin.

Adet Söktürücü Çaylar 3

Demlenen karışımın içine tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyip tüketebilirsiniz.

Hatmi çiçeği adet söktürür mü: Adet kanamasının düzenlenmesinde hatmi çiçeğinin de faydası büyüktür. Civan perçemi otu ile birlikte aynı miktarlarda karıştırıp demlenen hatmi çiçeği çayı kanın sulanması ve sökülmesinde etkilidir.

Çörek otu adet söktürür mü: Çörek otu, civan perçemi ile birlikte kaynatılıp çay haline getirildiğinde adet kanamasının sökülmesini sağlar. Çörek otlu civan perçemi çayı için aynı miktrada iki bitkiden cezve içine alın. Su ile birlikte kaynatın ve süzün. Süzülen karışımın içine bir kaşık bal ekleyip tüketebilirsiniz. Adet döneminde ağrıları hafifleten bu çay aynı zamanda sindirim sistemi için de etkilidir.

Zor geçen adet dönemlerine bitkisel çözüm için yukarıdaki doğal bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bu bitki çayları adet kanamasının yanında hormonların da dengelenmesinde etkilidir. Bu özellikleri ile genel sağlık için de faydaları yüksektir.