Adet Söktürücü Yiyecekler

tarafından
687
Adet Söktürücü Yiyecekler

Çocuk doğurma çağında olan bayanların her ay döngü şeklinde olan kanamalarına adet kanaması ya da regl kanı adı verilir. Kimi zaman çok akışkan olan ve kolaylıkla sökülen adet kanı, kimi zamanlarda ise zor sökülür. Zor sökülen adet kanamaları, bayanların bu dönemlerinde zorlanmalarına, ağrı çekmelerine neden olur.

Adet Söktürücü Yiyecekler 1

Kasıklarda ve karın bölgesinde olan bu ağrının şiddeti bazı zamanlar kadınların günlük hayatlarını etkileyecek kadar şiddetli olabiliyor. Adet sancısının hafiflemesi ve adet kanının sökülmesinde bazı besinler etkilidir.

Kanın sulanması ve adet kanının akışkan olup akması için bazı besinler tüketilebilir. Regl düzenleme özelliği olan bu besinler ve etkilerini maddeler halinde sizler için sıraladık. İşte o özel besinler ve adet kanının sökülmesine etkileri…

[reklam id=1]

Maydanoz

Bilinen en etkili adet söktürücülerden birisidir maydanoz. Selviks bölgesi ve rahmi uyarıcı özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı hamile bayanlara tavsiye edilmez. Gebelikte maydanoz suyu tüketimi düşüklere neden olabilir, ancak adet döneminde gerektiği şekilde kullanıldığında kanın sökülmesini sağlayacaktır.

Adet Söktürücü Yiyecekler

Zor sökülen adet kanamaları için 1 demet maydanozu temizleyip yıkayın ve 5 su bardağı kaynar suyun içine atın. Yarım saat bu şekilde bekletin ve daha sonra suyu süzün. Elde ettiğiniz maydanoz suyunu gün boyu belirli aralıklarla içerek adet kanının sulanmasını sağlayabilirsiniz.

Nar Suyu

Çok sayıda sağlık sorunu için etkili olan nar ve nar suyu adet kanı sökülmesinde de etkilidir. Kanın sulanmasını sağlayan bu doğal su, adet tarihinden önce tüketilmelidir. Normalde adet kanamasının olması gereken tarihten 10-15 gün önce 3 bardak kadar nar suyu tüketimi daha kolay regl kanaması olmasını sağlayacaktır.

Soğan

Adet kanamasının gelmesi gereken tarihi geçmesine rağmen hala gelmediyse soğan kullanabilirsiniz. 15 gün düzenli olarak günde 2 kere soğan kürü uygulanması adet kanamalarının düzenlenmesini sağlar. Bu kür için 1 adet orta boy soğanı soyun ve 4 parçaya bölün.

Adet Söktürücü Yiyecekler 4

 

 

2 bardak klorsuz, temiz suyu bir tencerede kaynatın. Kaynayan suyun içine soğan parçalarını atın. 10 dakika boyunca bu şekilde soğanları kaynatın. Daha sonra karışımın ılımasını bekleyin ve süzün. Sabah akşam olmak üzere iki kere tüketebilirsiniz.

Havuç

Doğal adet düzenleyiciler arasında yer alan havucu çiğ olarak tüketerek adet döngünüzü düzenleyebilirsiniz. Havucu salatalarınızda ya da sadece limon suyu ile birlikte tatlandırarak tüketebilirsiniz. Düzenli olarak havuç tüketerek adet düzensizliğinin önüne geçmek mümkündür. Havucun adet sökülmesine etkisi için mutlaka çiğ tüketilmesi gerekir. Garnitürlerin içinde yer alan pişmiş havuçlar, adet kanamasına tesir etmemektedir.

Dereotu

Adet kanamasının zor sökülmesi ve buna bağlı yaşanan ağrıların azalmasında dereotu kullanılabilir. Salatalara tat vermek için kullanılan bu özel otu, adet döneminde kullanarak daha rahat ve ağrısız bir dönem geçirebilirsiniz. Eğer salatalarınızda bu otu kullanmak istemezseniz, sade olarak da tıpkı havuç gibi biraz limonlayarak tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Yiyecekler 5

Sıkıntılı adet dönemlerinin son bulması için yukarıda verdiğimiz besinlerden tüketebilirsiniz. Bu yiyeceklerin yanında özel adet söktürücü bitki çayları ya da ilaçlar da kullanabilirsiniz. Kanı sulandırma özelliği bulunan bu ilaç ve bitkiler ile daha düzenli, daha akışkan adet kanaması olabilir. Adet döngüsünün düzenli olması, ilerleyen dönemlerde gebelik planlaması ve hamilelik için de önemlidir. Bu nedenle özellikle evli olan bayanların düzensiz adet döngüleri için doktor kontrolüne mutlaka ihtiyacı vardır.