Aerobik Egzersiz

tarafından
315
Aerobik Egzersiz

Aerobik egzersiz, herkesin hayatının bir kısmında bulunmuş olan egzersizlerdir. Çok geniş bir yelpazesi olan aerobik egzersizlerin pek çok yapılma amacı bulunmaktadır. Aerobik egzersizler, vücudun bir düzene girebilmesi için yapılabilir. Aerobik egzersizler tüm vücudunuza pek çok şet öğretir. Bunun etkilerini dışınızdan belli olduğu gibi organlarınıza da yansıyacaktır.

Aerobik egzersizler genellikle dışarıda yapılıyor gibi gelebilir. Oysa evde yapılabilen pek çok aerobik egzersizi bulunmaktadır. Teknolojinin bu denli geliştiği bu dünyada her şey evde öğrenilebilir ve uygulanabilir. Aerobik egzersiz nedir?

Aerobik egzersiz, etkin bir şekilde oksijen kullanarak yapılan egzersizdir. Bu tanım pek çok kişinin aklını karıştırabilir. Her sporda oksijen etkin bir şekilde kullanılır. Ancak bazı sporlarda nefesinizi tutarak yapmanız gereken hareketler bulunmaktadır. Aerobik egzersizler, bu hareketleri içerisine almaz.

[reklam id=1]

Aerobik egzersiz yüksek tempolu bir yürüyüş olabilir. Koşu bandında koşmanız ve yüzmeniz de bunun içerisinde girebilir. Bu egzersizlerin bütününde göze çarpan şey oksijenin iyi kullanılmasıdır.

Aerobik egzersizler bir tempo içerisinde yapılır. Aerobik egzersizlerin başarılı bir tempo içerisinde yapılabilmesi için dayanıklılığınız önemlidir. Dayanıklılığınızı bilmemeniz kendinizi sakatlamanız veya bu sporu ertesi gün yapamamanıza neden olabilir. Aerobik dayanıklılık ile ilgili en önemli şey aerobik solunumdur. Solunum, kaslarınıza gerekli gücü verir. Çok zor hareketleri yapabilmek için düzenli ve verimli nefesler almanız gerekmektedir.

Aerobik Egzersiz 1

Aerobik egzersizler kimi kişiler için koreografiler şeklinde hazırlanmıştır. Spora bambaşka bir bakış açısı kazandıran bu koreografiler, müzikler eşliğinde olduğu için pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Aerobik egzersiz videoları pek çok youtube sayfasında bulunur. Bu egzersiz videolarında ilk gözünüze çarpan hareketlerin bir yerlerden tanıdık geldiğidir. Aerobik egzersiz koreografilerinde esneme ve sıkılaşma hareketlerinin yanı sıra pek çok dans hareketi kullanılmaktadır.

Aerobik egzersiz hareketlerinde ilk önce esneme hareketleri bulunur. Bunlar pek çok sporda ortaktır. Vücudun yapılacak olan hareketlere hazırlanması için yapılır. Aerobik nerede veya ne ile yapılacaksa ona uygun hareketler tasarlanır. Yapacağınız aerobik sert bir zeminde olabileceği gibi step üzerinde de olabilir.

Aerobik Egzersiz 2

Aerobik hareketlerin bir koreografiye dökülmesi bir profesyonel işidir. Bu hareketler pek çok kişinin algısına uygun hazırlanmalıdır. Aerobik hareketlerinin ısınma kısmı tamamlandığı zaman tüm vücudu çalıştıracak kısımlar başlar. Bu hareketler önce vücudunuzu spora alıştıracak hareketlerdir. Sırasıyla tüm vücudunuza yönelik geliştirilen bu hareketlerde dikkat edilmesi gereken şey elbette nefestir. Nefeslerinizi ne kadar güçlü olursa hareketlerden o denli verim alabilirsiniz.

Aerobik hareketlerin en sevile yanlarından biri pek çok spordaki hareketlerin harmanlanmış olmasıdır. Aerobik hareketlerde hangi kısmı çalıştırmak istiyorsanız, onu eğlenceli hal getirebilirsiniz. Tekne ve yumruk hareketleri kullanabileceğiniz gibi jumper jack veya squat da kullanabilirsiniz. Bu spor, tek bir şeyi yapmak sıkılmış olan insanlar için biçilmiş kaftandır.

Aerobik hareketleri izlediğiniz veya çalıştığınız hocaya göre değişse de genellikle aynı temelden köken almaktadır. Bu hareketleri ev ortamında da kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kendinize olan güveninizi bir haftadan daha kısa bir sürede kazanabilirsiniz.

Aerobik Egzersiz 3

Aerobik hareketleri öğrenilirken mutlaka baştaki ve sonraki esneme hareketleri yapılmalıdır. Bu hareketlerin yapılması sakatlanmanızı önler ve spordan sonraki ağrılarınızın şiddetini azaltır. Pek kişi aerobik hareketlerde kendini zorlamaktan veya bir sonraki aşamayı denemekten keyif alır. Bu durumun tehlikesinin farkına varmaz. Özellikle step gibi aletlerle yapılan aerobik hareketlerinde denge çok önemli bir kavramdır. Kişinin dengesini kaybetmesi, nefesine bağlı veya bir anlık bir dikkatsizliğe bağlı olabilir. Bu durum uzun süreli bir sakatlığa mal olabilmektedir.