Aerobik Nedir?

tarafından
297
Aerobik Nedir?

Aerobik pek çok spor dalını içerisine alır. Aerobik denilince pek çok kişinin aklına ekstrem sporlar gelir. Bu kısmen doğrudur. Her spor dalında oksijen çok etkin bir şekilde kullanılsa da aerobik sporlarda her an oksijen kullanılır.

Tüm vücudunuza yeterli oksijenin gitmesi ve konsantrasyonunuzun kaybolmaması için yaparken dikkatli olmanız gereken spor dallarıdır. Aerobik sporlarda düzenli nefes almak ve nefesinizin gücü üzerine çalışmak yaptığınız spordan aldığınız verimi arttıracaktır.

Aerobik sporlara, pek çok kişinin bilinçsizce yaptığı sporlardan örnek verilebilir. Koşu bantları, bisiklet sürmek, yüksek tempoda yürüyüşler yapmak aerobik egzersizler içerisindedir. Bunun yanı sıra kick boks ve yüzmek de aerobik sporlar içerine girer.

Aerobik sporlarda çok fazla enerji gerekir. Bu enerjinin yeteri kadar iyi karşılanabilmesi vücudunuzun ne kadar oksijen aldığına bağlı olarak değişir. Vücudunuzun ne kadar oksijen aldığını öğrenmenizin yanı sıra bu oksijeni kullanmayı da öğrenmeniz gerekmektedir. Aerobik dayanıklılık nedir? Aerobik solunum nedir?

[reklam id=1]

Aerobik sporlar içerisinde pek çok kişinin yaptığı sporlar yer alsa da aerobik sporlarla ilgili önemli terimler bulunmaktadır. Bunun ilki aerobik dayanıklılıktır. Aerobik dayanıklılık uzun süre önce tanımlanmış bir terimdir. Bu terim sizin bir spora karşı, yorgunluğa karşı direncinizi ölçmektedir. Elbette herkesin bir yorgunluk sınırı vardır ve bunun aşılması veya kontrol edilmemesi sizi ertesi günler spor yapmaktan alıkoyar.

Aerobik Nedir?

Aerobik dayanıklılık ile ilgili dikkat edilen ilk şey aerobik solunum olmaktadır. Aerobik solunum, solunum kapasiteniz ile alakalıdır. Her kişinin aynı oranda solumaz ve vücut enerjiyi aynı oranda kullanmaz. Sizin bir sporu daha etkin bir şekilde yapabilmeniz için gerekli tetkiklerden geçmeniz gerekmektedir.

Step Aerobik Nedir?

Step aerobik, aerobik sporları içerisinde son zamanların en popüleridir. Step aerobik, müzik eşliğinde yapılan hareketler olarak tanımlanabilir. Bu hareketler aerobik hareketleri olabileceği gibi dans hareketleri ve jimnastik hareketleri de olabilmektedir.

Aerobik müzikleri eşliğinde temel hareketler uygulanarak koreografiler hazırlanmaktadır. Temel dersler genel olarak 3-5 müzikten oluşmaktadır. Bu müziklerin ilkinde ve sonuncusunda esneme hareketlerine dikkat çekilir. Bu esneme hareketleri ile spora hazırlanırsınız ve sonunda da olası kas ağrılarınızın önüne geçersiniz.

Aerobik Nedir? 2

Step aerobik genellikle kadınların tercih ettiği bir spordur. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de kolaylıkla evde yapılabilir olmasıdır. Pek çok youtube kanalında bu alanda videolar bulunmaktadır. Televizyon veya bilgisayar karşısında bu videolarla step aerobik yapabilirsiniz.

Step aerobik bakarken kolay gelen bir spor olsa da içerisinde pek çok risk barındıran bir spordur. Step aerobikteki en büyük risk hareketlerin bir step tahtası üzerinde veya etrafında yapılıyor oluşudur. Eğer seviyenizi iyi belirlemez veya dikkatsiz olursanız, sakatlanma riskiniz çok yüksektir.

Kadınların step aerobiği sevmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi bacaklar üzerine olan etkisidir. Bu sporun vücudunuzu gevşeteceği ve geliştireceği, solunumunuzu iyileştireceğini bilmelisiniz. Ancak pek çok kadının asıl ilgilendiği şey zayıflamaktır.

Aerobik Nedir? 3

Bu spor özellikle Türk kadınları tarafından sevilebilir. Sürekli dinamik olmanız gereken, hoplayıp zıplayacağınız bu sporda özellikle bacaklarınıza çok iş düşüyor. Sürekli aşağı yukarı hareket etmeleri veya zıplamaları, sporun o bölgeye olan etkisini arttırıyor.

Step aerobik, aerobik dans olarak da anılabiliyor. Ancak step aerobik ve aerobik dansın konseptleri birbirinden farklıdır. Step aerobikte kimi zaman dans hareketleri kullanılsa da temel egzersizler vücudunuzu sıkılaştıracak temel hareketler üzerine kuruludur. Aerobik dansta öne çıkan step tahtasının etrafında ve üzerinde dans ediyor oluşunuzdur. Müzikle yapılan bu spor, pek çok kadının eğlenceli spor isimlerinin ilk sırasındadır.