Aft Tedavisi

tarafından
7803
Aft Tedavisi

Aft Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?
Aft ismini duyunca belki, o da ne diyebilirsiniz. Ancak aftın, yanak, dudakların iç kısmı, diş etleri, dil ve yumuşak damak mukozasında çıkan, sarı-kırmızı çerçeveyle çevrili, ağrı ve sızı veren çoğunlukla beyaz renkteki ağız içi yaraları olduğunu söylersek sanırız hayatınızda en az bir kez bile olsa deneyimlemiş olduğunuz bir lezyon olduğunu hatırlarsınız. Aft acısını bilmeyen yoktur. Özellikle dilin ucunun temas ettiği anlarda yoğun bir acı veren bu kabarcıklara bayanlarda daha sık rastlanır.

Aft Neden Olur?

Aftöz ülser de denen bu lezyonlar, stres, sigara, yetersiz diş ve ağız bakımı, inflamatuar bağırsak hastalıkları, tütün çiğneme alışkanlığı, B12 vitamini ve folik asit eksikliğine bağlı olarak belirirler. Bunun dışında diş macunlarının içeriğindeki bazı maddeler, romatizma ilaçları, bağışıklık sistemi sorunları, ağız içindeki travma ve yaralanmalar, Behçet hastalığı, otoimmün veya genetik rahatsızlıklar, kadınlarda adet öncesi hormonal değişimler, ağız mukozasını irrite eden turşu, cips, turunçgiller, aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar, tuzlu kuruyemişlerden fazlaca tüketmek, aynı cikleti birkaç sefer çiğnemek, diş etine tam oturmamış diş protezlerinin ve sert diş fırçalarının tahrişi gibi durumlar ağız yarası ve aft oluşumunu tetikler.

aft-nedir

Peki aft bulaşıcı mıdır? Aft öpüşmek, aynı bardağı kullanmak gibi ağzı salgılarının bir başkasına geçmesiyle bulaşacak bir hastalık değildir. Aftla ilgili en çok merak edilenlerden birisi de aft kaç günde geçer sorusunu karşılayacak cevaptır. 5-6 gün içinde kendiliğinden iyileşmesi beklenen aftlar, 15-20 gün geçmesine rağmen iyileşme belirtisi gösteriyorsa ve sık periyotlarda tekrar ediyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekecektir.

İbrahim Saraçoğlu Aft Tedavisi
İbrahim Saraçoğlu aft tedavisi için Kırkkilitotu (atkuyuğu) kürünü öneriyor.

1 tatlı kaşığı kırkkilitotunu 1 su bardağı kaynar suyun içine koyarak en fazla 2 dakika kısık ateşte kaynatın. İçine tatlandırıcı mahiyetinde hiçbir şey eklemeden 1-2 bardak tüketin.

[reklam id=1]

Afta Ne İyi Gelir?
Aft nasıl geçer derseniz, her zamanki gibi ilk etapta doğal aft tedavisi yöntemlerinden faydalanabileceğinizi söyleyebiliriz. Aft tedavisi için bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz. Karadut şurubu içebilir yahut gargara yapabilirsiniz. Kent hindi dövülüp toz haline getirildikten sonra aft olan bölgelere sürülebilir. Zeytin yaprağı çiğnemek de aft tedavisi için alternatif bir çözüm olabilir. Tuzlu su ile gargara yapabilir, ayva kompostosu içebilirsiniz. 50 gram ekşi nar suyunu 100 gram balla karıştırarak aft olan kısımlara sürebilirsiniz. Yarım bardak suya 5 damla anason yağı karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Fesleğen ve frenk üzümüyle yapılan çaylar da aft tedavisi için etkilidir.

Aft-neden-olur

Aft İlacı
Oralmedic, Piraldyne, Kenacort-A gibi ilaçlar aft tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Bitkisel tedavi yöntemleriyle ilerleme sağlayamadıysanız ve uzun süre geçmesine rağmen aftlarınızda iyileşme belirtisi yoksa, uzman bir hekime başvurup, onun önerisiyle ilaç tedavisine başlamanız doğru olacaktır.