Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

tarafından
197
Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ağız Kokusu, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri, Toplumumuz da birçok kişinin ortak şikâyet konularından biri olan ağız kokusu, korkulu rüya haline gelmiştir. İnsanın sağlığı açısından olduğu kadar toplum içerisinde sosyalleşme konusunda da önemli yer tutmaktadır.

Nasıl önemli rol oynamasın ki! Düşünün; gün içerisinde gerek iş ortamında gerekse iş dışındaki günlük yaşantınız da önünüzde büyük bir engel haline gelecek olan ağız kokusu sebebi ile çevrenizdeki insanlardan uzak durma eğilimi gösterip, kendinizce psikolojik sorunlar bile yaşamanıza sebep olacaktır. Bunun yanı sıra çevrenizdeki insanlar da sizinle yakın temas kurmak istemeyeceklerdir. Bu anlamda sizden uzak duracaklardır.

Peki, ağız kokusuna neden olan faktörler nelerdir?

[reklam id=1]

Ağız kokusunun en büyük nedeni ağız içi faktörlerdir. Bunun yanı sıra mide ve bağırsak veya üst solunum yollarından kaynaklı rahatsızlıklar da ağız kokusuna davetiye çıkarmaktadır. Ağız kokusuna sebep olan ağız içi faktörlerin başında ise Peridental adı verilen diş, diş eti ve çevre kemik dokusu hastalıkları gelmektedir. Bunun yanı sıra sürekli ağız kuruluğu, yeteri kadar sağlanamayan ağız hijyeni (yetersiz ağız hijyeni), sigara kullanımı ve kokulu gıdaların tüketilmesi ağız kokusuna neden olan ağız içi faktörlerdendir.

Doktorunuzun önereceği tedavi yöntemleri dışında kendinizin de uygulayabileceği basit birkaç püf noktası yardımı ile tek başınıza ağız kokusu ile savaşmanız mümkündür. Ağız kokusunun en büyük düşmanı ağız içi hijyendir. Ağzınızın hijyenine olabildiğince dikkat etmeli, her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri 1

Bunun yanı sıra diş ipi kullanarak fırçanın ulaşamadığı noktalarda bulunan yemek artıklarını temizleyebilirsiniz. Fırçanın ulaşamadığı diş aralarında kalan yemek artıkları ağız içerisinde bakteri oluşmasına sebep olacaktır ve bu bakteriler de ağız kokusunu yaratacaktır.

Diş çürükleri, diş eti iltihapları da ağızda kolayca bakteri oluşumuna sebebiyet vermektedir. Oluşan bu bakteriler de ağız kokusuna yol açan faktörler arasındadır. Bu sebepten dolayı düzenli olarak doktorunuza ağız içi muayenenizi yaptırmalısınız. Ayrıca sakız çiğnemekte ağız kokusunu giderici bir etkendir. Sakız çiğnerken ağzınız tükürük salgılayarak ağız içi temizliğini yapmış olacaktır.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri 2

Ancak sakız seçiminde dikkatli olmalısınız. Mutlaka şekersiz sakızları tercih etmelisiniz. Ağız kokusu ile savaşma da en önemli etkenlerden biri de sigaradır. İçilen sigara direkt olarak ağız kokusu yaptığından dolayı sigara içmemeniz ağız kokusu için en uygun yol olacaktır.