Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

tarafından
2561
Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız, yapısı nedeniyle yaralara karşı oldukça hassastır. Pekçok nedenden dolayı ağız içerisinde yara oluşur. Başta hijyen olmak üzere stres, hormonal değişimler, genetik, bazı gıdalar ve sigara kullanımı ile vitamin eksiklikleri de ağız yaralarının sebeplerindendir. Ağız yaraları için genel olarak ilaç ya da bitkisel tedaviler uygulanabildiği gibi, eğer sürekli tekrarlayan bir yaraya sahipseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız yaralarının oluşmasına bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri yol açar. Örneğin B12 vitamini eksikliği nefes darlığı ve halsizlik yaratırken, aynı zamanda ağız içinde yaraların oluşmasına da neden olur. Yine Demir mineralinin eksikliğinde ağız içi yaraları görülür.

Glüten intoleransı olarak bilinen Çölyak hastalığı özellikle küçük bağırsakta iltihap oluşmasına neden olan özel bir hastalıktır. Ağız içi yaralar bu rahatsızlığın karakteristik belirtileri arasındadır.

Kimi gıdaların ağız yaralarının oluşmasına neden olur. Örneğin çikolata, kahve, fıstık, çilek, peynir, domates ve beyaz un yiyen insanların ağızlarında yaralar çıktığı gözlemlenmiştir.

Stresin ağızda ve daha birçok yerde yaralara sebep olduğu bilinmektedir. Yine sigara kullanımı, Aspirin, ibuprofen gibi ağrı kesiciler, hormon değişiklikleri (kadınların regl dönemlerinde) ağızda yaralar oluşturabilir.

Ağız yaralarıyla yapılan çalışmalar ortaya koymuştur ki, vakaların yaklaşık % 30 – 40 kadarının ailesinde de bu tip yaralar görüşmüştür. Bu nedenle ağız yaralarının genetik kaynaklı da olduğunu söyleyebiliriz.

Ağız-Yarasına-Ne-İyi-Gelir

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Ağız yarası tedavisi için bitkisel ve kimyasal birçok yol mevcuttur. Genel olarak doktor ağız yaraları için ilk etapta gargara ve antibiyotik tedavisi önerir. Çoğunlukla bu yöntem ağız yaralarını azaltıcı ve geçirici bir tedavidir. Sadece, problemin devam etmesi durumunda doktor buna neden olabilecek başka durumları araştırır. Ağız yaraları bir hafta içerisinde geçmelidir.

[reklam id=1]

Eğer doktora gitmek ya da kimyasal bir ilaç kullanmak istemiyorsanız. Bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz.  Tannik asit bakımından zengin olan çay, bakteri, virüs, alerji veya mantar nedeniyle oluşan ağız yaralarına iyi gelir. Kullanılmış çay poşetini biraz soğuttuktan sonra yaranın bulunduğu bölgeye koyun ve 15-20 dakika bekletin. Yine aynı şekilde antiseptik özelliği bulunan Altınmühür bitkisini demledikten sonra soğutup gargara olarak kullanabilirsiniz.  Meyankökü ile hazırlanan gargaralar da ağız yaraları için etkili yöntemlerdir.

Ağız yaralarıyla mücadele ederken mümkün olduğunca baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yine aynı şekilde domates veya domates sosu, narenciye veya diğer asit içeren gıdalardan tüketmeyin. Bu gıdalar ağızda tahrişe neden olacağı için iyileşme sürecini uzatırlar.

Eski, geleneksel bir yöntem olan kabartma tozu da ağız yaralarıyla mücadele etmede kullanılabilir. Elinize kabartma tozu koyun ve birkaç damla su ilave ettikten sonra bir macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sonra macunu tamamen eriyinceye kadar yaralı bölgede tutun. Bu yöntemi hergün deneyebilirsiniz.