Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır?

tarafından
291
Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama sehpa nasıl yapılır, kimisi yeni mobilyalara tonla para vermek istemediği için ya da böyle bir bütçesi olmadığı için, kimisi bir hikayesi olan ve kişiye özel üretim, dizayn ve tasarımları beğendiği ve tercih ettiği için, kimisi de elindeki eski mobilyaları değerlendirmek istediği için ahşap boyama işine girişebilir.

Eldeki mevcut bir mobilyayı boyamak, rengini değiştirmek ve hatta üzerine birkaç değişik motif de iliştirmek hem yepyeni bir mobilya elde etmeyi sağlar, hem de bulunulan ortamların havasını değiştirir.

Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır? 1

Bunun için bir ahşap materyale ihtiyaç vardır. Sözgelimi bir ahşap sehpa boyamak istiyorsanız hangi aşamalardan geçmelisiniz bir bakalım.

Ahşap sehpa boyama işlemini herhangi bir iç mekanda yapacaksanız, ortalığın kirlenmemesi için öncelikle zemini naylon yahut gazete kağıtları ile kaplamalısınız.

Daha sonra boyayacağınız sehpayı bir bezle silerek tozunu alın ve zımparalama işlemine hazır hale getirin.

[reklam id=1]

Ahşap mobilya boyama işleminde zımparalama işlemi elbette şart değildir. Ancak iyi bir netice almak istiyorsanız zımparalama işlemini yapmanız iyi olacaktır. Boyayacağınız mobilya yüzeyi parlaksa ve boyama işleminden önce zımpara atmazsanız, boyalar da kısa süre içinde atacak ve dökülecektir. Daha evvel boyanmış bir sehpa üzerinde boyama yapacaksanız zımparasız çalışmak da işinizi zorlaştıracaktır.

Boyanın iyi tutması için boyayı bir kaç kat atmanız gerekecektir. Sehpanın dış yüzeyinde delikler, pürüzler, dökülmüş boyalar varsa zımparalama işlemi de mecburi hale gelir. Hatta böyle bir durumda bir kat astar çekmeniz de gerekebilir.

Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır? 2

Evet zımparalama işlemi zor ve uğraştırıcı bir işlemdir ama boyanın kusursuz olmasını istiyorsanız zımparalama işlemini muhakkak yaptırmanız gerekir.

Cilalı bir sehpa boyayacaksanız önce ince, daha sonra da kalın zımpara atmanız gerekir. Cilanın kalınlığına bağlı olarak zımpara numarasının küçülmesi gerekir. Zımparalama işlemi yaparken fazla güç kullanmadan ağaç yönüne dikkat etmek gerekir ve parlak yüzeylerde asıl maksat yüzeyi boya tutacak biçimde matlaştırmak olmalıdır.  Daha önce boyanmış  olan ya da üzeri kaplama olan sehpalarda çift zımparalama yapmak ve bu işleme özel bir itina göstermek gerekir.

Boyanacak sehpaya astar atmak da şart değildir ama daha iyi bir görüntü elde etmek isteniyorsa astar atmak önemli bir detay olacaktır. Ama astar uygulamasından sonra da bir kat daha ince bir zımpara yapmak iyi olur.

Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır? 3

Temizlik, ardından zımpara, astar ve yeniden zımpara döngüsünden sonra işin en keyifli kısmı olan boyama aşamasına geçebilirsiniz.

Ahşap sehpa boyama işleminde yağlıboya mı kullanacağınız yoksa su bazlı akrilik boya mı kullanacağınız tamamen sizin seçiminize kalmış. Her iki boyayı da ahşap sehpanıza uygulayabilirsiniz. Boyayı satın alırken hangi tür yüzeylere uygun olduğunu mutlaka iyice araştırarak satın alın.

Ahşap sehpa boyama işleminde boyama aleti olarak fırça da rulo da kullanabilirsiniz. Ama en iyi seçim dar bölgelere de girebilmesi için boyama işlemini ilk olarak fırçayla yapmak, daha sonra da iz kalmaması açısından ruloyla üzerinden geçmek gerekir.

Sehpayı boyadıktan sonra ahşap boyama sehpa desenleri arasından birisini tercih ederek sehpa üzerine işleyebilirsiniz. Veya kendi hayal dünyanızda kurguladığınız herhangi bir motifi de sehpanızın üzerine işleyebilirsiniz.

Ahşap Boyama Sehpa Nasıl Yapılır? 4

Boyama aşamasında dikkat edilmesi gereken bir husus da boyanın inceltilme aşaması ve gerekliliğidir. Çok pütür pütür olmuş ya da fazla sıvılaşmış boyalarda işlem daha zor olabilmektedir. Boyayı iki kat sürmek en idealidir, fakat ikinci uygulamadan önce ilk sürdüğünüz katın iyice kurumasını beklemelisiniz.

Ahşap sehpa boyama işleminde son aşama vernik aşamasıdır. Şart değildir ama yapılırsa boyayı hem daha canlı gösterir, hem de boyanın ömrünü uzatır.

Ahşap Boyama Sehpa Örnekleri  

Boyayacağınız sehpa örneklerini ilgili dergilerden, yayınlardan, internet ortamında yer alan resimli ve videolu anlatımlardan seçebilirsiniz. Gerisi tamamen sizin becerinize, çabanıza ve tercihlerinize kalmış…