Akciğer Solunumu

tarafından
1124
Akciğer Solunumu

Solunum, canlının hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan biyokimyasal reaksiyonlardan biridir. Akciğer solunumu,  bu işlevi akciğerlerin hava ile dolup boşalmasıyla oluşan ritmik hareketlerle yapmasıdır. Solunum hücrelerin yaşamı için gerekli bir olaydır. Solunum olayının durması, hayati bir sorundur, çünkü oksijen depolanamaz ve gerektiği zaman alınmadığında ise,  hücreler ölmeye, fonksiyonlar azalmaya başlar ve ölüm gerçekleşir.

Akciğer Solunumu

Akciğerler

Akciğerler omurgalı canlılarda vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için havadan oksijeni alıp, içeride oluşan karbondioksiti dışarı atan, pompa gibi çalışan bir sistemdir. Sağda ü,ç solda iki lob vardır. Sol akciğer daha küçüktür, çünkü orada kalbin bulunduğu boşluk, kalp  girintisi bulunur. Göğüs kafesinin içerisinde, kaburgaların arasındadırlar, ortasında kalp, yemek borusu gibi yapılar bulunur.

[reklam id=1]

Kaburgaların arasında kaburga kasları, dediğimiz bir kas altında ise diyafram kası bulunmaktadır.  Akciğerlere gelen  havanın geçerken izlediği yol  ana bronşlar, lober bronş, segmental  bronş, bronşioller , terminal bronşioller , bronşiol respiratoris ve ductus alveolarislere ayrılır ve hava kesecikleri olan alveollerle son bulur. Akciğer  bu şekilde sıralanan gittikçe küçülen borucuk sisteminden oluşur.

  • Vücuttaki 5 litre kanı oksijenlendirmek için bu kanı yaklaşık 100 m2 alana yaymak gerekir, yani bir tenis kortu kadar. İşte bu alan akciğerlerin içine sığdırılmış bulunmaktadır.
  • Bir akciğerde yaklaşık olarak 300 milyon hava kesesi(alveol) vardır.
  • Spor ve egzersizlerle alveol sayısı daha da artar.

Akciğer Solunumu 1

Akciğer Solunumu Nasıl Gerçekleştirilir?

Solunum bilindiği üzere burun ve ağızdan başlar, burundan alınan hava filtrelenir ve ısıtılır. Giren havanın yolu arka kısmında birleşir, birleştikleri geçişe yutak denir. Yutak soluk ve yemek borusuna ayrılır. Hava yutaktan sonra gırtlaktan geçer, gırtlak aynı zamanda ses kutumuzdur, ses oluşumunu sağlar. Daha sonra hava sert ve kıkırdaklı yapıda olan soluk borusuna geçer.

Daha sonra bu boru ikiye ayrılır ve hava, giderek küçülen bronş yapılarını geçer sonra havakesecikleri olan alveollere kadar gider ve akciğerin en dış çeperine ulaşır. Hava bu çepere yani alveollere ulaştığı zaman, kalptende  akciğere gelen  damarlarda, kirli yani oksijensiz kanı hava keseciklerine ulaştırır. Alveoller inanılmaz küçük duvar ve ince zarlara sahiptir.

Akciğer Solunumu 2

Kalpten gelen  kirli kanın kılcal damarlarıyla,  hava dolu alveoller yüz yüze gelir. Kandaki hemoglobinin oksijen çekici gücü ve yoğunluk farkıyla oksijen ince zarı geçerek kana karışır. Oksijen kana ve karbondioksitte hava keseciklerine geçer. Temiz kan kalbe döner vücuda pompalanır böylece hücrelerimiz için vazgeçilmez olan oksijen hedefine ulaşır, karbondioksitli havayıda solunumla dışarı atarız.