Akdeniz Anemisi Nedir?

tarafından
3396
Akdeniz Anemisi Nedir?

Akdeniz Anemisi Nedir?
Talasemi yahut Beta Talasemi adıyla da bilinen Akdeniz anemisi, genetik yolla aktarılan bir kan hastalığıdır. Akdeniz ülkelerinde öne çıkan bir rahatsızlıktır. Bu lokasyona Türkiye de dahildir. Özellikle Türkiye’nin güney bölgesi olan Akdeniz bölgesi kentlerinde yoğun olarak karşılaşılan bir durumdur. Hastalıkta iki açılım söz konusudur. İlki, Akdeniz anemisi hastalığının kendisi; ikincisi ise taşıyıcılığıdır. Taşıyıcı gruptakiler, hayatlarını normal seyrinde devam ettirirler ve bir olumsuzluk yaşamazlar. Taşıyıcılık durumu, laboratuvarda yapılacak tetkiklerde ortaya çıkar. Bu durum özellikle bebek bekleyen çiftlerde mühim ve kontrol altında tutulması gereken bir husustur. Anne yahut baba; veya her ikisi birden taşıyıcı ise, bebek bu açıdan değerlendirmeye alınır. Taşıyıcılar saptandığı ve doğum öncesi tanı koyulabildiği vakit, engellenebilir bir hastalıktır. Dünyada her sene en az 365 bin talasemi hastası doğuyor ve tedavi görüyor. Kayıtlara göre Türkiye’de yaklaşık 1.300.000 talasemi taşıyıcısı ve 4.500 kadar talasemi hastası var.

Akdeniz Anemisi Hastalığı Nasıl Bulgu Verir?
Akdeniz Anemisi Belirtileri: Halsizlik, iştah problemleri, gözlerde sarılık, yüzdeki kemiklerin şekil değiştirmesi, karında şişlik, idrarda koyulaşma, soluk cilt yapısı, dalak büyümesi.

Akdeniz anemisindeki en belirgin bulgu, kansızlıktır.

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Akdeniz anemisi, doğru tedavi edilmezse, yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Zor bir tedavi sürecine sahip olmasından dolayı, başlangıçta bireylerin hastalıklı olarak, yani taşıyıcı şekilde doğmasını önlemek gerekir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yapımı genler tarafından kontrol edilir. Hemoglobin yapımında eksiklik yahut yolunda gitmeyen durumlar olması durumunda Akdeniz anemisi ortaya çıkar. Hemoglobinin yapısındaki bu bozukluk nedeniyle kırmızı kan hücreleri yıkılır ve anemi oluşur.

Akdeni-Anemisi-Nedir1

[reklam id=1]

Akdeniz anemisi tedavisi nasıl yapılır?

Akdeniz anemisinde iki aşama vardır.

  1. İlaç tedavisi
  2. Kemik iliği nakli

Akdeniz anemisi hastaları hayatları boyunca 3-4 haftada bir sıklıkla kan ihtiyacı duyarlar. Kansızlığı önlemek amaçlı verilen kan transfüzyonu, hastanın vücudunda demir birikimine neden olur. Pankreas, tiroit, kalp, dalak, karaciğer gibi organlar hasar alır. Buna bağlı olarak da kalp yetmezliği, şeker hastalığı, gelişme bozuklukları ve hormonal yetersizlikler gelişir. Bu sebeple Akdeniz anemisi hastalarında, vücutta demir birikimine engel olunmalıdır. Hastalarda, 3 yaşına geldiklerinde, pompa aracılığıyla, haftada en az 5 gün, 8-12 saat süreli deri altı infüzyonu ile ilaca başlanır. Ağız yoluyla alınan tabletler de kullanılır. Akdeniz anemisi hastalarının kanlarındaki demir düzeyi, düzenli şekilde denetlenmelidir. Yıllık kan tüketimi artan hastaların, yaş ilerlemesiyle dalaklarının alınması gündeme gelebilir. Bu durum kan ihtiyacını nispeten azaltır  ama tam anlamıyla meseleye çözüm getirmez. Akdeniz anemisinde  kesin tedavi kemik iliği naklidir. Tedavi doğru uygulanmış, işlemler eksiksiz yerine getirilmiş, karaciğer hasar görmemiş olursa, kemik iliği nakli de başarılı sonuçlar verir.