Akdeniz Anemisi Tedavisi

tarafından
463
Akdeniz Anemisi Tedavisi

Akdeniz anemisi tedavisi, Tıpta Talasemi adıyla, yaygın olarak da Akdeniz anemisi adıyla bilinen hastalık, Akdeniz ülkelerindeki insanlarda görülen, doğacak bebeğe anne yahut babadan ya da her ikisinden Talasemi geninin geçişiyle ortaya çıkan kalıtımsal bir kan hastalığıdır.

Akdeniz anemisi hastalığı Akdeniz ülkelerinden köklense de göçlerle dünyanın her yanına gidebilir. Akdeniz anemisi hastalığı kalıtımsal kökenli bir hastalık olduğundan, kişiden kişiye vücut sıvılarıyla ve temasla bulaşmaz. Akdeniz anemisi nedir kısaca değindikten sonra Akdeniz anemisi nasıl anlaşılır kısmına gelelim.

Akdeniz anemisi hastalığı ailesel geçişlidir ve böbrek yetmezliği, kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Akdeniz anemisi, verdiği bulgularla başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Talasemide, karın ve eklem ağrıları, bacaklarda kızarıklık, göğüs ağrısı, erkeklerde tesis ağrısı, yüksek ateş gibi belirtiler göze çarpar.

[reklam id=1]

Akdeniz anemisi hastalığı  ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz toplumlarında görülür. Türklerde, Araplarda, Yahudi ve Ermenilerde yaygın olarak görülen bu hastalık coğrafi anlamda karakterizedir. Talasemi, ya da diğer adıyla Akdeniz anemisi hastalığı böbreklerde protein birikmesine bağlı olarak böbrek yetmezliğine dahi yol açabilmektedir.

Yüksek ateşle de karakterize olan Akdeniz anemisi hastalığında ateş yüksekliğinin, çocuklarda yetişkinlere nazaran daha fazla olduğu gözlenmektedir.

Karın ağrısı ise Talasemi hastalarının büyük çoğunluğunda görülen bir belirtidir. Hatta ağrı bazen öyle şiddetli olur ki apandisit zannedilebilir. Talasemiden kaynaklanan karın ağrılarının apandisit zannedilerek apandisiti alınan hastalar da vardır.

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Bazı kişilerde ise göğüs ağrısı belirgin olarak hissedilir. Nefes alınca ve öksürünce ortaya çıkan şiddetli göğüs ağrıları, kalp zarı etrafında sıvı birikmesi, eklemlerde şişme görülebilir. Çoğunlukla 20 yaşından önce görülen bu hastalık, nadir olarak 40 yaştan sonra da ortaya çıkabilmektedir.

Her 1000 kişiden birinde görülen Akdeniz anemisi hastalığı anne ve babada genetik anlamda taşıyıcılık varsa büyük olasılıkla doğacak çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Peki Akdeniz anemisi tedavisi var mı, Akdeniz anemisi hastalığı olan bir kişi ömür boyu bu hastalıkla mı yaşamak zorunda?

Akdeniz anemisi hastalığı tedavisi doğru yapılmadığında hayatın her safhasını olumsuz yönde etkiler. Bu hastalığın tedavi süreci oldukça zordur. En başta yapılacak şey bireyin hastalıklı olarak doğmasını engellemektir.

Akdeniz Anemisi Tedavisi 1

Akdeniz anemisinin nasıl ortaya çıktığına kısaca değinecek olursak; hemoglobin yapımındaki eksiklik karşımıza çıkar. Kırımızı kan hücrelerinde yer alan hemoglobinin yapımı genler tarafından kontrol edilir.

Hemoglobin yapımındaki eksiklik yahut bozukluk, Akdeniz anemisini ortaya çıkarır. Hemoglobin yapısında meydana gelen bozukluk sebebiyle kırımız kan hücrelerinde yıkım oluşur ve anemi meydana gelir.

Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi yahut kemik iliği nakli yapılır.

Talasemi hastaları tüm yaşamları boyunca 3 yahut 4 haftada bir kan gereksinimi duyar. Hastanın hemoglobin düzeyinin belli bir seviyenin üzerinde tutulması gerekir. Kansızlığı önlemek için verilen kan transfüzyonlarının, hastanın vücudunda demir birikimine sebep olduğunu da söylemek gerekir.

Akdeniz Anemisi Tedavisi 3

Akdeniz anemisi ayrıca vücutta kalp, dalak, tiroit, pankreas ve karaciğer gibi organların da hasarına sebep olur. Bu hasarlar da kalp yetmezliğine, şeker hastalığına, gelişme bozukluklarına ve hormonal problemlere sebep olabilir.

Tüm bunlara sebebiyet vermemek için hastalarda demir birikimine engel olunmalıdır. Hastalara 3 yaşına geldiklerinde haftada en az 5 gün olacak şekilde 8 ila 12 saat kadar sürecek deri altı infüzyonuna başvurulur. Bazı Talasemi hastalarına ise ağızdan verilen tablet tedavisi uygulanır.

Akdeniz anemisi hastalığında hastaların demir düzeyleri, kan sayımları, hormonal dengeleri düzenli şekilde takip edilmelidir. Eğer hastada kan tüketiminde artış olduysa dalak alınabilir. Dalağın alınması ile hastada kan gereksinimi azalır ama bu da kesin çözüm değildir. Akdeniz anemisi hastalığının kesin tedavisi kemik iliği naklidir.