Akdeniz Ateşi Nedir

tarafından
1419
Akdeniz Ateşi Nedir

Akdeniz Ateşi Nedir
Akdeniz ateşi kalıtsal hastalıklar sınıfından, kendini ateş, eklem ve göğüs ağrıları şeklinde gösteren bir  hastalıktır. Ailevi Akdeniz Ateşi olarak anılır ve literarürde (AAA) şeklinde gösterilir. Hastalık kendini ataklar halinde gösterir ve bu ataklar bazen 3 gün sürer. Ataklar sona erdiğinde hastalığında belirtileri de bir anda yok olur.

Akdeniz ateşi genel anlamda, isminden de anlaşılacağı gibi Akdeniz ülkelerinde görülür.  Türklerde, araplarda, yahudilerde ve ermenilerde sıklıkla görülür. Yine ülkemizde Akdeniz’de görüldüğü kadar Ege ve Anadolu’da bu hastalığa rastlanmıştır. Hastalığın ortaya çıkış zamanı büyük ihitmalle 20 yaşından önce ve çocukluk dönemindedir.

Akdeniz Ateşi Belirtileri

Hastalığın seyri haftalık ya da aylık periyotlar şeklinde ilerleyebilir. Örneğin haftada bir kaç defa ya da ayda bir kaç defa görülebilir. Akdeniz ateşi hastalığı ataklar halindedir. Atakların süresi 72 saatten fazla olabilir. Ataklar sırasında ortaya çıkan bulgular şöyledir;

  • Oldukça şiddetli karın ağrıları görülmesi muhtemeldir. Öyle ki, hasta olan kişi kıpırdayamaz duruma gelir. Bunun nedeni ise bağırsağı örten zarın iltihaplanmasıdır. Genel olarak bu durum akut apandisit ile karıştırılır. Hatta çoğu zaman bu karışıklıktan dolayı apandisit ameliyatı dahi yapılır.

Karın-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir

  • Ateş zaten hastalığın sürecindeki temel belirtidir. Hastalığa adını da vermiştir. Ateş hafif seyrettiği gibi 40 dereceye kadar dahi çıkabilir. Eğer kontrol altına alınmazsa hasta havale geçirebilir.
  • Genel olarak dizde ve ayak bileklerinde ağrılar görülür. Eklemlere yayılan bu ağrılara şişlik ve kızarıklık eşilik eder. Yine göğüste görülen ağrıların sebebi de akciğerde şişlik ve iltihaplanmanın görülmesidir. Hasta nefes alıp verirken ağrının arttığını ve batma şeklinde bir ağrı olduğunu belirtir. Bunların dışında birçok hastalığın belirtisi olan bulantı, kusma gibi bulgular da vardır.
  • Akdeniz ateşine tam olarak neyin sebep olduğu halen bilinmemektedir. Genel olarak hastanın ebeveynlerinde de bu tip bir rahatsızlık mevcuttur. Bu nedenle kalıtsaldır.

[reklam id=1]

Nedeni bilinmiyor fakat bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan gen bulunmuştur. Kalıtsal bir hastalıktır. Soya çekim özelliğindedir. Ebeveynlerde görülmesi bu hastalığın nedenini açıklar. Hastalığın devam etmesi durumunda vücut çeşitli zararlar görür. Bunlardan en önemlisi amiloidin adlı proteinin vücutta birikmesidir. Amiloidin organların çalışmalarını sekteye uğratacak bir proteindir. Damar rahatsızlıklarına sebep olur ve böbrek yetmezliğine yol açar. Ayrıca, Akdeniz ateşi hastalığı gebe kalan kadınlarda düşük olmasına yol açar. Bu nedenle gebelerin mutlaka kontrollerden geçmesi ve bebekteki sorunların incelenmesi gerekir.

Akdeniz-Ateşi-Nedir

Akdeniz ateşi ile mücadelede en önemli adım ilaç tedavisidir. Kolşisin adı verilen bu ilaç ağrıların şiddetinde azalmaya  ve atakların hem sıklığını azaltmaya hem de ağrı süresinin kısalmasına yardımcı olur. Kolşisin Amiloid proteininin etkilerinden kaynaklanan rahatsızlıkların oluşmasını da önler. Etkisi oldukça başarılıdır. Bu nedenle bu hastalığı yaşayanlara sıklıkla tavsiye edilir. Düzenli kullanmak ve dozunu iyi ayarlamak önemlidir. Mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.