Akne Nedir?

tarafından
275
Akne Nedir?

Akne, bir tür deri hastalığıdır. Yüz, boyun ve sırt bölgesinde daha fazla görülen bu cilt sorunu, yağ bezeleri ile ilgili bir sorundur. Daha çok ergenlik dönemi dediğimiz 14-20 yaş arası gençlerde görülse de zamanında tedavi edilmediğinde bazı yetişkinlerde de görülebilir. Kaşıntı, yara, kızarıklık gibi etkileri de olan akne sorunu, tedavisi ve önlenmesi mümkün olan cilt sorunlarındandır.

Akne Nedir?

Akne, kadın ve erkeklerde en sık görülen cilt sorunlarındandır. Özellikle yüz bölgesinde ortaya çıktığında görüntü açısından daha fazla rahatsız edici olan akneler genel olarak;

  • Genetik olarak cildin yatkın olması,
  • Bazı hormonal bozuklukların ortaya çıkması,
  • Vücudun aşırı yağ üretmesi,
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi,
  • Bayanların yüz bölgesine kullandığı kapatıcı ve kremlerin etkisi,
  • Kadınlarda polikistik over denilen bir kadınsal hastalık, nedeni ile ortaya çıkabilir.

[reklam id=1]

Akneler kendi aralarında da farklı isimler ile adlandırılır. Bu farklı isimler ve haklarında kısa bilgileri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Akne vulgaris nedir: Aknelerin en yaygın çeşididir. Genel olarak ergenlik döneminde ortaya çıkar ve bazı durumlarda ileriki yaşlarda da devam eder. Tedavi edilmediğinde daha fazla yayılan ve büyüyen bu cilt sorunları için krem ya da karışımlar kullanılabilir. Cildin temiz tutulması, aşırı yağlı yemeklerden kaçınmak, çok fazla makyaj yapmamak ve yüz bölgesinde yer alan akneleri sıkmamak tedavi sırasında en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Kistik akne nedir: Büyük, iltihaplı ve iyileşmesi günler süren akneler kistik aknelerdir. Genel olarak boyutları yarım santim civarında olan bu cilt sorunları, yüz ve sırt bölgesinde sıkça görülür. Üzerine bastırıldığında akne içindeki sıvının ele gelmesi, sertliğinin belli olması, kistik akne olmasının belirtilerinden sayılabilir.

Akne Nedir? 1

Nedenleri ve tedavisi diğer akne türleri ile aynıdır. Büyük sivilceler oldukları için iyileşme sonrasında iz kalma ihtimali vardır.

Akne rozasea nedir: Daha çok teni beyaz olan insanlarda ortaya çıkan bir akne türüdür. Yüzün orta kısmında kırmızımsı ve beyaz uçları olan sivilceler ile ortaya çıkan bu akne türü kadınlarda daha fazla görülür. Orta yaştan sonra daha fazla görülse de nadiren gençlerde de ortaya çıkabilir. Tam olarak nedeni belli olmayan akne rozasea, krem ve losyonlar ile tedavi edilebilir.

Akneler ile ilgili merak edilenlerin arasında akne tedavisi nedir, sorusu da ilk sıralarda yer alıyor. Akne tedavisi, doktor kontrolünde yapılması gereken bir tedavidir. Akne nedenleri ve türlerinin doğru belirlenmesi tedavi için önemlidir. Yukarıdaki belirttiğimiz akne türlerinden hangisinin var olduğu konusunda doktorun doğru teşhisi ve nedenlerinin doğru belirlenmesi, tedavinin etkisi ve süresi için önemlidir.

Akne Nedir? 3

Akne tedavisinde ilk olarak belirlenen nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedaviler uygulanır. Örneğin hormonal dengelerden kaynaklanan bir sivilce sorunu için ilk olarak hormonların düzenlenmesi gerekir. Hormon dengesinin sağlanmasının ardından daha önce çıkan aknelerin kurutulması ve izlerinin yok edilmesi için özel krem, losyon ve ağızdan alınan tablet ilaçlar kullanılabilir.

Doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçların kullanımında mutlaka dozuna ve kullanım şekline dikkat edilmesi gerekir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktora danışılması da dikkat edilmesi gereken diğer önemli etkenlerden biridir.

Akne tedavisinin ardından bazen bu cilt sorunlarının izleri kalır. Bu izlerin tedavisi için evde doğal karışımlar ya da doktor kontrollü ilaçlar kullanılabilir. Evde tedavinin yanında özel kliniklerde uygulanan sivilce izleri için lazer tedavileri de mevcuttur. İzlere ve yapılan uygulamalara göre değişen bu lazer tedavilerinde seans süreleri de izlere göre değişiklik gösterir.