Akne Tedavisi

tarafından
249
Akne Tedavisi

Akne, ergenlik dönemi ile birlikte her iki cinste de ortaya çıkan ve bazen ilerleyen yaşlarda da devam eden bir cilt problemidir. En çok yüz, boyun ve sırt bölgesinde görülen akne, iltihaplı, kızarık, kaşıntılı ve kanamalı olabilir. Farklı çeşitlere ayrılan aknelerin büyümesi ve yayılması durumunda mutlaka tedavisinin yapılması ve yeniden oluşmalarını önlemek için önlemlerin alınması gerekir.

Akne Tedavisi 1

Yüz ve boyun bölgesinde ortaya çıkan akneler, sırttakilere göre daha fazla rahatsız edicidir. Dışarıdan başkaları tarafından da görülen bu yağ bezelerinin tedavisinde türüne, yaygınlığına ve büyüklüğüne göre uygulamalar yapılabilir.

Kimi insanda sadece bir kaç tane olan akneler, evde tedavi edilebilirken, kimi insanda aşırı olmasından dolayı klinik ya da güzellik merkezlerinde tedavi edilmesi gerekir. Akne ve akne izi tedavisi için profesyonel yardım almak isteyenler, uygulama merkezi ve uygulamayı yapacak olan uzmanın deneyiminden emin olmalıdır.

[reklam id=1]

Eğer akneleriniz az sayıda ve küçük boyutta ise evde de tedavisini yapabilirsiniz. Bunun için bir doktora gidip yardım alınabilir. Doktor kontrolünde kullanılan bazı akne ilaçları ile kısa sürede aknelerden kurtulmak mümkün olabilir. Bu ilaçlardan en fazla sebi ixir ve imex akne tedavisi ilaçları kullanılmaktadır. Doktor kontrolünde verilen krem, losyon ya da ağız yolu ile alınan ilaçların dışında evde doğal yöntemler ile de akne tedavisi yapmak mümkündür.

Akne Tedavisi 2

Ancak bu doğal tedavilerden önce de mümkünse bir doktor onayı alınması, aknelerin gösterilmesi gerekir.
Evde akne vulgaris tedavisi için uygulamalara başlamadan önce ilk yapılması gereken nedenlerinin doğru belirlenmesidir.

Akne nedenlerinin doğru belirlenmesi, izlenecek yol için uygulanacak yöntemler için önemlidir. Yanlış tedaviler ile aknelerin daha fazla yayılmasına daha fazla büyümesine neden olunabilir. Bunun için doğru şekilde akne nedenlerinin belirlenmesi şarttır. Vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, aknelerin oluşmasının genel nedenleri;

  • Hormonal bozukluklar
  • Genetik yatkınlık
  • Beslenmeye bağlı bazı sorunlar
  • Cildin yeteri kadar temizlenmemesi
  • Dönemsel stres faktörleri, olarak sıralanabilir.

Akne Tedavisi 3

Bu faktörlerden biri ya da bir kaçı akne oluşumunu tetikleyebilir. İlk olarak bu faktörün belirlenmesi gerekir. Akne nedeni ya da nedenlerinin belirlenmesinin ardından bu faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik tedavilere başlanabilir.
Akne tedavisi evde uygulamalarının ilk aşaması olarak cildinizi düzenli olarak temizleyin. Bunun için sabah-akşam ılık su ile cildinizi yıkayın.

Yıkamadan sonra yağlı, karma ya da normal ciltlere özel doğal bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirip yumuşaklığını sağlayabilirsiniz. Aknelerin temizlenmesi, ciltten arındırılması için buhar banyosu ve akne temizleme çubuklarından yardım alınabilir.

Bu uygulama için ilk olarak yüzünüzü sıcak su dolu leğen ya da kovanın üzerine tutun. Bu şekilde aknelerin yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan aknelerin temizlenmesi için parmak uçlarınız ya da tırnaklarınızdan yardım almayın.

Akne Tedavisi 4

 

Bunun için özel olarak hazırlanan akne temizleme çubuklarından satın alıp kullanabilirsiniz. Uygulama sonrasında cildinizin temizlenmesi için bir maske ya da tonik hazırlayıp yapabilirsiniz. En son nemlendirici toniğinizi uygulayıp cildi rahatlaması için serbest bırakın.

Akneli cilde sahipseniz güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Güneş kremi cildinizi korumanın yanında aknelerin de yayılmasını önleyecek, hassas olan aknelerin yara haline gelmemesi için koruyucu tabaka görevi görecektir. Evde akne tedavisi için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise zeytin yağı ve bal karışımıdır.

Macun kıvamı alana kadar zeytinyağı ve balı karıştırdıktan sonra cildinize masaj yaparak uygulayın. Uygulama sonrasında biraz maskeyi bekletin ve ılık su ile durulayın. Aknelerin kuruması için etkili doğal karışımlar arasında bulunan ballı zeytinyağı uygulamasından sonra da nemlendirici krem ya da tonik kullanabilirsiniz.