Akne

tarafından
5275
Akne

Akne Nedir?
Akne en kısa anlatımıyla tıkanmış cilt gözenekleridir. Kir, makyaj kalıntısı, ter, iltihap, yağ ve benzeri pek çok yabancı madde ve toksinle dolan cilt gözenekleri, bu durumu sivilce/akne olarak dışarı yansıtır. Akne oluşumuna, yüzde, boyunda, omuzlarda ve kollarda sıkça rastlanır. Her ne kadar ergen ve genç nesilde daha fazla görülse de, yine de akne oluşumunu belli bir yaş grubuna bağlamak yanlıştır. Orta yaştaki kişilerde de akneproblemine rastlanabilir. Akne, ciddi bir sağlık problemi değildir; ancak hoş olmayan bir görünüm arz ettiği için kişiye sıkıntı verir ve çözüm yolları aramaya sevk eder. Ancak akne geniş bir bölgeye yayılmışsa ve iyileşmiyorsa, cilt üzerinde kalıcı izlere sebebiyet verebilir.

Akne Tedavisi
Akne tedavisinde, akne lezyonlarını ortadan kaldırmak ve yeni lezyonların oluşumunun önüne geçme amacı güdülür. Özellikle tedavi aşamasında akneler asla sıkılmamalı, dezenfekte edilmemiş elle kurcalanmamalı, kaşınmamalıdır. Bu hareket, aknenin cildin sağlıklı bölgelerine yayılmasına sebep olur. Akne oluşumuna zemin hazırlayacak kozmetik ürünler kullanılmamalı, illaki kullanılacaksa, hekimin de önerebileceği dermokozmetik ürünler ve akne kremi kullanılmalıdır. Akne tedavisi sürerken, tedavi amaçlı kullanılan merhem, preparat, krem gibi ürünlerden bazıları, cildin güneşe karşı hassasiyet geliştirmesine sebep olabilir veya bu hassasiyeti arttırabilir. Akne tedavisi süresince güneş ışınlarından uzak durulmalıdır.

akne-tedavisi1

Akne problemini yalnızca dermatoloji uzmanları çözebilir. Bu yüzden akne probleminiz varsa muhakkak bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Akne probleminde çoğunlukla; akne kremi tedavisi, ilaç tedavisi, cilt mezoterapisi olarak adlandırılan “Mezolifting” yöntemi, bitkisel kimyasal Peeling, medikal cilt bakımı tedavisi veCo2 fraksiyonel lazer gibi yöntemler uygulanır.

Bunun dışında iyi ve kaliteli uyku, kan dolaşımını olumlu etkileyen egzersiz, yeterli su tüketimi gibi faktörler, akne oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Imex Sabun, imex sivilce kremi, Monodoks Kapsül, Benzamycin, Cleocin-T SiveX Losyon, Isotrexin Jel, Tretin Krem veya Acnelyse gibi akne ilaçları da yine hekim gözetiminde alındığında büyük faydalar sağlar.

akne-tedavisi

Aknetrent
Akne tedavisinde kullanılan son derece etkili bir ilaç olan aknetrent, sadece hekim tarafından yazılacak reçeteyle kullanılmalıdır. Yüksek dozda A vitamini içerem Aknetrent, vücuttaki yağlanmayı en aza indirerek, fazla salgılanan yağın sivilce oluşumuna zemin hazırlamasına da mani olmuş oluyor. Roaccutane muadili bir hap olan Aknetrent, karaciğeri yorduğu için, alkol tüketimini sınırlamayı da gerektiriyor. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişilerle, emzikli kadınlar, Aknetrent tedavisine başlatılmazlar. Deriyi soyan bir hap olduğu için, kullanım boyunca güneşten kaçınmayı gerektirecek özelliktedir.  Kansızlık, sersemlik, yorgunluk hissi de verebilen Aknetrent, ciltte solgunluk, sırt, kas ve eklem ağrısı, gözlerde kuruluk ve tahriş, baş ağrısı, hafif burun kanamaları, boğaz ve burunda yara, kızarmış ve hassaslaşmış yüz, kan yağları seviyelerinde değişiklikler gözlemlenebilir. Tüm bunlar Aknetrent yan etkileri olarak prospektüste verilmektedir.

[reklam id=1]

20 mg yumuşak jelatin kapsül şeklinde satışa sunulan Aknetrent, 2015 yılı itibariyle, 17.32 TL’den satışa sunulmaktadır.

Aknetrent kullananlar, prospektüste öngörülen yan etkilerin bazılarına rastladıklarını, bazılarını ise hiç yaşamadıklarını dile getiriyor. Genel düşünce Aknetrent’in ağır bir hap olduğu ve sersemlik yaptığı yönünde olsa da, çoğu yan etkiyi hiç yaşamadığını belirten hastalar da var. Her bünyenin doğal olarak farklı reaksiyon verdiği Aknetrent, doktor kontrolünde kullanıldığında, asla çekinilecek bir hap değil.

Akneye Ne İyi Gelir
Akneyi kontrol altında tutmanın en iyi yollarından biri öncelikle cildi temiz tutmaktır. Su ve ciltle uyumlu anti bakteriyel bakım sabunlarıyla cildi her gün düzenli olarak yıkamak ve mecbur kalmadıkça makyajdan uzak durmak gerekir. Yüzü yıkamak, gözeneklerin yağla dolmasını da engelleyecektir. Akne tedavisi için kullanılan ürünlerde çoğunlukla salisilik asit ve benzol peroksit bulunmaktadır. Gözeneklerin, kullanılacak ilaç ve kremlerle açıldığı, ciltteki gerilme hissinden anlaşılabilir. Bu olumlu bir işarettir. Çerez, cips, yağlı yiyecekler, kızartmalar, çikolata ve buna benzer gıdaların akneye sebep olduğu yaygın inanışı doğru değildir. Dışardan alınan gıdalardaki yağlar, cilt gözeneklerini tıkamaz. Akneye iyi gelen şeylerden biri domatestir. Domatesi küçük küçük doğrayıp sivilcelerinizin üzerine koyabilirsiniz. Yahut domatesi rendeleyin ve elde ettiğiniz maskeyi cildinizde bekletin. Ayrıca günde 3 bardak içeceğiniz domates suyu da cildinizin hem içerden hem de dışardan toksinlerinden arınmasına yardımcı olacaktır.

Akne-kremi

Hayvansal yağları olabildiğince az tüketmek; hatta tamamen kısıtlamak da akne tedavisinde olumlu sonuçlar doğurur. Süt ve et yağlarından uzak durmak; hazır et yemekleri, dondurma, sosis gibi gıdaları  tüketmemek gerekebilir. Yeşil sebzeler ve turunçgiller, sağlıklı sıvı yağlar ve hekimin önediği antibiyotikler, akneye iyi gelen çözümlerdir.

Akne İçin Doğal Çözümler
Akne probleminde, ilaç tedavisi ve tıbbi çözümler ilk sırayı almalı. Ama tıbbi çözümlerin yanı sıra doğal  ve bitkisel çözümlerden de faydalanılabilir. Yeşil çay, sarımsak, aspirin, çay ağacı yağı, aloe vera, elma sirkesi, limon suyu, domates, çemen otu, lavanta yağı, salatalık, yumurta akı gibi bitki ve besinler akne tedavisinde haricen ve dahili olarak kullanılabilecek çözümlerdir.

Akne izleri peeling ve mikroiğneler vasıtasıyla ve daha farklı tıbbi yöntemlerle yok edilebilmekte, hasta sorunsuz ve sağlıklı bir ciltle yaşamına devam edebilmektedir.