Albino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
207
Albino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Albinizm denilince hepimizin aklına muhakkak;  kaşları, kirpikleri, saçları ve tenleri bembeyaz olan insanlar gelmektedir.

Peki albinizim bunlardan ibaret midir? Hayır!

Keşke yalnızca sandığımız farklılıklardan oluşsaydı ancak değil. Öncelikle albinizm nedir, doğuştan mıdır, sebebi nedir, insanlarla mı sınırlıdır? sorularını cevaplayalım.

Albino Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1

Albinizm; deriye, saçlara, (kıllara, tüylere) gözlere rengini veren melanin pigmentinin eksik olması yahut hiç üretilmemesi sonucunda meydana gelir.  Albinizim bir hastalık değildir. Albinizim kalıtsal bir bozukluk olup doğuştan ya da sonradan ortaya çıkıp ilerlemesiyle de görülebilir. Bu genetik bozukluğu taşıyanlara “Albino” denir.

Albinoların büyüleyici beyazlıklarının ardında çok da konforlu bir yaşam yoktur. Albinolar incecik derileri ile güneşten yeterince korunmadıkları takdirde cilt kanseri olma riski taşırlar.Bu demek değildir ki hiç güneş ışığına çıkamazlar. Elbette ki gerekli tedbirleri aldıkları takdirde çıkabilirler.

[reklam id=1]

Tedavisi henüz olmayan bu genetik bozukluğu taşıyanların gözleri de çok hassas olup çoğusu da astigmattır. Bir diğer göz sorunu ise nistagmus denilen gözlerin aşırı hassasiyetinin oluşturduğu gözlerin titremesi halidir. Albinizim hakkında bilinmesi gerekenler;

  • Albinizim hem anneden alınan hem babadan alınan genle gerçekleşir. İki tarafında taşıyıcı olması gerekir.
  • Tek tarafın taşıyıcı olması yeterli olmaz.
  • Albinizimli bir bireyle evlenen albinizmli olmayan bireyin çocukları albinizim geni taşıyıcısıdır fakat kendileri albino değildir.
  • Albinizim hamilelikte testlerle teşhis edilemez.
  • Albinizim çekinik gendir.
  • Yalnızca insanlarda değil tüm canlılarda görülür.
  • Albinizmli insanlar ya da hayvanlar illa ki bembeyaz olmazlar, üretilmeyen ya da az üretilen melanin miktarına göre beyaza yakın sarı tonlarında da olabilirler.

Albino Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2

Belirttiğimiz gibi albinizim bilinenin aksine yalnızca insanlarla sınırlı değil hayvanlarda da görülür. Ancak insanlarda olduğu kadar dışardan ayırt ediciliği yoktur. Örnek vermek gerekirse, cinsi ve türüne göre zaten beyaz ve çok açık göz rengi olan bir kedi ilk bakışta albino mu sorusunu akla getirse de öyle olmak zorunda değildir. O halde nasıl ayırt edeceğiz noktasında ilk bakılacak yer gözlerdir.

Albino kedilerin gözleri farklı renktir.Çok açık olan uçuk bir mavi, hatta bazen pembemsi bir görünümleri vardır. Işığa çok hassas yapıda olduklarından güneş ışığından kaçma eğilimindedirler. İkinci bakılacak nokta ise tenleridir. Tenleri renksiz diyebileceğimiz kadar şeffaf ve soluktur ancak biz bu rengi değilse pembemsi bir renk görürüz. Bu derinin rengi değil damarlardan geçen kanın verdiği renktir.