Aletli Pilates

tarafından
205
Aletli Pilates

Aletli pilates, vücuda güç, kuvvet, esneklik ve denge kazandıran aletli pilates özellikle son dönemlerde çok fazla rağbet görüyor ve hızla da yaygınlaşıyor. Pilatesin asal amacı vücuda doğru duruşu ve koordinasyonu kazandırmasıdır.

Aletli Pilates

Bu arada kasları hem esnetmek hem de güçsüz kalan kasları güçlendirmek için son derece faydalı ve etkili bir egzersizler bütünü olan pilates, bir mat temelli pilates bir de aletli ya da başka bir deyişle reformer pilates olarak yapılır. Özel dizayn edilmiş pilates aletleriyle vücudun belirli noktalarına direnç uygulayarak yapılan reformer pilates, bir uzman eşliğinde yapılmalı; zira hareketler çoğu kez zorlayıcı olacağından sakatlanma riski de vardır.

Ayrıca aletli pilates bir uzman eşliğinde yapıldığında hareketler daha doğru ve düzgün yapılacak ve egzersizlerden tam manasıyla faydalanılmış olacaktır.

[reklam id=1]

Aletli pilates faydaları oldukça fazladır.

Aletli pilates duruş bozukluklarını ortadan kaldırır ve düzenler. Böylelikle kişi daha dik bir omurgaya sahip olur ve postür daha iyileşir.

Aletli pilates düzenli yapıldığında kişiye düzgün vücut hatları kazandırıyor.

Aletli pilatesin bir başka faydası da nefes tekniklerini geliştiriyor olması. Doğru nefes almayı öğrenmek, diyafram nefesi almayı da alışkanlık haline getirmeyi sağlar. Aletli pilates egzersizleri yaparak daha iyi nefes almayı öğrenmek mümkündür ve bu durum vücuda giren oksijen akışını çoğaltır.

Aletli Pilates 2

Aletli pilates karın kaslarını forma sokar. Pilates egzersizleri, özellikle karın bölgesine yönelik olanlar, aletlerle yapıldığında karın bölgesini son derece iyi çalıştırır ve kişiye formda bir görüntü kazandırır.

Aletli pilates kasların zayıf düşmesi ve güçsüzleşmesi neticesinde ortaya çıkan bel, boyun ve sırt ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Buralardaki kasları çalıştıran pilates, aynı zamanda kasları da canlandırarak esneklik verir ve kas güçsüzlüklerine bağlı ağrıların önüne geçer.

Vücudun kazandığı esneklik de aletli pilates faydaları arasında sayılabilir. Aletli pilates yaparak kas yapısını daha esnek ve uzun bir hale getirmek mümkündür.

Aletli pilatesle vücudun kas dengesi sağlanmaya çalışılır. Denge hareketleri ile kaslar daha şekilli hale gelir ve kişi çok daha sağlıklı ve sağlam bir iskelet yapısına sahip olur.

Aletli Pilates 3

Profesyonel destek veren bir pilates salonunda aletli pilates yaparak güçlü bir kas sistemine kavuşmak mümkündür. Aletli pilates egzersizlerini evde kendi kendinize yapmanız çok da mümkün değildir. Zira hem aletlerin yerleşimi hem de kullanımı için yer ve destek gerekmektedir. Bunun için uygun bir pilates kursu araştırabilir, burada eğitmenlerden alacağınız pilates dersleri ile aletli pilates faydalarından istifade etmeniz mümkündür