Alkali Diyet Nasıl Yapılır

tarafından
4989
Alkali Diyet Nasıl Yapılır

Alkali Diyet Nasıl Yapılır
İnsan bedeninde her gün yeni bir şeyin keşfedilmesi, zenginleşen beslenme teknikleri ve yeni yöntemler diyetisyenleri, uzmanları ve hekimleri yeni diyet ve sağlıklı beslenme yolları keşfetmeye itmektedir. Henüz yeni duyulmaya başlanan; ancak uzmanlarca ve deneyen kişilerce oldukça başarılı bulunan alkali diyetteki ana mantık, insan vücudunda yer alan ph değerinin asit yönünü, alkali yönüne çevirmek. Çoğu kişi tarafından gün içinde sıkça tüketilen rafine gıdalar, beyaz undan imal edilmiş ürünler, kızartmalar ve buna benzer gıdalar yüzünden insan vücudundaki ph değerleri asit yönüne doğru yönelir. Normal bir yetişkinin ortalama ph değeri  7,4’tür. Bu da hafif alkali olarak nitelenir. Bu oranı koruyarak alkali diyetine başlayabilirsiniz.

Asit Değeri Yüksek Gıdalar Vücuda Zarar Verir mi?
Asitik oranı yüksek gıdalar tüketmek, insan bedeninde yorgunluk, bitkinlik ve uyuşukluk etkisi, asabilik hali, depresif haller, midede ekşime, ağrı ve yanma yaratır. Öyle ki yürümeye bile üşenir hale gelirsiniz. Bağışıklık sisteminiz olumsuz etkilenir, kolay hastalanır hale gelirsiniz. Kek, börek, ekmek, makarna, pasta, kurabiye gibi yüksek oranda karbonhidrat içeren besinler fazlaca tüketildiğinde yağ asidi üretimi artar ve vücutta yağ depolanmasına sebep olur.

Alkali-Diyet-Nasıl-Yapılır

Alkali Su Nedir?
Suyun ihtiva ettiği hidrosit ve hidrojen iyonlarının miktarı, suyun asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ortaya koyar. Sudaki hidrojen iyonu fazlaysa su asidik; hidrosit iyonu fazlaysa su alkali özelliktedir. Bunun dışında, suyun ph değeri 7’nin altındaysa su asidik, 7 seviyesindeyse nötr, 7’nin üzerindeyse alkali özellikte demektir.

Alkali su, normal sudan 6 kat daha fazla hidratördür. Bu sebeple hücrelere daha hızlı nüfuz eder. Sağlığına dikkat eden herkesin içtiği suya dikkat etmesi ve alkali su kullanması gerekir. Alkali suda, diğer sulardan daha fazla antioksidan içeriği vardır. Kilo vermeye de faydası vardır. Alkali suyun ph seviyesi 8 ila 8.5 arasındadır. Bağışıklığı güçlendiren ve bedeni içten ve dıştan koruyan özellikler taşır. Asidik olan hemen her şey vücut sağlığına zararlıdır. Ph seviyesi 7’nin altında olan sular asidik etki gösterdiğinden sağlık üzerinde olumsuz tesirleri vardır. Bunun dışında vücuda ve sağlığa zararlı asidik maddeleri; beyaz un, beyaz şeker, süt mamülleri, kümes hayvanları, yapay tatlandırıcılar, siyah çay, yumurta, maden suyu haricindeki gazlı içecekler, rafine tuz, cips, fast food gıdalar, alkol, sigara, tütün ürünleri, uyuşturucular, ketçap, mayonez, kızartmalar, kahve olarak sıralanabilir. Tüm bunlarla birlikte kıskançlık, öfke, hırs gibi olumsuz duygular da vücutta asidik etkiler oluşturur.

Alkali-Diyet-Nasıl-Yapılır2

Bunlar zıddı olarak alkali özellik gösteren (vücuda yararlı) maddeleri ise; zencefil, zerdeçal, brokoli, ıspanak, salatalık, kırmızı ve kara turp, soya filizi, pazı, buğday çimi, kavun, karpuz, zeytinyağı, hurma, kekik, nane, soya ve rafine edilmemiş doğal tuz olarak sınıflandırabiliriz.

Alkali Suyun Faydaları
Alkali su bağışıklık sistemini korur, vücuttaki asit-alkali dengesini korur, hücrelerde nemlenme sağlar, hücre yenilemesi sağlayarak vücuda gençlik ve tazelik kazandırır, içeriğindeki negatif iyonlar sayesinde erken yaşlılığa yol açan serbest radikalleri temizler, vücudu arındırır, oksijeni daha bol ve sağlıklı sudur. Temizdir ve bakteri içermez. Vücudun ph dengesini korumasına yardımcı olur, enerji ve zindeliği arttırır. Alkali su kilo verilmesine de yardımcı olur. Vücut, içinde biriken asidik atıkları etkisiz hale getirmek için yağ biriktirir. Alkali su atık birikimini engellediği için vücut yağ biriktirmez. Zayıflamaya olanak sağlar.

[reklam id=1]

Alkali Su Nasıl Yapılır?
2 litre suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat koyun, iyice karıştırın ve gün boyunca bu suyu için. Sıcak, soğuk içeceklerinizde de bu sudan kullanabilirsiniz.

Alkali-Diyet-Nasıl-Yapılır1

Ahmet Maranki Alkali Diyet
Alkali diyeti Ahmet Maranki bulmuştur. Maranki, alkali diyetin, insan vücuduna uygun ph’larla beslenerek ve her gün alkali su içerek gerçekleştiğini belirtiyor.  Asidik besinlerin metabolizmayı yavaşlattığını ve kilo vermeyi zorlaştırdığını belirten Ahmet Maranki Alkali Diyeti ile  Deniz Seki, Bergüzar Korel, Çağla Kubat, Hadise gibi ünlü isimler de hayli kilo vermişlerdir.

Ahmet Maranki Alkali Diyetinde 2 litre suya 2 yemek kaşığı İngiliz sodası yahut normal karbonat karıştırarak, bu suyu ün boyu tüketmelisiniz. Alkali suyun yanı sıra alkali ürünleri tüketmeniz, asidik yiyecek ve gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Alkali diyeti listesi – Alkali diyet menüsü
Alkali diyet yapacaksanız sabah kalktığınızda doğal elma sirkesi karıştırılmış 1 bardak su için.

Kahvaltıda yiyebileceğiniz seçenekler arasından istediğinizi seçerek kahvaltı menünüzü oluşturabilirsiniz. Bunlar; lor peyniri, yeşillikler, salatalık, tuzsuz siyah zeytin, glütensiz kara buğday ekmeği(en fazla 2 dilim), tereyağı, üzüm pekmezi ve tahin, bitki çayları ve yeşil çay, akşamdan 1 bardak su içine konmuş bademler, haftada 1 kez ceviz ve fındık, sarı ve kırmızı sebze ve meyveler, 4 yumurta akı ve 1 yumurta sarısı ile yapılmış omlet yahut haşlama, avokado ve limon.

Öğle yemeğinde; her türlü çiğ sebze, buharda yahut haşlanmış her türlü sebze, tüm çorba çeşitleri,  zeytinyağlı yemek çeşitleri, baklagillerden yapılmış yemekler, balık çeşitleri, ızgara tavuk ve hindi eti; limon, elma sirkesi ve zeytinyağıyla tatlandırılmış mevsim salataları, Himalaya tuzu, kabuklu haşlanmış patates ve glütensiz makarna ile oluşturacağınız bir menü tüketebilirsiniz.

Alkali-Diyet-Nasıl-Yapılır4

Ara öğün olarak: yeşil çay, 1 tatlı kaşığı tarçın karıştırılmış 1 bardak alkali su içebilir; kaçamak olarak bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz. 

Alkali Diyet Akşam Menüsü: Bu öğünde yeşil ve mor sebzeleri tercih etmelisiniz. Bunun dışında haşlanmış somon balığı, zeytin yağlı yemekler, haşlanmış sebzeler ve hindi eti tüketebilirsiniz.

Akşam saat 8’den sonra yemek yememeye özen gösterin.