Alkali Diyetin Zararları

tarafından
1712
Alkali Diyetin Zararları

Günümüz dünyasında, hemen yaştan ve cinsiyetten kişi hayatında en az bir kez de olsa diyet yapmıştır. Oldukça fazla sayıda kişinin fazla kilo problemi yaşanmasından dolayı, gün geçtikçe çok daha farklı özelliklere sahip olan diyet yöntemleri geliştirilmeye de devam etmektedir. Sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak için, kişilerin yaptıkları bu diyetleri bir zorunluluk olarak görmek yerine hayat felsefesi haline getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde Pazartesi günü başlayıp Perşembe günü biten diyetler ile birlikte kilo vermenin yanı sıra aksine kilo alınabilmektedir.

Uygulanan diyet programlarının aksime, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için oldukça etkili bir yaşam biçimi olan alkali beslenme, son yıllarda oldukça büyük bir popülariteye sahip olmuştur. Alkali beslenme, genellikle doğal besinler ve alkali su prensibince dayanıyor olsa da, kişilerin muhakkak bir doktor kontrolünden sonra uygulaması gereken bir beslenme türlüdür. Vücuda alınan asit içerikli besinlerin miktarını en az seviyeye indiren bu beslenme programında, amaç alkali besinler ile kilo vermektir. Hayvansal ürünler tüketmek, vücudun asit miktarını arttırır düşüncesine dayanan alkali beslenme programında, kişilere daha çok sebze, meyve gibi organik besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

[reklam id=1]

Alkali diyet, kişilerin vücutlarındaki asit oranının azaltılmasına ve daha çok alkali içerikli besinler tüketerek yaşamalı devam ettirmesine dayanmaktadır. Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta olup, bu besinlerin birbirinden farklı özellikleri de mevcuttur. Alkali yiyecekler tüketmenin yanı sıra, farklı yollar ile içilen sular da alkali su haline çevirilebilmektedir. Bütün bu faydalarına nazara, çok sayıda kişi alkali diyet zararlı mı? Sorusunu da yöneltmektedir.

Alkali diyet kapsamında, kişilerin asit içerikli besinlerden uzak durması vurgulanmaktadır. Burada sözü geçen asitli besinler, marketlerde satılan asitli ve gazlı içecekler değildir. Her besinİn içerisinde farklı besin değerleri bulunmaktadır. Alkali diyet ise, kişilerin hayvansal gıdalardan ziyade daha organik ürünleri tüketmesi gerektiğine dikkat etmektedir. Fakat alkali diyetin zararları, noktada ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin vücutlarına yeteri kadar süt, yoğurt, peynir gibi kısacası protein içerikli ürünler almaması durumunda biyolojik değerlerin karşılanmaması gibi problemler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda B12, Demir ve kalsiyum eksiklikleri gibi ciddi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Alkali Diyetin Zararları 1

Birçok uzman, alkali diyeti son derece sakıncalı ve faydasız da görmektedir. Bunun yerine daha doğal yöntemler ile zayıflanabileceği belirtilmektedir. Fakat bu kapsamda yapılmış olan herhangi bir bilimsel çalışma söz konusu değildir. Yalnızca alkali suda kullanılan karbonatın fazla miktarda alınması, kişilerde çeşitli mide ağrılarına yol açabilmektedir. Karbonatın içerisinde bulunan sodyum, besinlerden alınan kalsiyumu tuttuğu için kemik erimesi ve osteoporoz gibi rahatsızlıkları olan kişilerin doktoruna danışmadan bu diyeti uygulaması önerilmemektedir. Aynı zamanda menapoz döneminde olan kadınların da, alkali diyet yapmaları uygun görülmemektedir.

Her geçen gün yeni bir diyet yöntemi ortaya çıkmaktadır. Kişiler için bir umut kaynağı olan bu diyet yöntemlerinin hepsinin faydalı olduğu söylenemez. Hemen herkesin vücut yapısı ve metabolizması birbirinden farklı olduğundan dolayı, her diyet herkeste aynı etkiyi göstermemektedir. Herhangi bir diyet programına başlamadan önce, kişilerin doktorlarına görünmeleri gerekmektedir. Özellikle de alkali diyet gibi farklı kurallara sahip olan diyet çeşitlerinde, muhakkak gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Doktorlar tarafından yapılan testler sonucunda, alkali diyet yapmaya uygun olan kişilerin bu diyeti uygulaması gerekmektedir. Aksi takdirde kişiler bu diyetlerin faydalarından ziyade daha çok zararlarını görebilmektedir. Kişilerin alkali diyet uygulamaya uygun olmaması halinde, farklı diyet yöntemlerini denemesi çok daha faydalı olacaktır.