Alkali Su Nasıl Elde Edilir

tarafından
1980
Alkali Su Nasıl Elde Edilir

Son zamanlarda özellikle diyet ve rejim konularından bahsedildiği zaman sıklıkla duyduğumuz alkali su hakkında bilgi edinmek için öncelikle alkali kelimesinin anlamını öğrenmek gerekmektedir. Alkali; dilimize Fransızcadan geçen bir sözcük olmakla birlikte kökeni Arapçadır, anlamı ise “kül”dür. Bütün alkalilerin Ph değeri 7’den büyüktür. Ele kayganlık hissi vermeleri de ortak özellikleri arasında gösterilmektedir. Alkaliler genellikle suda çözünme özelliğine sahiptirler. Tükettiğimiz besinler arasında en çok alkali oluşturanları limon, karpuz, yeşil yapraklara sahip olan ve çiğ haldeki tüm sebzelerdir. Alkali su nedir nasıl elde edilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Alkali su demek yüzey gerilimi az olan su demektir. Ph değeri, insan vücudu için olması gereken 7,4 değerinde olan sudur. Nasıl elde edilir konusunda bilgi vermek gerekirse, alkali su hazırlamanın birkaç kolay ve hızlı yöntemi vardır. Alkali su nasıl hazırlanır aşamaları aşağıda verilmiştir.

Alkali su nedir nasıl elde edilir yöntemleri aşağıdaki gibidir. .

Karbonat ile Alkali Su Hazırlama: 2 litre suyun içerisine, eczaneden aldığınız karbonattan 1 çorba kaşığı ekleyerek iyice karıştırın. Karbonat suyun içerisinde tam anlamıyla çözündüğü zaman alkali suyunuz hazır demektir.

Limon ile Alkali Su Hazırlama: Limon eksi elektrik yüklüdür. Yani anyonik bir besindir. Bu nedenle asitli ya da ekşi bir besin oluşu sizi korkutmasın. Limonlu su tüketildikten sonra yani sindiriminin ardından alkali su haline gelmektedir.

Ph Damlalar: Eczanelerde satılmakta olan Ph damlaları ya da alkali damlaları gibi isimlere sahip olan damlalar da evde alkali su hazırlamak için kolay bir yöntem sunmaktadırlar. Diğer yöntemlere göre biraz daha pahalı olan bu yöntem ile 3 aylığa kadar damlalar satın alabilmeniz mümkündür.

[reklam id=1]

Alkali su nasıl hazırlanır, bu yöntemlerin dışında bir başka alkali su elde etme yöntemi ise kaynayan suyu soğutmaktır. Örneğin çaydanlıkta kaynamış olan suyu kesinlikle dökmeyin. Bu kaynamış suyu soğuduktan sonra içerek alkali su tüketmiş olacaksınız. Çoğu kişi, özellikle karbonat ile hazırlanmış olan alkali suyun tadını sevmez. Alkali su diyetlerini duymuşsunuzdur. Alkali su kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Alkali suyun tadını beğenmiyor olsanız da hep istediğiniz kiloya ya da vücuda ulaşabilme düşüncesiyle bu suyu içmeniz önerilmektedir.

Doktorlar, vücudumuzdaki asit-baz dengesinin alkali düzeyde olmasını sağlayarak metabolizmamızı hızlandırabileceğimizi söylemektedirler. Et ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücudumuzda asit birikmesine yol açmaktadır. Alkali su tüketerek vücudunuzdaki yanlış seviyede bulunan asit-baz dengesini düzene sokmanız mümkündür. Alkali su nedir sorusuna bu şekilde cevap bulabilirsiniz. 

Alkali Su Nasıl Elde Edilir 1

Çok sayıda çeşitli diyetler yaparak kilo vermeyi amaçlayan kişilerin bir türlü zayıflayamama sebebi büyük ihtimalle bu durumdur. Vücudunuzda şişkinlik ya da ödem hissediyorsanız bol miktarda alkali su içmeniz önerilmektedir. Ispanak, bamya, brokoli, börülce, lahana, barbunya, taze fasulye, pırasa gibi taze sebzeler; ananas, muz, şeftali, üzüm gibi meyveler ile fındık, badem gibi kuruyemişler ve tüm baharatlar da alkali gıda sınıfındadır. Tüm bu besinlerin her öğünde her gün kullanılması uygundur.

Alkali beslenmenin önemi günden güne artmaktadır. Özellikle su içme alışkanlığına sahip olmayan insanlara diyetisyenler alkali su tüketmelerini söylemektedirler. Diyetisyenlerin yazdıkları diyet listeleri artık alkali su içerecek şekilde hazırlanmaktadır. Suyun dışında alkali beslenmek için tüketmeniz gereken gıdalar şunlardır: zeytin, ıspanak, pırasa, ısırgan otu, salatalık, kabak, kekik, turp, havuç, zencefil, zerdeçal, çörek otu, karpuz, kavun…

Alkali beslenme, vücudun asit dengesini optimize etmek için gereklidir. Düzenli olarak su içmek, hele ki alkali su içmek, vücut için oldukça faydalıdır.