Alkol Nasıl Bırakılır?

tarafından
249
Alkol Nasıl Bırakılır?

Alkol kullanımının tam olarak bir bağımlılık haline gelmesinden sonra bunu kabul etmek son derece zor bir durumdur. Alkolü bırakmak açısından en önemli başlangıç kabullenmekten geçmektedir. Kötüye kullanımın olmasından dolayı alkol kullananların etraflarına zarar verdiği bilinmektedir.

Alkol Nasıl Bırakılır? 1

Alkol doğru bir şekilde tüketimi gerçekleştirilirse bir sorun teşkil etmeyecektir. Her kötü kullanıma bağlı olarak alkolün zararları çok fazladır. Alkol bağımlığının zaman içerisinde gerçekleşen bir hastalık olduğu bilinmektedir.

Alkol bağımlığının tam olarak hastalık seviyesine gelmesi gibi bir durum söz konusuyken maddi olarak da kötü durumlar yarattığı bilinmektedir.

Zihin durumun son derece zarar görmesine bağlı olarak iş durumuna da son derece zarar verir. İş gücü kaybının sonunda maddi durumlar son derece kötü bir hal almaktadır. Bu durumlar sonucumda insanda manevi kayıplar artmaya başlar. Manevi olarak düşüş sağlayan insanlar alkol tüketimini daha fazla artırmaktadır.

[reklam id=1]

Alkol bağımlılığı ve tedavisi önem arz etmekle beraber, insanların bu duruma kötü bir durummuş gibi bakması da gerçek bir durumdur.

Bağımlı kişilerin tedavisi için yapılması gerekenler başlıca tedavi görmek isteyen kişinin istekli olmasından geçmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak psikolojik bir durum ortaya çıktığı an yine alkol tüketimi olabilir.

Alkol bağımlılığı bütün dünyada süregelen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu hastalık şahıstan şahsa değişmekle birlikte sık sık ve aşırı alkol tüketmek manasına gelir. Hastalığın etkisi süresi kötüleşerek daha ciddi bir hal almaya başlar.

Alkol Nasıl Bırakılır? 2

Amerikan Tıp Birliğinin bilgilerine göre dünya çapında bu hastalığın pençesinde olan 70 milyon insan vardır.

Alkol bağımlılığı hem fiziksel hem de ruhsal sıhhat problemlerine sebebiyet olabilir. Bu hastalığa genetik, psikolojik ve bölgesel faktörler sebebiyet olabilir.

Aşırı alkol kullanımı, kuvvetli içme talebi, içerken sınır tanımama bu hastalığın bulguları arasındadır. Bazı insanlarda da bulantı, terleme ve sallanma gibi fiziksel yoksunluk bulguları ortaya gelebilir.

Aşırı alkol kullanımı sebebiyle sıhhat sorunları, bağışıklık sistemi sorunları, kanser riski, karaciğer hastalığı, sindirim problemleri, kalp problemleri, diyabet komplikasyonları, cinsel sorunlar, göz problemleri, kemik erimesi, nörolojik komplikasyonlar gelişebilir. Alkol bağımlılığına paralel olarak ölümlü kazalar, saldırılar, parasal hasarlar, mutsuz evlilikler, suç ve intiharlar ortaya gelir.

Alkol Nasıl Bırakılır? 3

Çoğu insan profesyonel yardım almadan alkol bağımlılığının üstesinden gelemez. Hatta fazlası bağımlı kendinin bağımlı olmadığını savunur ve tedavi sürecini geciktirir. Bağımlılar amacıyla aile desteği ve profesyonel yardım çok önemlidir.

Profesyonel yardım, hayat tipi değişiklikleri, diyet değişiklikleri, bir grup natürel ve bitkisel tedavi yöntemleri ile itidalli bir hayata kavuşabilirsiniz.

  1. Egzersiz

Düzenli egzersiz yaparak geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz.

Alkol bağımlılığının tedavi amacıyla günlük olarak derli toplu yürüyün, egzersizler yapın, bisiklete binin ya da yüzmeye gidin. Kendi başınıza egzersiz yapamıyorsanız bir eksperden yardım alabilirsiniz.

  1. Akupunktur

Akupunkturu alkol bağımlılığının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Yapılan çalışmalarda kulağa yakın bölgelere oluşturulan baskının alkol tedavisine iyi geldiği bulunmuştur.

  1. Sağlıklı Beslenme

Aşırı alkol kullanımı neticesi bedenin sindirim sistemi çökmeye başlar. Uzun süreli alkol kullananların iştahlarını kesilir. Bu arada beden aşırı alkol kullanımının yan tesirlerini aşmak amacıyla fazlası vitamin ve minerale gereksinim duyar.

Alkol Nasıl Bırakılır? 4

  • Karaciğerinizin görevlerini daha iyi yapması ve aşırı alkol talebini yenmek amacıyla B12 vitamini bakımından yüksek besinler yiyin.
  • Beyin gücünüzü geri kazanmak ve alkol arzusuna ilgisiz kalmak amacıyla C vitamini bakımından varlıklı besinler tüketin.
  • Kafein, şeker ve nikotinden kaçının. Bu maddeler alkol alma talebinizi tetikleyebilir.
  • Kan şekeri seviyelerinizi korumaya yardımcı olmak amacıyla tam tahıllı besinler, hububat, taze meyve ve sebze ve diğer lif bakımından varlıklı olan karbonhidratlı yiyecekler tüketin. Kan şekerinin düşmesi alkol talebini arttırır.